JEDYNKA
Pomiędzy 10:00 a 12:00 Zbigniew Krajewski zaprasza na "Czas Pogody".
Czas epidemii może być trudniejszy dla osób starszych i samotnych - ale też może okazać się sprawdzianem dla tych, którzy chcą pomóc w każdej sytuacji: kupna podstawowych produktów, pomocy medycznej, czy choćby spacerze z psem.
Jak to działa na Śląsku - opowie Wiesława Mizia ze Śląskiej Rady Seniorów, która uruchomiła niedawno telefon wsparcia "Senior-Fon". Sprawdzimy też, jak taka pomoc działa na Podlasiu w Centrum Aktywności Społecznej.
Będą tez felietony - muzyczny Kazimierza Kowalskiego i kabaretowy Teresy Drozdy.
Po 17:00 "Perły Reportażu" - Historie z warszawskiego getta. "Córka i matka" Magdaleny Skawińskiej.
Matka Aliny Świdowskiej - Adina Blady-Szwajger była lekarką w warszawskim getcie. Zajmowała się dziećmi. Podczas jednej z wielkich akcji wywózki Żydów podała swoim podopiecznym morfinę. Sama przeżyła wojnę. Po wojnie również pracowała jako lekarz. Po wielu latach, na krótko przed śmiercią spisała wspomnienia. Jej córka jest aktorką. Na podstawie wspomnień matki przygotowała monodram. Ale zanim mogła się zmierzyć z tym tekstem, upłynęło kilkanaście lat.
„Życzenie taty” Marty Rebzdy
Ornah Keret, niegdyś Felicja Kożuch, zazwyczaj nie opowiadała swoim dzieciom tego, co przeżyła w czasie wojny. Niekiedy ujawniała tylko okruchy swoich wspomnień. I tak powoli jej syn Etgar poznawał historię małej dziewczynki z warszawskiego getta, która – choć „nie pamięta żywych ludzi przy rodzinnym stole” – potrafiła stworzyć bezpieczny i pełen ciepła dom.
To właśnie z rodzinnego domu czerpał siły i w nim znajdował oparcie Etgar Keret – jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy izraelskich
DWÓJKA
07.00 – 10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Klaudia Baranowska.
09.30 – 10.00 – "Stare i nowe filmy kinowe: Po prostu Pasolini" – aud. Beaty Kwiatkowskiej.
10.00 – 11.00 – Cafe „Muza” – prowadzi Magdalena Łoś. Gość: Agata Sapiecha.
11.00 – 13.00 – "Niedzielnik muzyczny" – prowadzi Piotr Matwiejczuk.
Ludwig van Beethoven Zwycięstwo Wellingtona op. 91, wyk. Octophoros, dyr. Paul Dombrecht;
Wolfgang Amadeus Mozart Ein musikalischer Spass KV 522, wyk. Die Kölner Akademie, dyr. Michael Alexander Willens;
Giuseppe Tartini Koncert skrzypcowy d-moll D45, wyk. Chouchane Siranossian – skrzypce, Wenecka Orkiestra Barokowa, dyr. Andrea Marcon;
Jan Sebastian Bach Am Abend aber desselbigen Sabbatas BWV 42, wyk. Gillian Keith – sopran, Daniel Taylor – alt, Charles Daniels – tenor, Stepehen Varcoe – bas, The Monteverdi Choir, The English Baroque Soloists, dyr. John Eliot Gardiner
12.45 – 13.00 – "Jest taki obraz" – Piero della Francesca – „Biczowanie”.
Rozmowa Michała Montowskiego z dr Grażyną Bastek o wciąż tajemniczym dziele uważanym za arcydzieło wczesnego renesansu. Długo nic nie było wiadomo o okolicznościach jego powstania ani o tym, kiedy i przez kogo zostało namalowane. (powt.)
13.00 – 14.00 – "Ten cały musical" – prowadzą Marcin Zawada i Jacek Mikołajczyk, wyd. Andrzej Zieliński.
14.00 – 15.00 – "Chopin osobisty" – prowadzi Róża Światczyńska.
15.00 – 16.00 – "Kalambury z partytury" – prowadzi Krzysztof Herdzin.
17.00 – 18.00 – "Płytomania" – prowadzi Jacek Hawryluk.
20.00 – 22.00 – "Dawno niedawno" – prowadzi Magdalena Łoś.
Johann Pachelbel Mein Leben, dessen Creutz für mich P360; Das Gewitter im Aprilen, wyk. Hans Jörg Mammel – tenor, Gli Incogniti, dyr. Amandine Beyer; Le secret de Monsieur Marais - nowe nagranie Vittorio Ghielmi – viola da gamba, Il Suonar parlante Orchestra, dyr. Luca Pianca;
Jan Sebastian Bach Koncert klawesynowy E-dur BWV1053, wyk. Francesco Corti – klawesyn, Il Pomo d'Oro; Antonio Vivaldi Concerto Es-dur RV 515, wyk. Giuliano Carmignola – skrzypce, Mario Brunello – wiolonczela, Accademia dell’Annunciata, dyr. Riccardo Doni;
22.00 – 00.00 – "Wieczór płytowy" – prowadzi Przemysław Psikuta.
Lee Konitz "Motion" - 1961 Verve
Marvin Gaye "Let's Get It On" - 1973 Tamla
William Parker Quartet featuring Leena Conquest "Raining On The Moon" - 2002 Thirsty Ear
TRÓJKA
Rano propozycja dla dzieci - między godziną 9 a 10 Katarzyna Stoparczyk przedstawi krótkie wydanie "Zagadkowej Niedzieli", a do tego zaprezentujemy archiwalne słuchowisko Polskiego Radia. W tę niedzielę (19.04) będzie to "Bajka o złotej rybce, starej babie i leniwym rybaku". Autorem tekstu i reżyserem jest Jan Warenycia.
