Polskie Radio

Urodziny LP3 i powtórki do matur. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 17:12
To już 38. urodziny Listy Przebojów Programu Trzeciego. Jubileuszowy program poprowadzi Piotr Baron. W "Strefie literatury" przypomnimy twórczość Tadeusza Różewicza. W piątek mija 6 lat od jego śmierci. Co jeszcze proponujemy?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/T.Dallas

Jedynka

W piątkowych "Czterech Porach Roku" (9.00-12.00) w cyklu "A to Polska właśnie!" Słynne ucieczki Polaków -  z czasów PRL-u i II wojny światowej. Gościem audycji będzie Andrzej Fedorowicz. Opowie, między innymi, o ucieczce Józefa Piłsudskiego z Rosji (od 20 kwietnia do 3 maja codziennie o godz. 23.50 książka "Słynne ucieczki Polaków 2" Andrzeja Fedorowicza czytana jest na antenie Jedynki).

W audycji również temat - polskie miody, jakie najlepsze, czy świat pszczół już przygotowany, które kwiaty są najbardziej miododajne. Gościem będzie Tomasz Domański. Zaprasza Sława Bieńczycka.

Pomiędzy 23.10 a 23.30 reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego "Na froncie z koronawirusem".

Osobiste odczucia personelu medycznego w czasie epidemii koronawirusa z pracy w szpitalach i hospicjach domowych. Jak lekarze, pielęgniarki i ratownicy reagują na ryzyko zakażenia? Jak radzą sobie w warunkach niespotykanej od dziesięcioleci skali epidemii. Jaka jest postawa ich najbliższych? Reportaż o zaangażowaniu osób pracujących na pierwszej linii frontu z zakażonymi i pacjentami podejrzanymi o chorobę. Mówią lekarze, położne, pielęgniarki w szpitalach i domowych hospicjach oraz ratownicy medyczni. 

Dwójka 

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Jakub Kukla

08.30 Gość Poranka – Jagoda Szelc – reżyserka i scenarzystka filmowa

Chociaż Hollywood tkwi w zawieszeniu, czekając na koniec pandemii, a krajowe i światowe produkcje zostały wstrzymane, to nadal można kręcić filmy - zachęca Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, zapraszając do udziału w domowym konkursie filmowym "Mistrzowskie wyzwania". Wyzwania zaproponują znani filmowcy: na pierwszym etapie - Jagoda Szelc, reżyserka „Wieży. Jasny dzień” i „Monumentu”, a w kolejnym - wybitny dokumentalista Paweł Łoziński.  Ponadto w audycji:

- Jazzowa Rozmowa z fotografką Urszulą Las – zwyciężczynią tegorocznej odsłony MK jazz foto – konkursu na najlepszą jazzową fotografię im. Marka Karewicza.

- Jak wygląda w ostatnich tygodniach nasza codzienność? O jej opis poprosiła Katarzyna Kida w swojej akcji zainicjowanej "Nie - codzienność" w Galerii Arsenał z zupełnie innego powodu niż kwarantanna. Efekt? W Poranku Dwójki.

- Twórczość muzyczna jako komentarz do bieżącej sytuacji na całym świecie. 

10.00 – 13.00 – Kanon Dwójki – prowadzi Róża Światczyńska 

10.00 – 11.00 – Znacie, to posłuchajcie: Ewa Pobłocka – opr. Andrzeja Sułka 

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: prof. Andrzej Strumiłło

„Żaden upał, żadne zmęczenie, ból kręgosłupa, przepuklina, leje po bombach, nawet obecność min nie były w stanie powstrzymać mnie w wędrowaniu” - wspominał w Dwójce w 2017 roku prof. Andrzej Strumiłło. Artysta zmarł 9 kwietnia, zostawiając nam obrazy, wiersze, albumy, tysiące fotografii i opowieści. Przypomnimy nagrania, w których sztuka łączy się z fascynującymi podróżami, a spotkania z ludźmi przenikają z obserwacją natury.

Opracowanie: Aleksandra Łapkiewicz.​ 

13.00 – 15.00 – Pora na życzenie: Dźwięki na 95 obrotów – prowadzi Andrzej Sułek 

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Grzegorz Rzepecki - dyrektor Warsztatów Kultury w Lublinie, laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Mikołaja Gogola. Grzegorz Rzepecki został doceniony „za działalność wydawniczą oraz inicjatywy mające na celu przezwyciężanie barier kulturowych i przełamywanie stereotypów poprzez serię wydawniczą Wschodni Express”. Przypominamy także rozmowę z cenionym brytyjskim aktorem - Simonem Peggiem, opowiadamy o nowych filmach dostępnych w sieci, badamy, jak radzą sobie filharmonie w czasie kwarantanny, zapraszamy na jutrzejszą "Domówkę z Dwójką" i polecamy nasze propozycje w ramach akcji #zostańwdomu. 

18.00 – 19.00 – Teraz Jazz – prowadzi Andrzej Zieliński 

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Strefa literatury: Tadeusz Różewicz

audycja archiwalna Dorota Gacek w 6.rocznicę śmierci artysty 

22.00 – 23.00 – Muzyczny wieczór: Kaprysy i ekstrawagancje – prowadzi Tomasz Szachowski 

23.00 – 00.00 – Jam session – prowadzi Przemysław Psikuta

Trójka 

38. URODZINY LISTY PRZEBOJÓW PROGRAMU 3

Tradycyjnie w piątek zapraszamy na kolejne notowanie Listy Przebojów, jednej z najpopularniejszych audycji w historii Trójki. Przypadnie dokładnie w 38. urodziny Listy - pierwsze notowanie zostało zaprezentowane 24 kwietnia 1982 roku. Poprowadził je Marek Niedźwiecki, w piątek zapraszamy w imieniu Piotra Barona, drugiego prowadzącego z najdłuższym stażem. 

Wcześniej na antenie Marek Niedźwiecki zapowie jubileuszowe wydanie Listy Przebojów - zrobi to w audycji w g. 10-15.

Po Liście Piotr Baron (w g. 22-23) zaprezentuje utwory z pierwszego notowania z 1982 roku, a po 23.00 Piotr Stelmach przypomni koncerty zespołów Myslovitz i Republika z okazji 1000. wydania Listy Przebojów Trójki w 2001 roku.

Czwórka 

Rozbiegani 9.00-10.00 – Trening na bieżni. Czy jest to sposób na przygotowanie się do startów i utrzymanie formy? Jak utrzymać motywację sportową w trudnych czasach pandemii? Czwórka wspiera maturzystów: zestaw ćwiczeń relaksacyjno-rozciągających przedstawi Kamila Nowowiejska, trenerka personalna. 

Stacja Kultura 10.00-12.00 – Łukasz Muszyński poleca filmy na weekend, tym razem przejrzy ekranizacje komiksów, m.in. Scott Pilgrim kontra świat, Sin City, Życie Adeli. 

Stacja Nauka 12.00-13.00 – w cyklu Science czy fiction? - czy picie podczas posiłków szkodzi zdrowiu? Czy jeżeli w trakcie jedzenia pijemy wodę albo inne napoje, zaburza to procesy trawienne? 

Czat Czwórki 15.00-16.00 – w Powtórkach do matury: język angielski – Piotr Firan podpowiada jakimi zwrotami można zaskoczyć i oczarować egzaminatorów, tym razem weźmie na tapetę zwrot "once in a blue moon". 

Będzie głośno 18.00-20.00 – po godz. 18.00 rozmowa z Aleksandrą Krat, która od kilku lat publikuje swoje działania artystyczne. W 2018 roku rozpoczęła współpracę producencką z członkami nieistniejącego już zespołu ,,LABAI” /Karol Szczepaniak i Daniel Dziemitko/. Ola przybyła z gitarą, mocnym soulowobluesowym głosem i pomysłami. Zawiązana więź oraz wspólna radość z komponowania znalazła ujście w najnowszym singlu „Roses” oraz w innych nadchodzących kompozycjach. Muzycy wzajemnie inspirują się do dalszego wspólnego działania, licząc, że efektem będzie muzyka z sercem. 

Polskie Radio Dzieciom 

7.00-10.00 "Poranek" - Europejski Dzień Śniadania. W programie: śniadania świata, co jada się w różnych zakątkach świata (śniadanie angielskie, amerykańskie, kontynentalne, wiedeńskie) oraz śniadaniowe ciekawostki: największe śniadanie w dziejach, śniadanie na Alasce, najlepsza pora na posiłek. 

16.45 cykl "Ekspres kulturalny" - W każdy poniedziałek i piątek prezentujemy informacje ze świata kultury i sztuki. Proponujemy, jak warto spędzić wolny czas z kulturą dostępną on-line. 

17.15 "Rodzina pod żaglami" - Czy odosobnienie i rozłąka z przyjaciółmi mają swoje plusy? Od 10 lat rodzina żeglarzy żyje w podróży - na lądzie i na morzu. Jak to na nich wpłynęło -  wzmocniło czy osłabiło... Czy czują, że teraz są silniejsi? Opowiedzą, jak wygląda prawdziwe życie w podróży.​

21.00 "Strefa rodzica" - Jak dzisiaj dbać o kontakt i obecność dzieci w naturze, dbając również o bezpieczeństwo podczas pandemii. Co jest istotne, jakie środki bezpieczeństwa warto zachowywać. Co przyroda i kontakt z naturą daje dziecku. Czy dzisiaj bardziej niż kiedyś doceniamy przyrodę?​ Gość: Kasper Jakubowski - prezes fundacji Dzieci w naturę!​ 

Polskie Radio Chopin

W audycji Muzyka epoki Chopina (g. 7:00) wysłuchamy Oktetu fortepianowego d-moll op. 6 Józefa Krogulskiego. Znakomity utwór doskonale zapowiadającego się kompozytora, zmarłego na suchoty w wieku zaledwie 27 lat! Krogulski, o pięć lat młodszy od Fryderyka Chopina, także cieszył się w romantycznej Warszawie sławą cudownego dziecka, Choć był przez nieco chyba zazdrosnego Chopina krytykowany za sposób gry, już jako nastolatek napisał Oktet, w którym nie widać nawet cienia kompozytorskiej niedojrzałości. To wyjątkowe nagranie Oktetu d-moll dokonane zostało przez wybitnych kameralistów z udziałem Nelsona Goernera, znakomitego argentyńskiego pianisty, którego doskonale pamiętamy z Konkursu Chopinowskiego w 1995 roku.

Krzysztof Książek urodził się w 1992 roku w Krakowie. Został półfinalistą XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zdobywając dwie nagrody pozaregulaminowe. Kształcił się pod okiem Stefana Wojtasa, najpierw w szkole muzycznej w Krakowie, a później w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Artysta występował na licznych festiwalach, koncertował w Japonii, RPA, USA i wielu krajach Europy. W dzisiejszym odcinku audycji Anny Skulskiej będziemy mieli przyjemność wysłuchać interpretacji Chopinowskich arcydzieł dokonanych przez Krzysztofa Książka. Laureaci nagród specjalnych…, godz. 8.00

 

 

 

 

 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu