Polskie Radio

"Zginęła część elity narodu". Smoleńsk: o 8.41 ambasador złożył kwiaty na miejscu katastrofy Tu-154M

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 11:17
Od złożenia wieńców o godzinie 8.41 czasu polskiego na miejscu katastrofy rozpoczęły się uroczystości poświęcone ósmej rocznicy katastrofy samolotu Tu-154M, w którym zginęli prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz 94 członków delegacji zmierzającej na ceremonię do Katynia.
Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej Włodzimierz Marciniak (3L) i kierownik Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku Joanna Strzelczyk składają kwiaty w miejscu katastrofy samolotu Tu-154M w Smoleńsku
Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej Włodzimierz Marciniak (3L) i kierownik Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku Joanna Strzelczyk składają kwiaty w miejscu katastrofy samolotu Tu-154M w SmoleńskuFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

ZDJĘCIA
Smoleńsk 1200.jpg
TAK PO 8. LATACH WYGLĄDA MIEJSCE TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ

O godzinie 9.41 czasu lokalnego (godz. 8.41 w Polsce) ambasador RP Włodzimierz Marciniak, kierujący polską delegacją, złożył kwiaty na miejscu katastrofy przy lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku, przed krzyżem upamiętniającym ofiary tragedii.

ZOBACZ TEŻ: SMOLEŃSK, SERWIS SPECJALNY >>>

Następnie wiązanki złożyli towarzyszący mu dyplomaci polscy z Moskwy i Smoleńska, przedstawiciele lokalnej Polonii, stypendyści z Polski; zapalono znicze.

Proboszcz smoleńskiej parafii ojciec Ptolemeusz odmówił modlitwę za zmarłych. "Chcemy modlić się o pokój ich duszy i godne upamiętnienie tego miejsca" – mówił, rozpoczynając modlitwę.

Ambasador Marciniak przypomniał w przemówieniu, że w katastrofie lotniczej w Smoleńsku zginęła para prezydencka, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski z małżonką, ministrowie, dowódcy wojskowi, oficerowie, posłowie na Sejm, senatorowie, duchowni, przedstawiciele organizacji społecznych, potomkowie ofiar zbrodni katyńskiej, załoga samolotu.

Dyplomata podkreślił, że ofiary to "znaczna część elity naszego narodu, ale właśnie w szerokim znaczeniu tego słowa, elity – politycznej, społecznej, kulturalnej, intelektualnej, duchowej".

OBCHODY 8. ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ, RELACJA >>>

- Zarówno katastrofa, zbrodnia katyńska, która miała miejsce w 1940 roku, ale także i nasza pamięć, i to, że jak co roku sprawujemy należną posługę", to "ważne doświadczenie formacyjne – mówił Marciniak. Jak podkreślił, dla wielu osób ma to także ważny wymiar osobisty, ponieważ znały tych, którzy zginęli w katastrofie.

Ambasador wspominał jednego z oficerów BOR-u, którego znał jeszcze jako młodego chłopca, syna pracownika ambasady w Moskwie w latach 90. Takie sytuacje "jeszcze bardziej uświadamiają nam, że naród jest wspólnotą pokoleń" - zauważył. "I jeśli uroczystości ku czci poległych są w sensie dosłownym zwrócone w przeszłość, to w głębszym sensie, symbolicznym, są zwrócone w przyszłość, do młodego pokolenia i tych, którzy przyjdą po nas – powiedział dyplomata.

Podczas uroczystości w Smoleńsku pamięć ofiar uczczono minutą ciszy.

Pani Stanisława ze smoleńskiej organizacji polonijnej podkreśliła, że "dzisiaj czuje to samo, co osiem lat temu". - Nic się nie zmieniło, to ten sam ból, żal – powiedziała PAP. - To jest ważne miejsce dla Polaków, ale także dla Rosjan. Katastrofa naprawdę wstrząsnęła całym miastem, wszystkimi jego mieszkańcami – dodała.

W trakcie uroczystości do jej uczestników dołączył prawosławny duchowny, ojciec Aleksandr ze Smoleńska, który również złożył kwiaty pod krzyżem. - Cerkiew prawosławna również modli się za ofiary – podkreślił.

Na miejscu katastrofy nie było przedstawicieli lokalnych władz.

Dalsza część obchodów w Katyniu

Uczestnicy uroczystości w Smoleńsku udali się do Katynia na dalszą część obchodów rocznicowych.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu - w sumie 96 osób. Polska delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej, zmierzało na uroczystości w Lesie Katyńskim.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu spoczywa ponad cztery tysiące polskich oficerów rozstrzelanych w 1940 r. przez stalinowskie NKWD. Do zbrodni katyńskiej, w której na polecenie najwyższych władz ZSRR zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r.

Ze Smoleńska Justyna Prus (PAP) / agkm


 
 

Czytaj także

Osiem lat temu doszło do katastrofy smoleńskiej. Tak dziś wygląda miejsce tragedii [ZDJĘCIA]

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 10:54
10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas wspomnień i zadumy. Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 22:17
Odsłonięcie Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, liczne nabożeństwa w miejscach pamięci, świątyniach, na cmentarzach, marsze pamięci - w całym kraju obchodzono we wtorek 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń