Reporterzy Programu 1 Polskiego Radia pojawili się tam, gdzie słuchacze oczekują porady lub pomocy w zakresie bezpieczeństwa. Plenerowa audycja "Bezpieczna Jedynka" poświęcona jest szeroko rozumianemu bezpieczeństwu: od tego osobistego, przez fizyczne na drogach, chodnikach, boiskach i stadionach, szpitalach po bezpieczeństwo socjalne i prawne. Akcji towarzyszy hasło: "Z Jedynką bezpieczniej". Dotychczasowy charakter poradnikowy akcji został poszerzony o wymiar interwencyjny.
W piątek 14 lutego Patryk Kuniszewicz i Maciej Walecki, reporterzy Programu 1 Polskiego Radia, odwiedzili Krzyszkowice. Plenerowe studio radiowej Jedynki stanęło na pobliskim skrzyżowaniu na "Zakopiance", między Krakowem a Myślenicami. Zarządca drogi, czyli GDDKiA, ma w planach przebudowę tego miejsca na bezkolizyjne do 2023 roku. Powiat i gmina będą wspierać tę inwestycję finansowo. Mieszkańcy jednak nie chcą czekać, bo dla nich to trzy kolejne lata ciągłego stresu o zdrowie i życie bliskich. I to właśnie na znak protestu blokowali ruch tuż przed Pucharem Świata w skokach narciarskich w Zakopanem, pragnąc zwrócić uwagę na zgłaszane od lat prośby dotyczące przebudowy skrzyżowania, by było bezkolizyjne dla pieszych i samochodów jadących drogą podporządkowaną.
Dziennikarze Jedynki wraz z zaproszonymi ekspertami, przedstawili propozycję poprawy bezpieczeństwa tego miejsca. Sugerowane rozwiązanie skomentował, ocenił i wycenił inżynier ruchu z Politechniki Krakowskiej. W audycji wzięli udział także mieszkańcy pobliskich Krzyszkowic oraz eksperci z małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz z małopolskiej policji. - Interweniujemy, żeby coś zmienić. Zależy nam na poprawie bezpieczeństwa i w tym, i w każdym wskazanym przez słuchaczy miejscu. Jesteśmy przekonani, że wspólnie z ekspertami z Policji, Straży Pożarnej, fundacji oraz stowarzyszeń związanych z ruchem drogowym będziemy w stanie poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach – tłumaczył Patryk Kuniszewicz, prowadzący audycję.
Dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia co piątek odwiedzą wskazane przez słuchaczy niebezpieczne odcinki dróg. Będą interesować się także bezpieczeństwem dzieci w szkołach, jakością pracy organizatorów zimowego wypoczynku, a przed sezonem letnim sprawdzą kąpieliska. Każda wizyta odbędzie się z udziałem policji, przedstawicieli lokalnych samorządów i gości, którzy pomogą w rozwiązaniu niepokojących zjawisk, problemów i spraw dotyczących bezpieczeństwa, na poruszeniu których słuchaczom zależy najbardziej. - Chcemy być jeszcze bliżej słuchaczy i ich problemów, dlatego prosimy o zgłaszanie nam miejsc i sytuacji, w których bezpieczeństwa - zwłaszcza tego na drogach - brakuje - apeluje Patryk Kuniszewicz.
ag