Jedynka
Ok. 10.35 - fragmenty bajki muzycznej "Lato Muminków" wg Tove Jansson z tekstami piosenek Bogdana Chorążuka i muzyką Tadeusza Woźniaka.
Występują: Gustaw Holoubek, Ryszarda Hanin, Mieczysław Czechowicz, Zofia Rysiówna, Danuta Szaflarska, Małgorzata Niemirska, Jerzy Bończak, Andrzej Stockinger, Mirosława Krajewska, Tomasz Grochoczyński. Adaptacja i reżyseria Andrzej Maria Marczewski. Nagranie pochodzi z roku 1978, w 2009 Polskie Radio wydało CD z tym słuchowiskiem.
Ok. 14.50 Z Archiwum PR - J. Chmielewska „Lesio” -wyk. I. Kwiatkowska.
O 21:45 (od 27 kwietnia do 10 maja) „Ucho igielne” Wiesława Myśliwskiego. Czyta Jerzy Radziwiłowicz.
W "Lekturach przed północą" o 23:50 - "Słynne ucieczki Polaków" Andrzeja Fedorowicza. Czyta Andrzej Popiel.
Dwójka
9.50 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek
Poezja Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej w nawiązaniu do przypadającego w tym tygodniu Międzynarodowego Dnia Jazzu
11.00 – To się czyta: Bohumil Hrabal "Obsługiwałem angielskiego króla", czyta Wiktor Zborowski, odc. 12
15.00 – Zostań w domu - słuchaj Dwójki: Antoni Libera „Madame”, czyta Janusz Gajos, odc. 12
19.10 – Książka do słuchania: Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata", czyta Marek Kondrat, odc. 18
Trójka
10.30 - Proza czytana w Trójce – „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Czyta Piotr Fronczewski
11.15 - Trójka poleca dzieciom – Katarzyna Pruchnicka Bajki filozoficzne to książki dla dzieci, które prowokują do wspólnych rozmów, zadawania pytań i są pretekstem do dobrego spędzania czasu rodzinnie - opowie o nich Anna Skowrońska.
11:45 - Proza czytana w Trójce - kolejny odcinek -"Korespondencja 1955-1996" Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta pod tytułem "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie". Czytają: Grażyna Barszczewska i Adam Ferenc (powtórka z 2018)
13.15 Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski
14.30 Powieść dla młodzieży - "Bracia Sisters", czyli pierwszy w historii western w Trójce. Powieść Patricka deWitta czytali bracia - Paweł i Rafał Królikowscy (powtórka z 2013).
20.50 Proza w Trójce - Kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski – „PRO MEMORIA” – fragm. 30 z Tomu III 1953-1956. Czyta Wiesław Komasa. Muzyka – Łukasz Borowiecki.
SCENA TEATRALNA TRÓJKI, g. 21.10 - ÓSMA DZIESIĘĆ O ZMIERZCHU
Teresa Ewa Opoka - „Ósma dziesięć o zmierzchu” (powtórka z 2009 roku)
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun
Obsada: Ewa Wiśniewska (Pani Lodzia), Milena Suszyńska (Anna)
„Ósma dziesięć o zmierzchu” Teresy Ewy Opoki to słuchowisko, które w otwartym konkursie Teatru Polskiego Radia i Agencji Dramatu otrzymało 2. nagrodę.
Bohaterką słuchowiska jest osiemdziesięcioletnia pani Lodzia – samotna i zgorzkniała kobieta, której najlepsze czasu już minęły. Odwiedza ją młoda i bezrobotna Anna, która pomaga jej w zakupach, pracach domowych, zajmuje się nią i jej trzema psami.
Pani Lodzia przed laty była związana z komunistycznym aparatem władzy, korzystała z jej przywilejów. Anna to przedstawicielka współczesnych młodych ludzi, którzy za wszelką cenę dążą do celu, nawet jeśli środki są drastyczne. Kobiety łączy więcej, niżby same chciały przyznać…
Słuchowisko Teresy Ewy Opoki to kameralny dramat o współczesności w cieniu niedawnej historii PRL, zderzeniu ludzkich charakterów, drapieżnych i bezwzględnych, ukształtowanych pod wpływem różnych bodźców.
Czwórka
8.30 - Kącik literacki - polecamy interpretację wiersza „Na dzień dobry” Czesława Miłosza w wykonaniu Eskaubei, czyli Bartłomieja Skubisza – rapera pochodzącego z Rzeszowa, pioniera łączenia rapu z elementami jazzu.
10.45 - „333 POPKULTOWE RZECZY... LATA 90.” - fragmenty swojej książki czyta w Czwórce Bartek Koziczyński: dziennikarz muzyczny, autor piątkowej audycji Rock Blok, autor książek o tematyce muzycznej, kulturalnej i społecznej.
15.40 - 3. odcinek radiopowieści Witolda Gombrowicza „Ferdydurke” w adaptacji Anny Borkowskiej, reżyserii Waldemara Modestowicza, w wykonaniu m.in. Jarosława Gajewskiego, Wiesława Michnikowskiego, Włodzimierza Pressa, Sławomira Packa, Wojciecha Malajkata, Piotra Adamczyka.
Polskie Radio Dzieciom
7:30 Słuchowisko "Tysiąc Tysięcy rękawiczek" - pierwszy z trzech odcinków słuchowiska Piotra Wojciechowskiego, wyprodukowane przez TPR w 2006 r. Wykonawcy: Filip Radkiewicz, Tomasz Marzecki, Łukasz Lewandowski, Anna Klamczyńska
12:15 "Bajkowy kącik" – Bajka o siedmiu różnych dziewczętach.
14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść „Jak zbójnicki skarb uszczęśliwił sieroty”.
19:10 "Książka do poduszki" - od 20 kwietnia przez kolejnych 6 tygodni emitować będziemy książkę Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.
19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuacja historii o szmacianej lalce i niezwykłym zegarze. Wehikuł czasu przeniósł bohaterów w kosmos na planetę Nemus. Nemusanie to bardzo fascynujące istoty i teraz będziemy poznawać ich świat i ich samych. Rozmowy o bliskości, odwadze, o miłości. W przygodzie na stałe uczestniczy 5-letnia Mila, prosiaczki oraz inne maskotki. Audycję tworzy Pascal Kaczorowski.
Zapraszamy do słuchania Polskiego Radia.
#Zostań w domu z Polskim Radiem!