Polskie Radio

Klasyka literatury w mistrzowskich wykonaniach. Propozycje na środę

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 18:03
Co słuchacze Polskiego Radia znajdą na naszych antenach? Najmłodsi - m.in. "Lato Muminków", "Akademię Pana Kleksa". Czwórka przypomina "Lalkę". Wśród pozostałych propozycji fragmenty książek Jana Pawła II, Żeromskiego, Hrabala. Co jeszcze? Sprawdź!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ diignat

JEDYNKA

Ok. 10.35 - fragmenty bajki muzycznej "Lato Muminków" wg Tove Jansson z tekstami piosenek Bogdana Chorążuka i muzyką Tadeusza Woźniaka.

Występują: Gustaw Holoubek, Ryszarda Hanin, Mieczysław Czechowicz, Zofia Rysiówna, Danuta Szaflarska, Małgorzata Niemirska, Jerzy Bończak, Andrzej Stockinger, Mirosława Krajewska, Tomasz Grochoczyński.

Adaptacja i reżyseria  Andrzej Maria Marczewski.  

Nagranie  pochodzi z roku 1978, w 2009 Polskie Radio wydało CD z tym słuchowiskiem.

Ok.14.50 Z Archiwum PR - Joanna Chmielewska „Lesio”  -wyk. Irena Kwiatkowska.

Przed g.20:00 w „Jedynce Dzieciom”,  Alex T.Smith  - „Detektyw Pingwin i sprawa zaginionego skarbu”. Tłumacz Piotr W. Cholewa, czyta Leszek Filipowicz.

Detektyw Pingwin jest nieustraszonym poszukiwaczem przygód, a także... pingwinem. Ma stylowy kapelusz. Ma zawsze spakowany lunch. Uwielbia przeżywać niesamowite przygody.

Kiedy właścicielka Muzeum zwraca się do Pana Pingwina z prośbą o pomoc, detektyw jak zwykle  nie zwleka ani chwili. Czy z pomocą Colina Pająka uda mu się odnaleźć zaginiony skarb? I co się stanie, gdy przygoda okaże się niebezpieczna?

O 21.45 fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, czyta Jan Englert.


O 23.50 z Archiwum Polskiego Radia książka Jana Pawła II - „Dar i tajemnica” w interpretacji Gustawa Holoubka. Nagranie z 1996 roku.

DWÓJKA

11.00 – 11.10 – "To się czyta": Bohumil Hrabal "Obsługiwałem angielskiego króla", czyta Wiktor Zborowski, odc. 2

15.00 – 15.15 – "Zostań w domu - słuchaj Dwójki": Antoni Libera „Madame”, czyta Janusz Gajos, odc. 2

19.10 – 19.30 – "Książka do słuchania": Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata", czyta Marek Kondrat, odc. 8

22.55 – 23.00 – "Przypadki słowa": Karol Wojtyła, aud. Iwony Smolki.

TRÓJKA

10.30 - "Proza czytana w Trójce" „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Czyta Piotr Fronczewski.

11:45  "Powieść w Trójce"  - Julia Fiedorczuk  „Pod słońcem”. Czytają Wiktoria Gorodeckaja i Bartosz Bielenia.

13.15  Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Panie Sułku, kocham Pana”Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

Ok. 13:45  Powieść dla młodzieży - Ewa Karwan-Jastrzębska „BANDA MICHAŁKA”  - czytają Maria Seweryn i Maria Peszek [Uwaga! Ostatni odcinek]

20.50   Proza w Trójce  -  „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W obsadzie młodzi aktorzy – Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia. W epizodach – w roli Seweryna Baryki – wystąpił gościnnie Wiesław Komasa.

Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a za  reżyserię dźwięku odpowiadał Andrzej Brzoska. Powieść była emitowana na antenie Trójki od 3 września 2018 roku.

CZWÓRKA

W "Kąciku literackim" o godz. 8.30 polecamy interpretację  wiersza „Abecadło” Juliana Tuwima w wykonaniu Qebonafide

O godz. 15.45 zapraszamy do wysłuchania 15. odcinka radiopowieści „Lalka” Bolesława Prusa w adaptacji Anny Borkowskiej, w wykonaniu m.in. Stanisława Brudnego, Krzysztofa Gosztyły, Krzysztofa Kolbergera, Mirosławy Dubrawskiej, Izabelli Bukowskiej, Jacka Rozenka, w reżyserii Andrzeja Jarskiego.

POLSKIE RADIO DZIECIOM

7:30 Słuchowisko "Kubuś Puchatek" - 3 odc.

Słuchowisko na podstawie książki Alana Alexandra Milne'a, wyprodukował Teatr Polskiego Radia w 1956 roku.
Wykonawcy: Julian Składanek, Danuta Przesmycka, Maciej Maciejewski.

12:15 "Bajkowy kącik" - W porze radiowej drzemki serwujemy dzieciom historie pełne niezwykłych bajek. We środę bajka o podsłuchiwaniu i tego skutkach.

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" - Opowieść beskidzka pt. "Zbójnik Proćpak z Kamecznicy".

19:10 słuchowisko "Przygoda Wielka Rysia Pędzelka"  -3 odc. słuchowiska wyprodukowanego we współpracy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym

Opowiada o dzikim kocie, który co prawda jest mały, ale ma wielkie marzenie - chce być królem dzikiej puszczy. Ryś jest herbowym gatunkiem Bieszczadzkiego Parku Narodowego. 

Te duże koty są bardzo lubiane przez dzieci a opowieść o rysiu, który uczy się szlachetności, odwagi – cech, które są uniwersalne ma dzieciom o nich przypominać.

Twórcą opowieści i słuchowiska o małym rysiu jest Krystian Tyrański, podróżnik, edukator przyrodniczy, autor audycji "Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa" emitowanej w Polskim Radiu Dzieciom w każdą sobotę o godz. 17:00.​

19:00 - 21:00 "Wieczorne pogaduchy" - kontynuacja historii o zamku, szmacianej lalce i niezwykłym zegarze. W przygodzie na stałe uczestniczy 5-letnia Mila, prosiaczki oraz inne maskotki. Audycję tworzy Pascal Kaczorowski.


Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu