Polskie Radio

Życie rodzinne na Podlasiu dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 09:00
Dawne wiejskie zabawy i zabawki, wymiana doświadczeń dzieciństwa i rodzicielstwa oraz historie, które łączą pokolenia - to elementy rosnącej inicjatywy "Między pokoleniami. Etnografia i dziedzictwo".
Audio
  • Anna Bińka o szczegółach inicjatywy "Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo" (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Greyerbaby

- W 2017 roku odwiedziliśmy wybrane miejscowości w gminach Gródek i Michałowo na Podlasiu. Prosiliśmy starszych mieszkańców, aby podzielili się refleksjami związanymi z życiem rodzinnym, tym, jak wychowywano dzieci i jak łączono opiekę nad nimi z pracą - mówiła o założeniach projektu Anna Bińka ze Stowarzyszenia "Pracownia Etnograficzna"

Projektowi towarzyszą wystawa zdjęć obrazujących życie na podlaskiej wsi z okresu przed- i powojennego, wyjazdy terenowe, pokazy filmów, warsztaty manualne czy koncerty.

- Cykl ponadrocznych badań terenowych i spotkań z mieszkańcami nie dotyczył tylko zabaw, ale i problemów: tych wynikających z migracji, osamotnienia, słabego kontaktu między członkami rodzin, reprezentującymi różne pokolenia. To daje do myślenia - dodała Anna Bińka.

Stowarzyszenie "Pracownia Etnograficzna" im. Witolda Dynowskiego to organizacja pozarządowa skupiająca przede wszystkim etnografów i antropologów kultury. Zajmuje się badaniem i popularyzowaniem kultury tradycyjnej i współczesnej.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Anna Bińka (etnograf, antropolog kultury)

Data emisji: 7.09.2018

Godzina emisji: 15.10

at