Polskie Radio

Mikołaj Wild: potencjał połączeń z Ukrainą sięga aż do Rumunii

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 15:58
- Niemcy w sposób zdecydowany nie wyrażają zainteresowania połączeniem szybkimi kolejami z Polską. Po naszej stronie jest chęć i inicjatywa, a po stronie niemieckiej nie ma odzewu - mówił w PR24 Mikołaj Wild. Wiceminister wskazywał za to na potencjał połączeń z naszym wschodnim sąsiadem.
Audio
  • Mikołaj Wild: nie możemy dyskryminować mieszkańców małych miejscowości (PR24)
Mikołaj Wild
Mikołaj Wild Foto: Robert Bartosewicz / PR24

panowie.jpg
Posłowie o inwestycji CPK: ogromna szansa dla Polski

Port w Radomiu dla lotów cywilnych uruchomiono w 2014 r., działał do stycznia br. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze chce, by znów funkcjonował, ale zupełnie odmieniony - tak, by odciążył Lotnisko Chopina w Warszawie. 

>>>[ZOBACZ TAKŻE] Posłowie o inwestycji CPK: ogromna szansa dla Polski

Gość PR24 Mikołaj Wild wyliczył, że bez CPK, w okolicach roku 2030, musielibyśmy odprawić z kwitkiem nawet 15 mln pasażerów. - O tyle zmniejszyłby się rozwój sektora lotniczego w Polsce - powiedział.

- CPK wkroczył w fazę, że trudno byłoby to odwrócić. Zostały zainwestowane konkretne pieniądze, 300 mln złotych. Zostało też przyjęte rozporządzenie ws. sieci kolejowej. CPK jest już uwzględniany w dokumentach Unii Europejskiej - mówił wiceminister nadzorujący sektor lotniczy i dronowy.

Michał Woś 1200.jpg
Michał Woś: nasze rządy chwalą nawet osoby o odmiennych poglądach

Koniec z dyskryminacją Polaków z mniejszych miejscowości

Mikołaj Wild wyjaśniał, że do CPK pojadą pociągi, które będą w stanie osiągnąć prędkość 250 km/godz. - Będzie w nich możliwa odprawa samolotowa - zapewniał.

- Naszym celem jest włączenie jak największej liczby Polaków w system kolejowy. Połączenie tylko największych miast oznaczałoby wykluczenie komunikacyjne - tłumaczył.

Wiceminister zwrócił uwagę na to, że Polska jest krajem jednolitym i powinna być zintegrowana przez transport publiczny. - Program CPK i przyjęte rozporządzenie o nowej sieci kolejowej to zapewnia - deklarował.

- Każda z arterii komunikacyjnych może być przedłużana do naszych sąsiadów - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

kstar

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Mikołaj Wild (wiceminister nadzorujący sektor lotniczy i dronowy)

Data emisji: 23.07.2019

Godzina emisji: 15:10

Czytaj także

„Centralny Port Komunikacyjny bez kolei pasażerskiej i towarowej nie może istnieć”

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 16:30
„Szybka kolej w Polsce – między innymi w kontekście dojazdu do Centralnego Portu Komunikacyjnego – może być ekonomiczna do prędkości 250 km/h. Pod tym kątem można modernizować ok. 1,5 tys. km linii i ewentualnie budować kolejne 1-1,5 tys. km” - mówili w piątek uczestnicy Kongresu 590. O budowie CPK i rozwoju transportu w Polsce mówili w audycji Rozmowa PR24 Rafał Milczarski (prezes PLL LOT) i Mirosław Antonowicz (członek zarządu PKP S.A.).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Posłowie o inwestycji CPK: ogromna szansa dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 20:00
Nowe lotnisko wraz z infrastrukturą, ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. O możliwych korzyściach płynących z tej inwestycji rozmawiali w Polskim Radiu 24 posłowie Jarosław Sachajko (Kukiz'15) i Michał Cieślak (Porozumienie).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznaliśmy szefa spółki, która zajmie się budową CPK [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 16:05
- Prezesem spółki celowej powołanej do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i koordynowania wszystkich prac, które wiążą się z jego rozbudową jest Jacek Bartosiak - poinformował Mikołaj Wild. Wicemister infrastruktury dodał, że wybór nie jest przypadkowy. - On współtworzył wizję CPK - podkreślił w rozmowie z reporterem PolskiegoRadia24.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otwarto obwodnicę miasta. Trasa powstała za ponad 26 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 16:52
W Ciechanowie otwarto obwodnicę, której głównym zadaniem jest odciążenie ruchu samochodowego w centrum miasta. Budowa nowej drogi o długości 3,3 km wraz ze ścieżkami rowerowymi, chodnikami i infrastrukturą, kosztowała ponad 26 mln zł, z czego większość to środki unijne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Woś: nasze rządy chwalą nawet osoby o odmiennych poglądach

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 17:13
- Zjednoczona Prawica otwiera się na centrum, ale nadal najważniejsze są dla nas wartości - zadeklarował w PR24 wiceminister ds. pomocy humanitarnej. - Ludzie o różnych poglądach zgodnie twierdzą, że czas naszych rządów to dobre lata dla Polski - dodał.
rozwiń zwiń