Jedynka
W świątecznym wydaniu "Kiermaszu pod kogutkiem" (5:00-6:00) Magdalena Tejchma przedstawi opowieści o zwyczajach wielkanocnych z różnych regionów:
1. Barabanienie w Iłży - zwyczaj uderzania w baraban w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę, obwieszczający zmartwychwstanie Jezusa. Baraban iłżecki wykonano prawdopodobnie w XVII wieku, bębnic może w niego tylko specjalna grupa barabaniarzy, którzy starają się "obębnić" wszystkie ulice miasteczka. W audycji rozmowy z członkami grupy barabaniarzy: Marianem Rachudałą i Tomaszem Ryłą.
2. Pograjka rezurekcyjna w Piątkowej - na Pogórzu, również w nocy z Soboty na Niedzielę odbywa się muzykanckie czuwanie z udziałem miejscowych kapel i orkiestr, zakończone uroczystym śniadaniem i pograjką. Podczas pograjki wykonuje się głównie repertuar słynnej miejscowej kapeli Sowów.
3. Przygotowania do Wielkanocy - opowieści Władysława Pazia z Bodzentyna
4. Malowanie tzw. dziadów lub kozaków w Gniewięcinie (świętokrzyskie)
5. Dyngusiarze z Brzustowca (Opoczyńskie)
O 10:00 Zbigniew Krajewski zaprasza seniorów na specjalne wydanie "Czasu pogody". W czasie spędzanym w domu stajemy się bardziej nostalgiczni i refleksyjni - a temu sprzyja powrót do piosenek z lat młodości. Któż nie pamięta takich przebojów, jak "Złote obrączki" czy "Nie było ciebie tyle lat". Ich wykonawczyni Krystyna Giżowska będzie nam towarzyszyć w Wielkanocną niedzielę i opowie, jak spędza te wyjątkowe Święta. Połączymy się także z wolontariuszami akcji "Widzialna ręka" działającymi w Piotrkowie Trybunalskim - oni pomagają osobom starszym i samotnym w codziennej aprowizacji, aby każdy miał święta w swoim domu. Nie zabraknie kolejnego utworu z repertuaru Ryszarda Karczykowskiego, świątecznych perełek z archiwum Teresy Drozdy.
Po 15: 00 Małgorzata Raczyńska w audycji specjalnej przedstawi wyjątkowe wspomnienie Ś.P. Pary Prezydenckiej. Gościem przez Skype będzie przyjaciel Ś.P. Pary Prezydenckiej - Pan Maciej Łopiński.
O 22:00 Joanna Sławińska zaprasza na "Wielkanoc w Jedynce". W świątecznej atmosferze będziemy wspominać artystów, którzy niedawno odeszli od nas na zawsze:
- Jerzego Gruzę – reżysera „Czterdziestolatka” i „Wojny domowej”, twórcę wybitnych spektakli telewizyjnych i musicalu, i filmów, wielokrotny reżyser festiwali piosenki w Sopocie.
- Emila Karewicza, wybitnego aktora, który z każdej swej roli tworzył wspaniałą i niezapomnianą kreację. Największą popularność Emilowi Karewiczowi przyniosły role: Hermanna Brunnera w serialu "Stawka większa niż życie", króla Władysława Jagiełły w "Krzyżakach”, czy epizodyczna rola oficera gestapo w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", która bawi widzów od lat.
- Pawła Królikowskiego. Ten popularny i lubiany aktor występował w filmach i serialach. Dla widzów był niezastąpiony w roli Kusego w serialu „Ranczo”. W latach 90. realizował program dla dzieci Truskawkowe Studio. Był głosem Programu 1 Polskiego Radia. W audycji przypomnimy archiwalne nagrania radiowej Jedynki.
- Prof. Andrzeja Strumiłłę. Był malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, fotografem, poetą, pisarzem i scenografem, zmarł 9 kwietnia br. w wieku 93 lat. Andrzej Strumiłło był pomysłodawcą stworzenia Księgi Wielkiego Księstwa Litewskiego, a celem tej publikacji była prezentacja fenomenu wielokulturowości jagiellońskiej Rzeczypospolitej na przykładzie Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Dwójka
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Klaudia Baranowska
08.00 – 09.00 – Nabożeństwo Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego
09.30 – 10.00 – Stare i nowe filmy kinowe: Elżbieta Czyżewska – aud. Beaty Kwiatkowskiej
10.00 – 14.00 – Wielkanocne Śniadanie z Dwójką – prowadzi Piotr Matwiejczuk
Koncert z Festiwalu Actus Humanus Resurrectio (Gdańsk, 16.04.2017)
Jerzy Fryderyk Haendel La Resurrezione HWV 47
wyk. Roberta Mameli – sopran (Angelo), Berit Solset – sopran (Santa Maria Maddalena), Delphine Galou – alt (Santa Maria Cleofe), Martin Vanberg – tenor (San Giovanni Evangelista), Christian Senn – baryton (Lucifero), Accademia Bizantina, dyr. Ottavio Dantone
14.00 – 16.00 – Wielkanoc w Dwójce – prowadzi Paweł Siwek
Jak przeżywać święta w czasie niepewności – o bliskości, potrzebie bycia razem opowiedzą artyści i ludzie kultury. Wśród zapowiadanych gości: Piotr Beczała, Tomasz Konior, Ks. Prof. Waldemar Chrostowski, Agnieszka Budzińska-Bennett, Wawrzyniec Kostrzewski, Marcin Masecki. Do aktywnego udziału w rozmowach na antenie są również zaproszeni słuchacze Dwójki.
16.00 – 18.00 – Świąteczne spotkanie z Ewą Pobłocką – prowadzi Andrzej Sułek
Wielkanocne spotkanie z Ewą Pobłocką to rozmowa o innych, dziwnych, ale nadal pięknych i pełnych odradzającej mocy Świętach Wielkanocnych roku 2020. Pianistka mówi o muzyce, która towarzyszy jej w tym czasie i którą sama tworzy. Po pierwsze: dużo Bacha. Rozmowa o muzyce, to rozmowa o czasie. Także o czasie epidemii, który choć trudny i pełen niepokoju, to jednak zmieniając perspektywę naszego widzenia świata, na nowo pozwala odkrywać hierarchię wartości.
18.00 – 19.00 – Specjalne nabożeństwo wielkanocne przygotowane przez Polską Radę Ekumeniczną
19.00 - 22.00 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Magdalena Łoś
Koncert z festiwalu Actus Humanus Resurrectio (21.04.2019, Gdańsk, Centrum św. Jana)
Johann Sebastian Bach Koncerty Brandenburskie BWV 1046–1051
wyk. Akademie für Alte Musik Berlin
22.00 – 00.00 – Wieczór płytowy – prowadzi Tomasz Szachowski
Mahalia Jackson - "Everytime I Feel The Spirit" Columbia 1961
Michał Urbaniak + Urszula Dudziak "Atma" Columbia 1974
Trójka
19.00 - 20.00 KONCERT W TRÓJCE (powtórka) – „Uczucia nieparzyste” - Paweł Królikowski i goście
Retransmisja z 26.05.2013. Podczas koncertu w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej artyści zaprezentowali wiersze aktora Pawła Królikowskiego, do których muzykę napisali: Krzesimir Dębski, Jerzy Satanowski, Wojciech Waglewski, Zygmunt Konieczny i sam Paweł Królikowski. Zaśpiewali równie znakomici artyści m.in. Małgorzata Kożuchowska, Piotr Fronczewski, Joanna Kurowska, Mirosław Czyżykiewicz, Katarzyna Groniec, Marek Piekarczyk.
Paweł Królikowski niedawno odszedł - to dobry dzień, aby to urocze wydarzenie przypomnieć. Całość poprowadził Andrzej Poniedzielski, a Polskie Radio wydało płytę zapisem koncertu.
20.00 - 21.00 MAGAZYN BARDZO KULTURALNY – WYDANIE ŚWIĄTECZNE
Autorka programu Barbara Marcinik zaprasza na rozmowę z aktorem Bartoszem Bielenią, odtwórcą głównej roli w nominowanym do Oscara filmie pt. ”Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy.
Czwórka
Wielkanocną Niedzielę w Czwórce będzie można spędzić w towarzystwie ciekawych osobowości ze świata kultury i sportu:
9.00 - Tędy po trendy - autorzy zapraszają na spotkanie z Karoliną Kiesner i rozmowę o tym, jak media społecznościowe połączą nas w te wyjątkowe Święta, a po godz. 10.00 z Paulą Dudek – instagramerką, ilustratorką, graficzką i malarką.
12.00 - Co Was kręci - bohaterką audycjji będzie Karolina Pilarczyk. „Królowa polskiego driftu”. Wirtualnie zaczęła sezon i wraz z Mariuszem Dziurleją zaprezentowała widzom swoje auta driftingowe, które w tym roku popędzą po polskich, europejskich i amerykańskich torach. W audycji podzieli się ze słuchaczami swoimi sposobami na odnajdywanie się w trudnych sytuacjach.
15.00 - Artystyczny wybieg - gość: Maciej Ratajczyk – teatrolog, animator, reżyser, organizator życia kulturalnego, autor bloga "Najgorszy Malarz na Świecie". Maciej opowie o swojej pasji do kultury i sztuki.
Po godz. 17.00 zapraszamy na wyjątkowe wydanie audycji muzycznej Marcina Huberta „Harpera” Funkadelia, pełne radosnej świątecznej muzyki. Autor zaprezentuje muzykę gospel w boogie-dyskotekowym i soulowym wydaniu. W programie m.in. The Clark Sisters, The Sound of San Francisco Christian Center, projekt Mass Connection, czy Kanye West i jego Sunday Service Choir.
Polskie Radio Dzieciom
9:00-10:00 Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn wielkanocny (Małgorzata Bartas-Witan) – Posłuchamy fragmentu z Ewangelii o historii Zmartwychwstania Pana Jezusa. O tym że TAM - w grobie Go nie ma - opowie nam też ANIOŁ STRÓŻ - podobnie jak w Ewangelii, Zmartwychwstanie obwieścili Aniołowie.
O Wielkanocnym cudzie Zmartwychwstania usłyszymy w opowiadaniu Beaty Kani oraz piosenkach Arki Noego.
11:00-12:00 Źródełko (Hanna Szczęśniak) - W wielkanocnym "Źródełku" Kasia i Karo z Górnego Śląska opowiedzą nam o niezwykłych zwyczajach związanych z tym dniem, pani Maria Bienias wspomni bitwy wodne w lany poniedziałek, a Paula Kinaszewska zagra nam taniec zwany olendrem.
12:00-13:00 "Zwierzyniec" (prowadzi Pascal Kaczorowski) - Chrystus Zmartwychwstał. Tak jak natura przebudziła się do życia po zimowym śnie, milionem barw i ciepła przynosi ze sobą nadzieję. Dziś przyjrzymy się wielkanocnym zwierzętom. Porozmawiamy o baranku, o kurczaczku, o zajączku. Wyruszymy na niezwykłą przygodę w poszukiwaniu tego co mógł zając ukryć w ogrodzie.
Polskie Radio Chopin
W wielkanocny poranek, w audycji Weekendowe potpourri (godzina 9:00), zabrzmi Gloria B-dur Georga Friedricha Händla w mistrzowskim wykonaniu orkiestry English Baroque Soloists pod batutą Johna Eliota Gardinera oraz chóru The Monteverdi Choir. Zapraszamy w imieniu Małgorzaty Pęcińskiej
W prezencie od autorki audycji Złoty wiek muzyki kameralnej (godzina 18:00) Danuty Gwizdalanki – muzyczna pisanka – zabrzmi nastrojowa Serenada B-dur, napisana przez Wolfganga Amadeusza Mozarta. Kompozycja, znana jako Gran Partita, to niezaprzeczalnie jedno z najwybitniejszych dzieł muzyki klasycznej na zespół instrumentów dętych.
Autorka audycji Romantyczne brzemienia (godzina19:00) Róża Światczyńska przedstawi m.in. nagranie monumentalnej Symfonii organowej Camille’a Saint-Saënsa, napisanej po śmierci przyjaciela Fryderyka Chopina – Ferenca Liszta. Finałowy hymn, należy do najbardziej podniosłych dzieł instrumentalnych w historii muzyki XIX wieku. Przeciwwagę dla tego monumentalnego utworu będzie tworzył ściszony Valse triste Jeana Sibeliusa, który zapewne by nigdy nie powstał, gdyby nie fascynacja fińskiego mistrza nostalgicznymi kujawiakami Chopina.
Zapraszamy do słuchania programów Polskiego Radia. #zostańwdomu