Liczba polskich firm działających w Niemczech rośnie od kilku lat – mówi Katarzyna Soszka-Ogrodnik, rzeczniczka prasowa Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Dla cierpliwych i z kapitałem
Przykładem nowych branż jest technologiczna firma Talixo - platforma udostępniająca przewozy naziemne czyli taksówki, limuzyny i vany na całym świecie – mówił w radiowej Jedynce Michał Stępniewski-Janowski z Talixo.
Polskie firmy technologiczne – jego zdaniem – mają duże szanse na rynku niemieckim. Jakkolwiek Talixo biznesowym kontrahentom przedstawia się najpierw jako firma niemiecka.
Interesy w Niemczech są dla osób wytrwałych i cierpliwych, z dobrym zespołem doradczym i rachunkowym – ocenił Tomasz Szpikowski, prezes spółki Bergman Engineering
Potrzebne są też referencje i większy niż w Polsce kapitał - dodał. Plusem jest to, że podpisany kontrakt zazwyczaj jest na długo, a należności regulowane w terminie.
Dominuje optymizm
Trzy czwarte polskich firm działających w Niemczech twierdzi, że wzrosną im obroty, ponad 40 procent chce zwiększyć tam zatrudnienie, a prawie połowa zamierza zwiększyć wydatki na inwestycje w 2019 roku – tak wynika z ostatniego badania Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Aleksandra Tycner, ak, NRG, kw