W sali nr 4 Multikina Sopot, przy ul. Bohaterów Monte Cassino 63 od rana prezentowane będą kolejne słuchowiska. O 10:00 pokazana zostanie Na Równiku w Samo Południe. Scenariusz słuchowiska powstał na podstawie książki Anny Janko - Mała zagłada. Autorka – poetka, pisarka – jest córką Teresy Ferenc, poetki, która jako dziewięcioletnie dziecko przeżyła pacyfikację wsi Sochy na Zamojszczyźnie w 1943 r. Niemcy na oczach Teresy i jej młodszego rodzeństwa zamordowali rodziców i spalili dom. Trauma – skutek tamtych wydarzeń – nie tylko wywołuje jej wieloletnią depresję, ale staje się „genetycznym” udziałem następnego pokolenia.
Fabryka Muchołapek jest powieścią Andrzeja Barta, którą zdecydował się adaptować, tworząc, jak mówi, zaledwie "wypisy" z tej wielowarstwowej powieści o Chaimie Rumkowskim - "szefie" łódzkiego getta. Jego "fabryka" "świetnie prosperowała" (najdłużej podobno istniejące getto żydowskie). Finał wszak "projektu" Rumkowskiego był tragiczny, a on sam przeszedł do "czarnej legendy".
Następne w kolejności jest słuchowisko Panny z Wilka - radiowa adaptacja powieści Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem. Wiktor Ruben, zarządca majątku dla ociemniałych dzieci postanawia odwiedzić majątek swojego wujostwa, w którym nie był od 15 lat. Gdy wysiada na stacji kolejowej, wracają wspomnienia. Zmiany, jakie zaszły w krajobrazie, uświadamiają Rubenowi czas, jaki upłynął od jego ostatniej wizyty. Po drodze do dworku stał jeszcze jeden folwark, majątek Wilko. W majątku tym mieszkały przed 15 laty młode panny, które często odwiedzał, dla jednej był nawet nauczycielem. Pod wpływem impulsu postanawia skręcić do Wilka i odwiedzić panny, zobaczyć jak się zmieniły.
Słuchowisko Nie Jestem Wielbłądem opowiada o aktorze filmowym, teatralnym i radiowym Andrzeju Szalawskim, który rozpoczął swoją karierę w latach 20. XX wieku. Niemal całe swoje zawodowe życie nosił piętno, którym historia naznaczyła go w czasie II wojnie światowej. Wtedy to aktor rozpoczął współpracę z niemiecką kroniką filmową, gdzie był lektorem filmów propagandowych. Grał również w koncesjonowanych przez okupanta teatrach. Mało kto jednak wie, że aktor od 1941 roku był członkiem Związku Walki Zbrojnej, oficerem kontrwywiadu.
Słuchowiska prezentowane podczas trzeciego dnia festiwalu Dwa Teatry.
Świadectwo - Piątka z Poznania Sylwestra Woronieckiego opowiada historię Poznańskiej Piątki - pięciu młodych wychowanków Salezjańskiego Oratorium świętego Jana Bosko w Poznaniu. Podejrzewani przez gestapo o przynależność do tajnej organizacji politycznej zostali aresztowani w dniach 21 i 23 września 1940 roku, a potem więzieni w Poznaniu, Wronkach, Berlinie, Zwickau i zamordowani w Dreźnie. Poznańska Piątka to Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik i Jarogniew Wojciechowski.
Policja czyli adaptacja radiowa pierwszej sztuki Sławomira Mrożka jest nowym odczytaniem jego debiutanckiego dzieła z 1958 roku. Dramat przepełniony ówczesnymi aluzjami politycznymi, także w realiach demokratycznie rządzonych państw, nie przestaje być aktualny. Ukazane w Policji mechanizmy społeczne i postawy uwikłanych w nie osób pozostają czytelne nie tylko w polskim kontekście. Zawarta w sztuce metafora państwa totalitarnego staje się po raz kolejny ostrzeżeniem dla współczesnej Europy.
Grażyna Lutosławska zaprasza do tego, by wspólnie przy słuchowisku Anioł za Lodówką zajrzeć pod podszewkę codzienności, a czasem, jeśli trzeba, razem z Kotem, Myszkami i Aniołem, który zgubił aureolę, pomóc walczyć małemu Chłopcu z Gogiem i Magogiem, czającymi się gdzieś nad naszymi balkonami.
Na koniec zaprezentowana zostanie Szarlotka. To kuchenny monodramat, czyli forma jaką przybrały w wersji radiowej wybrane utwory Anny Morawiec. To opowieść ze skraju rzeczywistości, w którym – oderwani od „tego, co powinno się robić” – trwamy w monecie olśnienia... albo wytchnienia. Bohaterka (podmiot liryczny) rozważa różne możliwości, jakie daje nam życie, każdy wiersz zaczynając od „na przykład...” Zapisuje chwile zapatrzenia się w widok za oknem, bujania w chmurach, ale też opowiada o macierzyństwie, o byciu kobietą, o spotkaniu ze śmiercią. Są tu wiersze obrazy, wiersze żarty i wiersze manifesty, jak wezwanie do „wszystkich kobiet pragnących Świętego Spokoju”, aby nie uśmiechały się zbyt szeroko do napotkanych ludzi.
Równocześnie w sali nr 2 MULTIKINA Sopot od 10:30 prezentowane będą spektakle telewizyjne.
Konkurs spektakli Teatru Telewizji MULTIKINO, sala nr 2
W międzyczasie będzie można udać się na spotkanie z gwiazdami. W Państwowej Galerii Sztuki przy placu Zdrojowym 2 w Sopocie, gościć będą od 12:00 Grażyna Barczewska, o 13:00 Ewa Dałkowska i o 15:00 Halina Łabonarska.
Trzeci dzień festiwalu to także dzień reportażu radiowego. Od 10:00 w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie przy Alei Franciszka Mamuszki 2, będzie można wysłuchać 5 materiałów - Rozmowa, Szepty dzieciństwa, Dzięki i zapachy, Cienkie nitki szczęścia, Kuna.
Po południu w Multikinie Sopot pokazane będzie teatralne widowisko telewizyjne dla dzieci Królowa Bałtyku.
Konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży MULTIKINO, sala "Urodzinowa"
Gala finałowa odbędzie się wieczorem w sopockim hotelu Sheraton i będzie transmitowana przez TVP Gdańsk o 19:30. Retransmisję będzie można zobaczyć o 23:30 na antenie TVP1.