Polskie Radio

"Alkoholowe dzieje Polski" - czas rozbiorów i powstań

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 15:24
Wybitny historyk i popularyzator dziejów Polski Jerzy Besala w drugim tomie "Alkoholowych dziejów Polski" opisał picie w bardzo dramatycznym okresie naszej historii - w czasach rozbiorów i powstań.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels.com

Porozmawiamy o tym, czy picie alkoholu miało duży wpływ na naszą historię, czy w XIX stuleciu pito na ziemiach polskich inaczej i sięgano po inne trunki niż wcześniej.

Zastanowimy się, jaki wpływ na wzrost spożycia wódki miał rozwój uprawy ziemniaka (od 1822 do 1844 produkcja ziemniaka wzrosła trzykrotnie) i postęp technologiczny (opanowanie procesu destylacji i produkcji wódki za pomocą aparatu destylacyjnego wynalezionego przez pruskiego gorzelnika i kupca Johana Pistoriusa), a także propinacja, czyli monopol szlachty na produkcję i sprzedaż alkoholu we własnych dobrach.

Gościem będzie Jerzy Besala, autor między innymi biografii Zygmunta Starego i Bony Sforzy, Stefana Batorego, a także trzytomowej publikacji "Małżeństwa królewskie" i cyklu "Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn".

***

Do słuchania audycji "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka" w środę 30 stycznia o godz. 19.10 zaprasza Krzysztof Michalski.

ag

Zobacz więcej na temat: rozbiory Polski alkohol
Czytaj także

Stanisław August Poniatowski. Ostatni król Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 05:46
12 lutego 1798 roku zmarł król Stanisław August Poniatowski. Jednym z największych osiągnięć tego władcy było zwołanie Sejmu Czteroletniego i uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Teresa - zaborca z wyrzutami sumienia?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 05:30
- Paradoks historii Marii Teresy polega na tym, że na początku jej panowania Austrii groził rozbiór. Po latach to ona stała jednym z zaborców – słyszymy w audycji Hanny Marii Gizy "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".
rozwiń zwiń