Polskie Radio

Sinfonia Varsovia w Muzeum Historii Żydów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 14:00
1 września, w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Orkiestra Sinfonia Varsovia zapraszają na wyjątkowy koncert z cyklu: Wielcy kompozytorzy - polsko-żydowska kultura muzyczna a dziedzictwo europejskie. Na program złożą się utwory poświęcone obrońcom Warszawy i ofiarom II wojny światowej.
Orkiestra Sinfonia Varsovia
Orkiestra Sinfonia Varsovia Foto: materiał promocyjny

W pierwszej części koncertu zaprezentowany zostanie utwór Aleksandra Tansmana Rapsodia Polska, który jest hołdem dla obrońców Warszawy. Tansman urodził się w 1897 roku w Łodzi w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. W czasie II wojny światowej ten zdolny kompozytor dzięki pomocy m. in. Charlie’ego Chaplina wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W Los Angeles zajął się muzyką filmową, co przyniosło mu m.in. nominację do Oskara za muzykę do filmu "Paris Underground” w reżyserii Gregory’ego Ratoffa.

Drugim utworem wieczoru będzie Pietà. Na zgliszczach Warszawy Ludomira Różyckiego. Rękopis dzieła spłonął podczas Powstania Warszawskiego, utwór został zrekonstruowany w roku 1948.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika, w muzeum, już po raz drugi zabrzmi muzyka tego znakomitego kompozytora. Tym razem będzie to Sinfonia Elegiaca, która w pierwotnej wersji nosiła nazwę Symfonia Pokoju i przez kompozytora została zadedykowana ofiarom II wojny światowej.

Koncert odbędzie się 1 września o godzinie 19.00. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

/

 

 

 

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program II Polskiego Radia

(pkur)

Zobacz więcej na temat: Muzeum Historii Żydów Polskich
Czytaj także

Świadectwa "Polskich Sprawiedliwych" w słuchowisku Katarzyny Michałkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 17:10
Zapraszamy na premierę słuchowiska "Ocalenie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muranów w oczach mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 18:32
Do udziału w spektaklu Muranów 2014 Muzeum Historii Żydów Polskich zaprosiło mieszkańców dzielnicy. Opowiadają oni o swoim spojrzeniu na okolicę, jej przeszłość i dziedzictwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na tropach wielokulturowej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 18:57
Muzeum Historii Żydów Polskich zainaugurowało program rezydencji artystycznych, w ramach którego do Polski przyjedzie 13 artystów z całego świata. W twórczy sposób podejmą oni tematykę żydowskiego dziedzictwa oraz wielokulturowości Polski i Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Równoległe akty nad Bałtykiem

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 08:00
W czwartkowym "Poranku Dwójki rozmawialiśmy o prapremierze "Aktu równoległego" Dereka Benfielda na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim.
rozwiń zwiń