Sprawę wyróżnieniu gorąco komentowali internauci. Tymczasem komentatorzy życia gospodarczego zwracają uwagę, że portugalska sieć jest jednym z największych płatników podatku w naszym kraju.
Roland Paszkiewicz, szef działu analiz w CDM Pekao SA, wszystkim krytykującym przypomina też o planach ekspansji innych sieci - Kauflandu i Lidla. Szersze wejście na polski rynek detaliczny współfinansuje... nasz budżet.
- International Finance Corporation (Międzynarodowa Korporacja Finansowa – przyp. red.), czyli część Banku Światowego i EBOR dali z kolei kredyty Schwarz Gruppe, czyli właścicielowi Kauflandu i Lidla na ekspansję w Europie Wschodniej, w tym w Polsce. To moim zdaniem jest w jakiś sposób problem, bo o ile na to, co zrobiła Biedronka, władze polskie nie miały wiele do powiedzenia, bo trudno, żeby zakazywały budowania tychże sklepów w takiej ilości, w naszych miastach i wsiach, to jednak w przypadku EBOR-u i Banku Światowego Polska są akcjonariuszem i mają też jakiś głos. Z chęcią bym dowiedział się, jak głosowali przedstawiciele polscy nad tymi projektami - mówi Roland Paszkiewicz.
00:54 [i] 29.07 PULS PASZKIEWICZ 1_10346849_2015-07-29T11-51-12.000.mp3 Roland Paszkiewicz: część Banku Światowego i EBOR dali z kolei kredyty Schwarz Gruppe, czyli właścicielowi Kauflandu i Lidla na ekspansję w Europie Wschodniej, w tym w Polsce
Polski rząd żyruje te projekty, podkreśla gość Polskiego Radia 24.
- Po pierwsze wkład własny do tych banków pochodzi w większości ze skarbu państwa, czyli tak naprawdę z naszych podatków. Z drugiej strony decyzje tego typu banków dają, w jakiś sposób, „świadectwo moralności” inwestorowi, który operuje na naszym terytorium, bo mają wsparcie w tym momencie również kraju, który pośrednio wyraża tę decyzję - mówi Roland Paszkiewicz.
00:26 [i] 29.07 PULS PASZKIEWICZ 2_10346857_2015-07-29T11-51-12.000.mp3 Roland Paszkiewicz: wkład własny do Banku Światowego i EBOR-u pochodzi w większości ze skarbu państwa, czyli tak naprawdę z naszych podatków
Popatrzmy na problem szerzej, apeluje Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.
- Pamiętajmy również o tym, że sieci działające w Polsce eksportują tę żywność dalej na rynki ościenne. To nie tylko jest import, i to bardzo mały, artykułów, które sprzedają we własnych sieciach, ale powinniśmy patrzeć szerzej – jak mocno dane sieci mogą eksportować - mówi Robert Łaniewski.
00:22 [i] 29.07 PULS ŁANIEWSKI_10346864_2015-07-29T11-51-12.000.mp3 Robert Łaniewski: na sprawę trzeba patrzeć szerzej
Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva, zwraca uwagę na nierówny dostęp do finansowania.
- Nie ma wątpliwości, że jest to sytuacja, w której jedne sieci u nas muszą starać się o kredyt na rynku finansowym czy też w bankach, często płacąc więcej, a inne mają dostęp do kredytu, który jest często niżej oprocentowany. Pytanie o naszych dostawców. Trzeba bardzo uważać na tym rynku, bo to wszystko nie jest takie proste - mówi Paweł Majtkowski.
00:25 [i] 29.07 PULS MAJTKOWSKI_10346872_2015-07-29T11-51-12.000.mp3 Paweł Majtkowski: jest to nierówny dostęp do finansowania
Tymczasem, jak czytamy, Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej V klasy został przyznany przez Prezydenta RP dyrektorowi operacyjnemu Grupy Jeronimo Martins w Polsce panu Pedro Pereira da Silvie za wkład w rozwój gospodarczy Polski, tworzenie miejsc pracy, zaangażowanie firmy w działalność społeczną i charytatywną oraz znaczący wkład w rozwój stosunków handlowych między Polską a Portugalią.
Krzysztof Rzyman, awi