Polskie Radio

Halina Szwarc - Kłąb

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 14:30
Halina Szwarc to wybitna agentka AK-owskiego wywiadu w okresie II wojny światowej. Jej pseudonim brzmiał Ryszard, a następnie Jacek II. Po wojnie została profesorem doktorem medycyny i gerontologiem. W latach 1970–1971 była także prorektorem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. To z jej inicjatywy powstał pierwszy w Polsce i trzeci na świecie Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Audio
Prof. dr med. Halina Szwarc - założycielka pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Polsce
Prof. dr med. Halina Szwarc - założycielka pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w PolsceFoto: UTW

W okresie II w. św., kiedy nie było możliwości jawnego działania przeciwko okupantowi niemieckiemu Halina Kłąd-Szwarc zangażowała się w działania konspiracyjne. Od samego początku wojny wiedziała, że będzie działała w organizacyji podziemnej na rzecz walki z okupantem. Miała wtedy 16 lat. Wiele poświęciła i nie wszystkie jej działania przyspożyły jej popularności. O tym w załączonej audycji.

Gościem Marty Powałowskiej była dr Sylwia Wielichowska, kierownik działu historycznego w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

”Dawno, dawno temu” w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

Data emisji:18.08.2018.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowy program radiowy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, nadawany w Internecie, w systemie DAB+ oraz przez aplikację Polskiego Radia, skierowany do rodzin z dziećmi z miast, mniejszych miejscowości i wsi.

Misją Polskiego Radia Dzieciom jest zachęcanie rodzin do wspólnego spędzania czasu i edukacja przez zabawę.

Stacja emituje program 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Od godz. 7.00 nadawane są audycje dla dzieci, a od godz. 21.00 pasma dla rodziców, w których znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

W audycjach poruszana jest różnorodna tematyka dostosowana w formie i treści do percepcji dzieci oraz pory dnia. W swojej ofercie programowej Polskie Radio Dzieciom ma audycje m.in. o tematyce kulturalnej, artystycznej, przyrodniczej, podróżniczej, sportowej, historycznej i popularnonaukowej. 

Polskie Radio Dzieciom, jako jedyne medium na rynku, kierując się misją Polskiego Radia, nie emituje na swojej antenie żadnych reklam. Rodzice mogą zatem czuć się bezpiecznie wiedząc, że ich dzieci nie usłyszą żadnych przekazów podprogowych. 

Polskie Radio Dzieciom, jako jedyne medium na rynku, kierując się misją Polskiego Radia, nie emituje na swojej antenie żadnych reklam. Rodzice mogą zatem czuć się bezpiecznie wiedząc, że ich dzieci nie usłyszą żadnych przekazów podprogowych. 

Duży nacisk jest kładziony na  realizowanie misji edukacyjnej i przestrzeganie poprawności językowej.

Autorzy audycji starają się pomagać rodzicom w poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań w trudnym procesie wychowania dzieci. Poprzez audycje pełne dźwięków wspomagają rozwój dziecięcej wyobraźni i ich kreatywność. Programy pomagają w edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy. 
Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę słowa i  przekazu. Biorąc pod uwagę fakt, iż radio towarzyszy nam na każdym kroku (samochód/ przedszkole/ praca/ aplikacja), jest to ogromny potencjał do kształtowania postaw i przekazywania wartości, które są bezcenne, zwłaszcza dla dzieci.

Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. Wspierają charytatywne akcje oraz projekty, które niosą ze sobą wartość edukacyjną. Podejmują współpracę patronacką z wartościowymi wydawnictwami, teatrami, kinami, patronatem medialnym obejmowane są również koncerty, wystawy i pokazy. Podczas wydarzeń  dziennikarze przeprowadzają wywiady z organizatorami, przygotowują relacje radiowe, prowadzą animacje na miejscu ( np. w przerwach spektakli dla dzieci).

Polskie Radio Dzieciom ma swoją stronę internetową https://www.polskieradio.pl/18,Radio-Dzieciom i profil na Facebooku https://www.facebook.com/radiodzieciom/ - tam można znaleźć więcej informacji o aktywnościach antenowych i poza antenowych.

jo