Martin Scorsese otrzymał nominację za reżyserię filmu "Irlandczyk". To osadzona w powojennej Ameryce opowieść weterana z czasów II wojny światowej Franka Sheerana, który pracował dla okrytych najgorszą sławą przestępców XX wieku.
Epicka opowieść rozgrywa się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Dotyczy jednej z największych zagadek kryminalnych w historii Stanów Zjednoczonych ubiegłego wieku: tajemniczego zaginięcia przywódcy związków zawodowych Jimmy'ego Hoffa.
Tłem historii są kulisy funkcjonowanie przestępczego świata, jego wewnętrzne rozgrywki, walka o władzę i powiązania z wielką polityką.
Film został nakręcony za blisko 160 milionów dolarów, z udziałem gwiazd. Zagrali: Robert De Niro, Al Pacino i Joe Pesci; wszyscy już wcześniej z Martinem Scorsese pracowali.
Martin Scorsese to jeden z najwybitniejszych reżyserów światowego kina. Urodził się 22 listopada 1942 roku w Nowym Jorku. Jego rodzice byli dziećmi sycylijskich emigrantów.
Skończył studia na Uniwersytecie Nowojorskim. Już jego studenckie produkcje wzbudzały zainteresowanie krytyków.
W 1973 roku Scorsese wyreżyserował "Ulice nędzy", film, który otworzył mu drzwi do światowej kariery. W 1976 roku otrzymał za film "Taksówkarz" swoją pierwszą poważną nagrodę - Złota Palmę na festiwalu filmowym w Cannes.
Krytycy uważają, że twórczość Martina Scorsese to mieszanka opowieści ulic i własnego doświadczenia, które w połączeniu tworzą epickie, przekrojowe fabuły. Mówi się o nim, że jest wirtuozem stylu, artystą pasji i najbardziej utalentowanym reżyserem ostatnich lat.
Najgłośniejsze filmy Martina Scorsese to, prócz "Taksówkarza", "Wściekły byk" (1980), "Ostatnie kuszenie Chrystusa" (1988), "Chłopcy z ferajny" (1990), "Przylądek strachu" (1991), "Kasyno" (1995), "Kundun - życie Dalaj Lamy" (1997), "Aviator" (2004), "Infiltracja" (2006), "Gangi Nowego Jorku" (2003), "Zakazane Imperium" (2010), "Wilk z Wall Street" (2013).
Do tej pory Martin Scorsese otrzymał jedną statuetkę Oscara - w 2007 roku za film "Infiltracja". Od 1981 roku był nominowany 13 razy.
Artysta jest zdobywcą trzech Złotych Globów: w 2003 roku z film "Gangi Nowego Jorku", w 2007 roku za film "Infiltracja" i w 2012 roku za obraz "Hugo i jego wynalazek".
Nominacje dla filmu "Irlandczyk" w pozostałych kategoriach:
Najlepszy film
Najlepszy aktor drugoplanowy
Najlepszy scenariusz adaptowany
Najlepsza scenografia
Najlepsze efekty specjalne
Najlepsze kostiumy
Najlepsze zdjęcia
Najlepszy montaż
Nominowani w kategorii Najlepszy reżyser:
Sam Mendes "1917"
Todd Phillips "Joker"
Quentin Tarantino "Dawno temu ... w Hollywood"
Joon-ho Bong "Parasite"