CZWÓRKA
"Tędy po trendy" 9.00-11.00 – Czwórka wspiera maturzystów na wszelkie sposoby – w niedziele z uśmiechem robimy przegląd …. aplikacji i stron internetowych, dzięki którym łatwiej powtórzymy materiał oraz podzielimy się notatkami i wiedzą przed egzaminem.
"Hrapkowidz" 14.00-15.00 – Błażej Hrapkowicz śledzi festiwale muzyczne, które zmieniają terminy ze względu na pandemię koronawirusa. Czy jesienią czeka nas zalew imprez filmowych? W audycji także rozmowa z Philippe Jedicke, reżyserem dostępnego w sieci dokumentu "Zamknij się i graj na pianinie".
"Artystyczny Wybieg" 15.00-16.00 – spotkanie z Damianem Mirą, studentem IV roku aktorstwa w Akademii Teatralnej w Warszawie. Damian pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego, kocha sport, teatr, kino, w okresie kwarantanny uczy się grać na pianinie, to zawsze było jego marzenie.
"Funkadelia" 17.00-19.00 - nowości muzyczne i świeże rytmy od Harpera, od hip-hopu po muzykę klubową, a w programie m.in. Wilma Archer, Shabazz Palaces, Yaeji, Pinty (i King Krule), raper L-Zee Roselli, Headie One, Jamie xx, Red Rack'em, Addison Groove, Squarepusher, Special Request, Client_03 (Astrophonica).
POLSKIE RADIO DZIECIOM
11:00-12:00 "Źródełko" (prowadzi Hanna Szczęśniak) - Pani Maria Bienias, gawędziarka, wspomni piękny ogródek, który stworzyła przy domu jako mała dziewczynka, Kasia i Karo zdradzą nam różne niezwykłe śląskie słowa oznaczające różne kwiaty, a Kaja i Janusz Prusinowscy wraz z dziećmi zabiorą nas we wspaniałą, wiosenną podróż w ramach akcji #folkwdomu.
Wszystkich artystów, którzy nagrywają z dziećmi bądź czują, że ich muzyka jest przyjazna najmłodszym odbiorcom, zachęcamy do nadsyłania utworów, które będziemy mogli zaprezentować w audycji.
17:00-18:00 "Kulturoteka" (prowadzi Martyna Chuderska) - Rozmowa z pisarzem, autorem wielu książek dla dzieci - Grzegorzem Kasdepke, który obecnie przebywa w Australii.
Skupimy się na jego najnowszej publikacji z serii "Poczytam ci, mamo", którą Polskie Radio Dzieciom objęło swoim patronatem - "Ale kosmos! To znowu Bodzio i Pulpet".
21:00-22:00 "Kulturalna strefa" - Łączenie z pisarką Elizą Piotrowską mieszkającą na co dzień w Brazylii. Rozmowa o tym, nad czym obecnie pracuje pisarka, o serii książek o Cioci Jadzi dla dzieci i powrót do książki "Obczyzno moja" - nowe konteksty jakie pojawiły się w obecnych czasach.
POLSKIE RADIO CHOPIN
Podobnie jak dwa tygodnie temu miejsce tytułowego bohatera audycji "Nie tylko Lutosławski", młoda i stara muzyka współczesna zajmie Krzysztof Penderecki – ikoniczna postać naszej kultury ostatniego półwiecza.
Zabrzmi jego Credo na głosy solowe, chór i orkiestrę. Jest to utwór, jaki komponuje się jeden raz w swoim życiu – wyznał artysta po prawykonaniu dzieła 11 lipca 1998 roku podczas Festiwalu Bachowskiego w Eugene w Stanach Zjednoczonych.
W dniach, w których próbujemy pogodzić się z myślą, że autora nie ma już wśród nas (Krzysztof Penderecki odszedł 29 marca), a wokół w Europie szaleje pandemia, wymowa tego dzieła jest szczególnie mocna.
Trzy generacje młodsze pokolenie kompozytorów reprezentować będzie Sławomir Kupczak. Posłuchamy między innymi jego Pełni na fortepian Rhodes’a, orkiestrę smyczkową i elektronikę z 2017 roku.
Partię solową nagrał Pianohooligan, czyli Piotr Orzechowski – wszechstronny pianista, który na rynku fonograficznym zadebiutował płytą Experiment: Penderecki. Nocnych Marków na dwugodzinną audycję (g. 4:00) zaprasza, nomen omen, Marek Zwyrzykowski.
W "Weekendowym potpourri" (g. 8:00) Małgorzaty Pęcińskiej będziemy mogli się rozkoszować brzmieniem jednego z niewielu kameralnych arcydzieł Fryderyka Chopina – Sonaty g-moll op. 65.
W programie zabrzmi także III Symfonii a-moll autorstwa bardzo silnie „zadłużonego” artystycznie u polskiego romantyka – Siergieja Rachmaninowa.
Artur Bielecki przeniesie nas do roku 1927, kiedy w Warszawie rozpoczął się I Konkurs Chopinowski. Nie tylko w Filharmonii Narodowej, ale również za pośrednictwem Polskiego Radia w domach śledzono wówczas zmagania uczestników i żywo komentowano interpretacje dzieł polskiego kompozytora.
W pianistycznych zawodach zatriumfował Rosjanin Lech Oborin. Drugą nagrodę otrzymał Stanisław Szpinalski, czwartą Grigorij Ginzburg, a Polskie Radio za najlepsze wykonanie mazurków wyróżniło Henryka Sztompkę. I właśnie na sztuce tych pianistów skupimy się w programie "Wokół Wielkiego Konkursu" (g. 12:00).
#Zostańwdomu z Polskim Radiem.