Po przewróceniu się masztu w Gąbinie i protestach przeciwko jego odbudowie, szukano nowej lokalizacji. Jak wspomina prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski, to sytuacja była mocno kryzysowa i wydawało się, że jest bez wyjścia, ponieważ ówczesne władze pozostawiły problem kierownictwu PR.
CYFRYZACJA POLSKIEGO RADIA - czytaj więcej >>>
Solec Kujawski najlepiej przygotował się do inwestycji, a mieszkańcy w referendum, które przeprowadzono w 1997 roku zgodzili się na wybudowanie radiowych nadajników. Pozwoliło to objąć zasięgiem Programu Pierwszego Polskiego Radia na falach długich cały kraj, a także wyjść z emisją w świat. 4 września 1999 roku popłynął w eter sygnał radiowej Jedynki z centrum w podsoleckich lasach.
Andrzej Siezieniewski podkreślił, że wkrótce centrum nadawcze w Solcu Kujawskim przejmie nową funkcję. Zostaną tam zainstalowane nadajniki w systemie DAB+, służące do emisji radia cyfrowego.
Szef Rady Nadzorczej Polskiego Radia: najważniejsze to nadążyć za zmianami >>>
Prezes PR przyznał, że początkowo proces cyfryzacji, rozpoczęty przez Polskie Radio, wywołał kontrowersje. - Dzisiaj istnieje świadomość, że radio nie może pozostać analogową wyspą w otoczeniu cyfrowym - wyjaśnił.
Dodał, że na razie tylko Polskie Radio podjęło wyzwanie cyfryzacji. - To jest nowy kanał dotarcia do słuchacza. To jest kanał, który sprawia, że radio będzie mogło znacznie lepiej niż do tej pory realizować swoje zadania. Nadawanie cyfrowe znosi barierę częstotliwości - powiedział.
Andrzej Siezieniewski zwrócił uwagę, że obecnie programy PR nie pokrywają swoim zasięgiem całej Polski i istnieje potrzeba zmiany tej sytuacji. - W momencie kiedy zbudujemy całą sieć, będziemy mieli możliwość uruchomienia 12 kanałów na pierwszym multipleksie, a będą jeszcze dwa multipleksy - poinformował prezes Polskiego Radia. Dodał, że miałoby to być 10 kanałów ogólnopolskich i dwa regionalne. - Słuchacze dostaną pełniejszy produkt. Poza dzisiejszymi czterema programami, dojdzie jeszcze sześć dostosowanych do oczekiwań konkretnych grup słuchaczy - podkreślił.
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.
>>>Zapis całej rozmowy
"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!
bk, pg, ag