Polskie Radio

"Często zapominamy o małych i średnich firmach i stabilnym prawie"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 14:20
W audycji "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24 goście Arkadiusza Ekierta rozmawiali m.in. o kondycji polskiego sektora małych i średnich przedsiebiorstw (MSP), który w polskiej gospodarce odgrywa główną rolę. Dyskusja odbyła się podczas drugiego dnia Kongresu 590. 
Audio
  • Wsparcie dla sektora MSP oraz mikro firm było jednym z wątków radiowej dyskusji w audycji "Rządy Pieniądza" na antenie PR24
Przedstawiciele wielu małych i średnich firm skarżą się na labirynt przepisów i ich inflację
Przedstawiciele wielu małych i średnich firm skarżą się na labirynt przepisów i ich inflacjęFoto: PIXABAY

Przedstawiciel Pracodawców RP Arkadiusz Pączka ocenił, że mówiąc o wyzwaniach gospodarczych często zapominamy o małych i średnich firmach i stabilnym prawie, które w tym wypadku ma szczególne znaczenie. Wspomniał również o Konstytucji Biznesu, która powinna być nowym otwarciem na linii administracja-biznes i na którą bardzo liczą – zwłaszcza – prywatni przedsiębiorcy.

Mikrofirmy też ważne, ale trochę odstają

Marek Rozkrut z firmy doradczej EY wspomniał o polskich mikro firmach zatrudniających nie więcej niż 9 osób. Dodał, że o ile wydajność w małych i średnich przedsiębiorstwach jest już "przyzwoita", o tyle w tych mikro kształtuje się na najniższym poziomie w UE. Jego zdaniem, w tym tkwią spore rezerwy i należy zastanowić się co zrobić, aby mikro firmy podniosły wydajność i dołączyły do sektora małych firm.

Narzędzia internetowe niedoceniane przez MSP

Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców stwierdził, że obecnie tylko 7 proc. polskich małych i średnich firm prowadzi sprzedaż poza granicami Polski i słabo wykorzystuje w tym celu narzędzia internetowe. Podkreślił, że cyfryzacja i informatyzacja powinna stworzyć nowe szanse dla firm z sektora MSP i zniwelować różnice między biznesem małym i średnim, a dużym.

Banki chcą wspierać małych i średnich

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, przypomniał, że takie banki jak PKO BP czy BGK chcą wspierać potencjał polskich małych i średnich firm, czemu ma służyć np. program funduszy i poręczeń kredytowych, który w nowej formule ruszy od przyszłego roku.

Warto na marginesie tej dyskusji przypomnieć, że w Polsce małe i średnie firmy wytwarzają około 3/4 PKB i tworzą miejsca pracy dla blisko 70 proc. zatrudnionych.

oprac. Adam Kaliński, NRG

Czytaj także

Małe przychody – mały ZUS: rząd chce pobudzić przedsiębiorczość Polaków

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 20:28
Nie 874, a 345 zł – taka od nowego roku może być wysokość składek na ZUS dla najmniej zarabiających przedsiębiorców. W środę, 5 kwietnia, Ministerstwo Rozwoju przedstawiło kolejne udogodnienia dla mikrofirm i samozatrudnionych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kongres 590. Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada pakiet dotyczący zatorów płatniczych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 13:18
W grudniu 2017 r. chcemy przedstawić pakiet dotyczący zatorów płatniczych - mówił w piątek podczas Kongresu 590 w Rzeszowie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń