Jedynka
9.00-12.00 "Cztery Pory Roku". Zaprasza Roman Czejarek. Porozmawiamy o tzw. „usłudze hybrydowej”, będącej bezpieczną alternatywą dla wizyt na poczcie podczas pandemii koronawirusa. W jaki sposób można z niej skorzystać i jakiego rodzaju korespondencji może dotyczyć - rozmowa z Ministrem Cyfryzacji Markiem Zagórskim. W audycji również spotkanie z historykiem, dziennikarzem, autorem wielu książek Grzegorzem Sołtysiakiem, który opowie o powojennej Warszawie. Cykl gawęd poświęconych m.in. Leopoldowi Tyrmandowi w kwietniowe czwartki na stronach Muzeum
Po 21:00 Michał Montowski i "Magazyn Bardzo Filmowy". Czy pamiętają Państwo śledztwo w sprawie zabójstwa Laury Palmer? W trzydziestolecie pierwszej emisji przypominamy serial „MIASTECZKO TWIN PEAKS”, który zmienił sposób myślenia o filmach telewizyjnych. Serial rozpoczęty jako kryminalny, przekroczył granice gatunku i telewizyjnych, ówczesnych konwencji. Odwaga artystyczna Marka Frosta i Davida Lyncha przyniosła sukces i wpłynęła na późniejsze produkcje. Trzydziestolecie „MIASTECZKA TWIN PEAKS” gromadzi teraz fanów on- line.
Będziemy też w magazynie kontynuowali układanie przez naszych słuchaczy listy filmów do oglądania w domu, w czasie epidemii.
O 21:32 Jolanta Fajkowska zaprasza na rozmowę z Krzysztofem Herdzinem. To jeden z najbardziej wszechstronnych muzyków w Polsce: kompozytor, dyrygent, aranżer, pianista, producent. Wydał 19 autorskich płyt, na swoim koncie ma udział w ponad 200 albumach. Zdobywca 18 Złotych i 4 Platynowych Płyt. Autor orkiestracji do nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Marzyciel”. Dziewięciokrotnie nominowany do Fryderyka (równolegle w kategorii jazz i muzyka współczesna), laureat Fryderyka 2012 w kategorii najlepszy kompozytor/aranżer jazzowy. Rozmowa o muzycznej rodzinie, uczelni w Bydgoszczy, poszukiwaniu idealnego dźwięku, samotności w tłumie, potrzebie wyciszenia.
Dwójka
7.00-10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek.
8.30 – Gość Poranka - Beata Biały, autorka książki "Osiecka. Tego o mnie nie wiecie". Znalazły się w niej po raz pierwszy publikowane rozmowy bliskich przyjaciół i znajomych Agnieszki Osieckiej, z których wyłania się niezwykły obraz jej nietuzinkowej osobowości.
9.30 Gość Dwójki Maja Kleszcz – to artystka, której występ zainauguruje nową akcję Programu 2: "Domówka z Dwójką". To będą absolutnie wyjątkowe spotkania. W każdą sobotę o godz. 19.00 artyści zamienią swoje salony, sypialnie, ogrody, pracownie w sale koncertowe i wystąpią z repertuarem przygotowanym specjalnie na tę okazję. Państwo będą mogli usłyszeć te unikatowe koncerty na naszej antenie, zobaczyć na stronie internetowej lub na dwójkowym facebooku. Cykl rozpoczną wszechstronni i utalentowani twórcy - Maja Kleszcz i Wojtek Krzak. Półgodzinny występ będzie zapisem czasów izolacji oraz koncertem pokazującym silną więź łącząca Artystów i ich Słuchaczy.
W audycji również: Jaki jest Teatr Słowackiego nocą? Muzyka orężem do walki z pandemią oraz wielowymiarowa biografia Królowej Elżbiety
13.00 – 15.00 – Pora na życzenie – Klaudia Baranowska wybiera ze słuchaczami ulubione utwory i prezentuje je w dwugodzinnej audycji.
16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla. Gościem będzie Mika Pietrus - fotograf, pomysłodawca akcji „Razem 2020”, która zakłada fotograficzne dokumentowanie otaczającej nas rzeczywistości w czasie pandemii. Uczestnikiem może być każdy, zarówno amator, jak i profesjonalista. Rozmawiamy także z Lennym Abrahamsonem, zapowiadamy premierę online spektaklu “Nowy Dekameron” w reżyserii Jacka Głomba, przyglądamy się wirtualnym propozycjom Teatru Studio w Warszawie i polecamy nasze propozycje w ramach akcji #zostańwdomu.
17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Demografia w kontekście pandemii – Michał Szułdrzyński rozmawia z dr Marcinem Kędzierskim z Klubu Jagiellońskiego
22.55 – 23.00 – Przypadki słowa: Karol Wojtyła, aud. Iwony Smolki
Trójka
10.00-15.00 Dzień z Trójką w domu. Na pasmo pełne muzycznych atrakcji zaprasza Piotr Metz. W audycji odbędą się polskie premiery nowych utworów zespołu Świetliki i Morissey'a. Zaprezentujemy wywiad ze światowej sławy niemiecką skrzypaczką Anne Sophie Mutter m.in. o Krzysztofie Pendereckim (wywiad przeprowadził Klaudiusz Madeja z Polskiego Radia dla Zagranicy). Do tego koncerty "domowe" Zuzy Jabłońskiej i angielskiego songwritera Keira (występował w BBC i na festiwalu w Glastonbury).
Czwórka
7.00-9.00 Pierwsze słyszę - Obrona pracy dyplomowej online? Na Politechnice Łódzkiej rusza program, który ma pomóc w obronie prac dyplomowych przez internet.
10.00-12.00 Stacja Kultura - Powtórki do matury - historia sztuki: style i kierunki w sztuce, czas trwania okresów, stylów i tendencji – podsumuje ekspertka Ewelina Chwiejda historyczka sztuki, autorka bloga maturazhistoriisztuki.pl
12.00-13.00 Stacja Nauka - uczniowie CXXII Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Domeyki opowiedzą o tym, jak włączyli się walkę z pandemią COVID-19: wykonują przyłbice i we współpracy z Ministerstwem Zdrowia przekażą je do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
W Powtórkach do matury - biologia i teoria ewolucji: dr Barbara Pietrzak Uniwersytet Warszawski odpowie na pytanie czy Darwin miał rację.
15.00-17.00 Czat Czwórki - rozmowa z Michałem Duchniewiczem - laureatem Plebiscytu Nieprzeciętni 2019. Zgłoszenia do tegorocznego Plebiscytu można przesyłać do 19 kwietnia.
19.00-20.00 Dziewczyny grają – na zaproszenie Czwórki wyjątkowe dziewczyny, których piosenek zwykle my słuchamy, grają swoje ulubione piosenki i opowiadają o swoich muzycznych inspiracjach. W czwartek Rosalie. i jej muzyka do słuchania w domu, m.in. Doja Cat, Tinashe, Tei Shi.
Polskie Radio Dzieciom
10:00 "Muzyczne podróże" - 16 kwietnia 1889 r. urodził się jeden z najwybitniejszych aktorów światowego kina - Charlie Chaplin. Nie tylko pisał scenariusze swoich filmów, reżyserował je, produkował, montował i grał główną rolę, ale do wielu napisał muzykę. W każdym detalu był perfekcjonistą, a za swojego najlepszego przyjaciela uważał lustro. W audycji dowiemy się również czy kino nieme naprawdę było nieme.
16:30 Język francuski - Lekcja pt. "W co lubisz się bawić?". Uczymy się słów po francusku związanych z różnymi zabawami przy okazji przypominając cyfry do 10.
18:00 -19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Rokoko, gotyk, secesja... Co znaczą te dziwnie brzmiące słowa? Królik i Lew uczą się dziś o architekturze i dzięki nim poznajemy poszczególne jej style.
Polskie Radio Chopin
21.00 - Na jazzowo - zaprasza Andrzej Zieliński. Utwory Fryderyka Chopina wykona Eljazz Big-band pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina. W kapitalnym, jazzowym opracowaniu usłyszymy m.in. słynny Walc minutowy.
22.00 - Czarne na białych - spotkamy się z pianistą z Odessy – Benno Moiseiwitschem. Dysponował olśniewającą wirtuozerią i – jak wielu uczniów słynnego Teodora Leszetyckiego (w tym Ignacy Jan Paderewski) – wspaniale cieniował dźwięk, co można usłyszeć nawet w słabszych technicznie nagraniach akustycznych. Moiseiwitsch posiadał bogaty repertuar. Jego imponująca spuścizna rozproszona jest dziś w edycjach kilkunastu firm płytowych. Moisewitsch nie był zagorzałym chopinistą, preferował miniatury, wielkich form raczej unikał. Nagrał jednak na płyty – i to jak! – komplet preludiów, ballad i scherz. Wybrane z nich zabrzmią w audycji Jakuba Puchalskiego.