Polskie Radio w każdą niedzielę o 9.00 i 19.00 transmituje w Programie 1 mszę św. z bazyliki św. Krzyża w Warszawie (znajdź częstotliwość dla swojego regionu). By słuchać Jedynki w internecie, kliknij TUTAJ. Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych, pracujących w niedziele czy więźniów. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem.
Portale PolskieRadio.pl oraz PolskieRadio24.pl udostępniają również streaming wideo z mszy św. w kościele seminaryjnym w Warszawie, które odbywają się w niedziele, o godz.11.
Msza z 22 marca:
Radiowa Jedynka od dziś (22.03) zaprasza także w każdą niedzielę na wielkopostne rekolekcje w Familijnej Jedynce tuż po godzinie 8.00. Dzisiejsze poprowadził ojciec Wacław Oszajca. Wybraliśmy się z nim na pielgrzymkę do Jerozolimy. Najpierw jednak wstąpiliśmy na wesele do Kany Galilejskiej, zatrzymując się po drodze w zajeździe Dobrego Samarytanina.
Bogata historia radiowych nabożeństw
Po raz pierwszy mszę świętą Polskie Radio transmitowało w maju 1927 roku z katedry w Poznaniu - jako pierwsza na świecie rozgłośnia państwowa. Niedzielne nabożeństwo miało swoje stałe miejsce w ogólnopolskim programie Polskiego Radia.
Nieobecne w czasie wojny zniknęło z anteny w 1949 roku na 31 lat. Powróciło we wrześniu 1980 roku na mocy porozumień sierpniowych. Zgromadziło wówczas przy radioodbiornikach 10 milionów słuchaczy.
"Musimy radzić i informować". Dodatkowe audycje Polskiego Radia w związku z zagrożeniem koronawirusem
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Polskie Radio zawiesza do odwołania wydarzenia z udziałem publiczności
Radiowej mszy świętej przewodniczą między innymi krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, biskupi i kapłani zaproszeni z różnych okazji - niedzieli papieskiej, misyjnej, wsparcia Kościoła na Wschodzie, inauguracji roku akademickiego, dnia życia konsekrowanego, rocznic.
Śpiewem w mszy św. posługują chóry i schole warszawskie oraz te spoza stolicy.
Homilie ukazują się drukiem w wydawanych co roku tomach - zbiorach kazań świętokrzyskich.
Msza święta w radiowej Jedynce każdego tygodnia skupia przy radioodbiornikach 5-6 milionów ludzi.
Wszystkich programów Polskiego Radia można słuchać bezpłatnie w internecie. By to zrobić, kliknij TUTAJ.
Nieobecność na mszy nie będzie grzechem
Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała komunikat o "wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem".
KEP rekomenduje w nim biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do dnia 29 marca br. Może zostać ona udzielona osobom: w podeszłym wieku, z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym i osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
"Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe" - podkreśla w komunikacie Episkopat.
jp,pg