Polskie Radio

Alpiniści na drewnianych nartach? To już nie te czasy...

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 18:00
Sprzęt do ski alpinizmu jest niezwykle lekki. To zasługa ultranowoczesnych materiałów, z których się go produkuje.

- Używa się różnych komponentów, które obniżają wagę - mówi Olek Ostrowski. Między innymi karbonowych wkładek. Podkreśla, że ciężar sprzętu ma kluczowe znaczenie dla powodzenia takich wypraw, bo trzeba go wnieść na szczyt. A z uwagi na trudne warunki klimatyczne, ukształtowanie terenu i niską zawartość tlenu nie jest to proste. Im lżej tym lepiej.

Jednak dobry sprzęt to nie wszystko, liczą się też umiejętności. - To nie jest dynamiczny zjazd - podkreśla. Czasem stromizny utrudniają płynny szus, zamiast tego wykonuje się serię przeskoków. - Trzeba wybić się w miejscu i "przełożyć" narty - tłumaczy alpinista. W taki sposób wykonuje się skręt.

Narciarz przyznaje, że taka technika jest bardzo mecząca. Szczególnie w warunkach obniżonej zawartości tlenu w atmosferze. Jednak - jak przyznaje - nie zamierza korzystać z dodatkowej butli z O 2, choć ze względów bezpieczeństwa będzie ją miał z sobą. - Chcę to zrobić bez dodatkowego tlenu, bo taka jest moja filozofia górska - zaznacza.

A czego życzy się alpinistom przed wyprawą? Posłuchaj całej rozmowy z Olkiem Ostrowskim.

(pkur)

Zobacz więcej na temat: Zjazd z ośmiotysięcznika
Czytaj także

Cho-Oyu nie zadziera nosa jak inne ośmiotysięczniki...

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 09:50
Nie szydzi z alpinistów jak Mount Everest pewny swej wielkości i niedostępności. Nie kaprysi jak K2 , który nie wpuścił jeszcze nikogo zimą na swój szczyt. Cho-Oyu uznawana jest za jedną z najprostszych do zdobycia gór, które mają ponad osiem tysięcy metrów. A jak się z niej zjeżdża na nartach? Już wkrótce przekona się o tym Olek Ostrowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narciarstwo wysokogórskie ekstremalny sport, czy szaleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 16:00
Wejście na ośmiotysięcznik jest celem, który może osiągnąć zaledwie garstka zapaleńców. Jeszcze mniejsza jest grupa tych, którzy po dotarciu na szczyt miast z niego zejść, decydują się na zjazd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olek Ostrowski i jego pierwsze narciarskie szlify

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 18:00
Młody alpinista pochodzi z Wetliny, zatem można powiedzieć, że miłość do gór wyssał z mlekiem matki. Ale to jego tata podsycał ogień narciarskiej pasji, który od najmłodszych lat tlił się w chłopaku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczyt Cho-Oyu to niekończące się pola śnieżne

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 18:00
- Jest bardzo płaski. Mogłoby się zmieścić na nim kilka boisk do piłki nożnej - opisuje ośmiotysięcznik Olek Ostrowski. I do najwyższego jego punktu idzie się "w nieskończoność".
rozwiń zwiń
Czytaj także

50 kilo na plecy i w drogę...

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 18:00
Co Olek Ostrowski zabierze ze sobą na wyprawę i na czym polega aklimatyzacja w górach? Posłuchaj, jak pod względem logistycznym będzie przebiegać jego wyprawa.
rozwiń zwiń