Ściągalność zobowiązań dłużników alimentacyjnych wobec Skarbu Państwa z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosła na przestrzeni ostatnich 3 lat o blisko 100 proc. - z niecałych 13 proc. w 2015 r. do 24,9 proc. w 2017 r. Pod koniec grudnia ubiegłego roku prezydent podpisał nowelizację ustawy ws. egzekucji świadczeń alimentacyjnych. W jaki sposób ma ona poprawić ściągalność?
Jak wyjaśnił Robert Kucharski, nowelizacja przewiduje m.in. sankcje za pracę na czarno, ukrywanie dochodów, płacenie "pod stołem". - Mówimy tu o wyższych grzywnach, które mogą dotknąć pracowników - powiedział mecenas. Ustawa nie tylko jednak straszy karami, wprowadza też aktywizację zawodową. - Ma zachęcić dłużników do podjęcia zatrudnienia - wskazał Kucharski. - Kolejną zmianą jest podwyższenie kryterium dochodowego dla osób uprawnionych do otrzymania świadczeń z funduszu alimentacyjnego - dodał.
W niektórych przypadkach dłużnicy alimentacyjni otrzymują nawet prawo pierwszeństwa przy zatrudnieniu. Kiedy taka sytuacja ma miejsce? W I półroczu 2018 r. sądy skazały więcej osób zalegających z płaceniem alimentów niż w całym 2017 r. Czy karanie dłużników w sądach ograniczeniem wolności jest skuteczne? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Audycja: W samo południe
Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Robert Kucharski (radca prawny, fundacja Cognosco)
Data emisji: 3.01.2018
Godzina emisji: 12.15
fc