Początki Polskiego Radia. Posłuchaj pierwszych słów w eterze
1 lutego 1925 roku Polskie Towarzystwo Radiotechniczne nadało z Warszawy pierwszą próbną audycję. Taki był początek Polskiego Radia, które dziś świętuje 95-lecie swojego istnienia.
Krzysztof Czabański przyznał, że przed mediami stoją poważne wyzwania. - Jeżeli mowa o mediach publicznych, to wyzwania stoją przede wszystkim przed władzami państwowymi. Trzeba zapewnić mediom stabilny system finansowania. W ostatnich latach wpływają do mediów nie małe pieniądze i telewizja, radio jak i PAP mają warunki do rozwoju - powiedział Krzysztof Czabański.
>>> [CZYTAJ TAKŻE]: 95-lecie Polskiego Radia. Historie z życia spikerów
- Dzięki stabilnemu systemowi można planować inwestycje, rozwój kanałów nadawczych, podcasty oraz różne imprezy. Można również uatrakcyjniać ofertę programową. Co roku trzeba czekać do ostatniej chwili, żeby dowiedzieć się ile tych pieniędzy wpłynie i to nie jest komfortowe - mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
"W nowych technologiach leży przyszłość radia"
- Ważne, żeby ludzie mieli świadomość, że pieniądze, które są przeznaczane na media publiczne, są odpowiednio pożytkowane oraz żeby one przyczyniały się do tego, że odbiorcy otrzymują lepszą propozycję zarówno w sferze informacyjnej, publicystycznej jak i politycznej oraz kulturalnej. Głównym obszarem działania Polskiego Radia jest właśnie kultura. To wielka instytucja kultury - mówił Czabański.
Gość audycji stwierdził, że "archiwa radiowe zawierają klejnoty i perły polskiej kultury". - W archiwach znajdziemy nagrania wielkich aktorów, pisarzy, również polityków. Bez archiwów te głosy by przepadły. Mało kto zdaje sobie sprawę z funkcji kulturotwórczej Polskiego Radia, a bez istnienia mediów publicznych, polska kultura doznałaby zubożenia - powiedział przewodniczący.
- W nowych technologiach leży przyszłość radia. Należy konkurować o uwagę słuchacza. Twórcom powinno zależeć, żeby dotrzeć do ludzi, jednak są też i hermetyczni twórcy od których trudno wymagać, żeby byli popularni, jednak są oni niesłychanie ważnym elementem polskiej kultury - dodał gość Programu 1 Polskiego Radia.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Tytuł audycji: Sygnały Dnia
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Krzysztof Czabański (przewodniczący Rady Mediów Narodowych)
Data emisji: 1.02.2020
Godzina emisji: 8.15
dn