Polskie Radio

Putin chce zaostrzyć zasady obrotu wyrobami spirytusowymi. To reakcja za zatrucie tonikiem z metanolem

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 13:53
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił zaostrzyć zasady produkcji wyrobów spirytusowych i obrotu nimi - podał w środę Kreml. Celem restrykcji ma być zmniejszenie popytu na substytuty napojów alkoholowych. Decyzja nastąpiła po śmiertelnych zatruciach w Irkucku.
Zgodnie z poleceniem szefa państwa rząd przygotować ma do 31 marca propozycje zmiany stawek akcyzy na napoje spirytusowe i płyny zawierające spirytus.
Zgodnie z poleceniem szefa państwa rząd przygotować ma do 31 marca propozycje zmiany stawek akcyzy na napoje spirytusowe i płyny zawierające spirytus. Foto: EPA/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT Dostawca: PAP/EPA. MANDATORY CREDIT

Zgodnie z poleceniem szefa państwa rząd przygotować ma do 31 marca propozycje zmiany stawek akcyzy na napoje spirytusowe i płyny zawierające spirytus. Putin wskazał także na konieczność zaostrzenia odpowiedzialności za nieprawidłowości przy produkcji i sprzedaży alkoholu. Ocenił też, że należy zaostrzyć zasady handlu detalicznego lekarstwami zawierającymi spirytus etylowy.

Każdy wyrób ze spirytusem ze specjalnym oznakowaniem

Wszystkie produkowane i sprzedawane w Rosji wyroby zawierające spirytus mają mieć obowiązkowe oznaczenia.

Zaostrzenie po śmiertelnym zatruciu  toniku zawierającym metanol

Tymczasem w Irkucku wzrosła w środę do 62 liczba osób zmarłych po spożyciu toniku do oczyszczania skóry zawierającego metanol - podały lokalne władze medyczne. W mieście trwają zatrzymania wśród przedsiębiorców handlujących wyrobami ze spirytusem.

Do masowego zatrucia w Irkucku doszło w weekend. Do szpitali zaczęli trafiać mieszkańcy Nowo-Lenino - dzielnicy o niezbyt dobrej opinii. Ludzie ci, kobiety i mężczyźni w wieku od 30 do ponad 50 lat spożyli tonik "Bojarysznik" zawierający m.in. wyciąg z głogu, glicerynę i - jak się okazało - alkohol metylowy, a nie etylowy, jak głosiła etykieta.

Obrót tzw. preparatami o podwójnym przeznaczeniu zawierającymi spirytus (preparatami leczniczymi, dezynfekującymi, kosmetycznymi) to około 20 proc. całości rynku alkoholu w Rosji - przyznał niedawno wicepremier Aleksandr Chłoponin odpowiedzialny za ten sektor.

Nie brak opinii, zwłaszcza ze strony producentów alkoholu, że spożywanie przez Rosjan tego rodzaju produktów to jeden z efektów kryzysu gospodarczego, kiedy ludzie najbiedniejsi czy po prostu uzależnieni wybierają zamiast wódki tańsze substytuty.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: Rosja alkohol
Czytaj także

Rosjanie przez kryzys wybierają tańsze i niebezpieczne alkohole

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 10:35
Zwolnienia, cięcia w płacach i rosnące ceny sprawiają, że coraz więcej Rosjan nie stać na drożejący alkohol sprzedawany w sklepach, wybierają więc tańsze, ale często niebezpieczne, a nawet zabójcze alternatywy - pisze agencja AP w korespondencji z Moskwy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zatrucia alkoholem w Rosji. Zmarło już 60 osób otrutych metanolem

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 09:33
W Irkucku do 60 osób wzrosła liczba ofiar zatrucia metanolem. Wszyscy zmarli pili wcześniej płyn do kąpieli o nazwie "Bojarysznik". W szpitalach wciąż pozostaje 41 pacjentów z objawami zatrucia. Pierwsi pacjenci zaczęli zgłaszać się do lekarzy w nocy z 17 na 18 grudnia. Jak ustaliła lokalna policja, osoby te wypiły alkoholizowany preparat, który zamiast etanolu zawierał silnie trujący metanol.
rozwiń zwiń