Polskie Radio

Grzegorz Schetyna - minister spraw zagranicznych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 13:30
Grzegorz Schetyna, niegdyś jeden z najbliższych współpracowników Donalda Tuska i numer "2" w PO, stopniowo marginalizowany, pozbawiony funkcji szefa MSWiA, marszałka Sejmu, będzie ministrem spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz. To największa niespodzianka w tym gabinecie.
Grzegorz Schetyna
Grzegorz SchetynaFoto: PAP/Radek Pietruszka

Grzegorz Schetyna był już w rządzie PO-PSL - od listopada 2007 do października 2009 był wicepremierem, szefem MSWiA. Był to okres jego największych politycznych wpływów. Z rządu odszedł po wybuchu tzw. afery hazardowej. Jego nazwisko pojawiało się w materiałach CBA dotyczących sprawy hazardowej. Schetyna zapewniał, że nie ma z nią żadnego związku. Krótko po odejściu z rządu został szefem klubu parlamentarnego PO.

Urodził się w 1963 w Opolu w - jak sam podkreślał - rodzinie nauczycielskiej o patriotycznych i niepodległościowych korzeniach. W latach 80. działał w opozycji. W 1989 roku wszedł w skład Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowego NZS, był przedstawicielem opozycyjnych organizacji studenckich w rokowaniach Okrągłego Stołu.
W 1991 r., kiedy Jan Krzysztof Bielecki został premierem, Schetyna został wicewojewodą. To doprowadziło go do partii premiera - Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Po jakimś czasie w partii zapadła decyzja o połączenia z Unią Demokratyczną. Wspólna partia, Unia Wolności, powstała wiosną 1994 roku. W 1997 roku Schetyna został po raz pierwszy posłem, z list UW.

W 2001 roku, gdy po porażce Donalda Tuska w wyborach na przewodniczącego UW z Bronisławem Geremkiem dawni "liberałowie" postanowili opuścić Unię i ze zwolennikami Andrzeja Olechowskiego założyli Platformę Obywatelską. Schetyna odgrywał ważną rolę w budowaniu nowej partii i miał w niej wysoką pozycję.
Schetyna przez lata uchodził za człowieka, który trzyma szeregi partyjne "żelazną ręką". Zwłaszcza od 2004 roku, gdy został sekretarzem generalnym PO.  Początkiem napięcia między doaldem Tuskiem a nim stała się afera hazardowa i odwołanie Schetyny ze stanowiska wicepremiera i szefa MSWiA. Potem Schetyna "zrewanżował się" Tuskowi, kandydując w 2010 roku po wyborach prezydenckich, z poparciem Bronisława Komorowskiego, na funkcję marszałka Sejmu. Tusk chciał, by już wtedy marszałkiem została Ewa Kopacz, ale Bronisław Komorowski wskazał na Schetynę.
W 2011 roku Schetyna objął stanowisko szefa sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Z każdym miesiącem tracił pozycję w partii. Podczas konwencji w 2013 roku postanowił nie rywalizować z Tuskiem o stanowisko przewodniczącego PO w wyborach powszechnych, by "nie rozbijać partii", ale i tak przestał pełnić funkcję I wiceprzewodniczącego, a potem stracił na rzecz Jacka Protasiewicza fotel szefa dolnośląskiej Platformy.
Gdy na jaw wyszły tzw. taśmy Protasiewicza podczas zarządu krajowego Platformy doszło do gorącej dyskusji, podczas której fala krytyki spłynęła głównie na Schetynę i jego ludzi (chodziło o nagrania, w których działaczom PO oferowano pracę w KGHM w zamian za głosowanie na rywala Schetyny). Schetyna utrzymywał wówczas, że z wyciekiem taśm nie miał nic wspólnego.
Paradoksalnie jednak marginalna, jak się mogło wydawać, funkcja szefa Komisji Spraw Zagranicznych stała się dla Schetyny dobrą odskocznią do powrotu do rządu i objęcia w gabinecie Ewy Kopacz stanowiska ministra spraw zagranicznych. Kierując przez trzy lata komisją mógł przygotować się do funkcji szefa dyplomacji.
Schetyna ma 51 lat. Jest żonaty, ma córkę.

(PAP,pkur)

Czytaj także

Ewa Kopacz przedstawiła swój gabinet

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 11:30
- Jest to rząd silnych osobowości, merytorycznie przygotowany do wypełniania zadań, które przed nim postawię. Najtrudniejszym zadaniem będzie odbudowanie zaufania Polek i Polaków - powiedziała desygnowana na premiera Ewa Kopacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kopacz: w dobie konfliktu na Ukrainie i w Iraku polityka rządu będzie wyważona

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 12:00
Nowy rząd czy tylko kosmetyczne zmiany w poprzednim? Zmiany merytoryczne czy polityczne?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schetyna szefem MSZ. Kopacz: ostrożna polityka zagraniczna

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 11:45
Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna będzie w nowym rządzie szefem dyplomacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kopacz odkryła karty. Schetyna i Grabarczyk wracają do rządu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 13:21
Najważniejszym zadaniem nowej ekipy będzie odbudowanie zaufania Polaków - oświadczyła premier Ewa Kopacz. Podkreśliła, że będzie uważnie śledziła działania każdego z ministrów.
rozwiń zwiń