Jedynka
1, 2 i 3 maja w Programie 1 przez całą dobę, we wszystkich audycjach zabrzmią tylko polskie przeboje: i te sprzed lat, dobrze znane i kochane przez pokolenia Polaków, i te najnowsze, usłyszymy także utwory debiutantów, które przebojami mają szansę się stać. W ten sposób Jedynka rozpocznie swoją coroczną akcję "Maj Polskiej Piosenki". To wieloletnia tradycja Jedynki, a w tym roku nabiera szczególnego znaczenia - w tak trudnym dla artystów czasie.
Niedziela 3 maja w Jedynce
9.00-10.00 oraz 19.00-20.00 transmisje Mszy Świętej z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie.
17.00-18.00 PERŁY REPORTAŻU - zaprasza Olga Mickiewicz.
„Pan Leszek od polskiej flagi” – Dorota Boniecka-Górny. Leszek Rodziewicz to lokalny społecznik z Międzywodzia na wyspie Wolin i przewodnik. Z wykształcenia historyk, a z zamiłowania miłośnik historii Polski. 17 lat temu wymyślił, że warto byłoby ustanowić dzień flagi. 20 lutego 2004 Parlament Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 2 maja Dniem Flagi RP. W reportażu przedstawiamy historię pana Leszka Rodziewicza.
„Podchody patriotyczne’’ - Agnieszka Czyżewska - Jacquemet. Kulisy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i zmieniające się na przestrzeni dziejów znaczenie tego aktu prawnego. Konstytucja majowa, choć nie zdążyła realnie wpłynąć na losy państwa, pozostaje symbolem nie budzącym żadnych kontrowersji ani społecznych, ani politycznych. W audycji znajdują się m. in. fragmenty widowiska historycznego oraz cytaty z dzienników Kajetana Koźmiana, który uczestniczył w sejmikach poprzedzających Sejm Wielki.
Dwójka
Niedziela 3 maja w Dwójce
07.00–10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Klaudia Baranowska
08.00–09.00 – Nabożeństwo Kościoła Polskokatolickiego
09.30 – 0.00 – Stare i nowe filmy kinowe: Triumf Matki Joanny od Aniołów – aud. Beaty Kwiatkowskiej
Powrócimy do tego filmu, w oczekiwaniu na informacje jak będzie wyglądało tegoroczne święto kina w Cannes. Adaptacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza opartego na znanym w kulturze motywie "diabłów z Loudun" przeniesionym na polska prowincję zachwycił canneńskie jury. W składzie gremium był Fred Zinnemann, amerykański reżyser urodzony w Rzeszowie. GOŚCIE: Profesor Tadeusz Lubelski, aktor Franciszek Pieczka, krytyk filmowy Krzysztof Kwiatkowski.
10.00 – 11.00 – Cafe „Muza” – Antoni Wit – prowadzi Róża Światczyńska
Rozmowa o sztuce dyrygowania z jednym z największych Maestro, wieloletnim dyrektorem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Filharmonii Narodowej, profesorem UMFC, koncertującym na całym świecie z najlepszymi orkiestrami, mającym w dorobku ponad 200 płyt, sprzedanych w prawie 5 mln egzemplarzy.
12.45 – 13.00 – Jest taki obraz – audycja Michała Montowskiego z udziałem dr Grażyny Bastek GUSTAW KLIMT- Portret Adeli Bloch - Bauer - zwany " Złotą Adelą". Znakomite dzieło austriackiego artysty, na które otrzymał zlecenie w 1903 roku od Ferdinanda Bloch-Bauera, który życzył sobie mieć portret żony. Portret ten uważany za jedno z najważniejszych dzieł Klimta i austriackiej secesji (secesji wiedeńskiej), a nawet uznawano go za "ikonę tożsamości kulturowej Austrii". Zagrabiony podczas II światowej przez nazistów, po wojnie znajdował się w zbiorach austriackich, a następnie, w wieku XXI został zwrócony dziedziczce Adeli Bloch- Bauer, obywatelce USA. (powtórzenie)
13.00–14.00 – Ten cały musical – prowadzą Marcin Zawada i Jacek Mikołajczyk, wyd. Andrzej Zieliński
14.00–15.00 – Chopin osobisty – prowadzi Róża Światczyńska
15.00–16.00 – Kalambury z partytury – prowadzi Krzysztof Herdzin, wyd. Milena Gąsienica
17.00–18.00 – Płytomania - audycja Jacka Hawryluka
Prezentacja najnowszych wydawnictw płytowych z komentarzami autora, artystów i krytyków muzycznych.
18.00–20.00 – Majówka z Dwójką – prowadzi Andrzej Sułek
Moniuszko na...201
Na dwa dni przed 201. urodzinami Stanisława Moniuszki Dwójka rozpoczyna huczne świętowanie. Prezentujemy najnowszą rejestrację opery Stanisława Moniuszki Flis - po raz pierwszy na instrumentach historycznych. Zespół Europa Galante i Fabio Biondi zaprezentują się w pogodnej, choć niepozbawionej dramatycznych zwrotów akcji jednoaktówce. Blasku przydają temu wykonaniu soliści: Ewa Tracz, Matheus Pompeu, Mariusz Godlewski, Aleksander Teliga, Wojtek Gierlach, oraz znakomity Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowany przez Violettę Bielecką.
W programie majowego wieczoru także inna "historyczna" interpretacja moniuszkowska, nawiązująca zarazem do święta Patronki Polski: III Litanię Ostrobramską e-moll wykonają Anna Denis, Markéta Cukrová, Virgil Hartinger, Jarosław Bręk, Wrocławska Orkiestra Barokowa i Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. W programie nie zabraknie także muzyki na Święto Polskiej Konstytucji.
20.00 – 22.05 – Dawno niedawno – audycja Magdaleny Łoś
Średniowieczna, renesansowa i barokowa muzyka maryjna. Wśród nowości płytowych m.in. „Salve Regina” Nicoli Porpory w interpretacji Sandrine Piau i Les Talens Lyriques oraz Christophera Tye’a z ostatniego albumu The Gesualdo Six.
22.20 – 00.00 – Wieczór płytowy – prowadzi Tomasz Szachowski
Marek Grechuta & Anawa Polskie Nagrania 1970. Zbigniew Namysłowski & Air Condition, "Follow Your Kite" Polskie Nagrania 1980
Brahms, Zoltán Kodály, Wolfgang Amadeus Mozart, Oskar Morawetz, Antonio Vivaldi, Xavier Montsalvatge, Zoltán Jeney, Giacches de Wert, Gyorgy Ligeti.
Trójka
Niedziela 3 maja w Trójce
12.00 - Historie jak z książki - okolicznościowe wydanie audycji Marka Stremeckiego. Rozmowa z profesorem Michałem Kopczyńskim:
- jak wyglądała Polska w 1791 roku, kto rządził, jak ludzie żyli (chłop, mieszczanin, szlachcic), jaka była nasza sytuacja polityczna, stosunek Polaków do sąsiadów, zwłaszcza Rosji
- Konstytucja 3 maja, przebieg jej uchwalania, kto pracował, co w niej zapisano
- czas po uchwaleniu Konstytucji (obowiązywała ponad rok, czy udało się coś z niej wdrożyć, dlaczego jest ważna - pamięć o niej pomagała w latach zaborów; współcześnie - zakaz świętowania w PRL, a teraz znów świętujemy).
Audycję ubarwi radiowa wycieczka po miejscach związanych z Konstytucją 3 Maja w Warszawie –Zamku Królewskim (miejsce obrad sejmu), Kościele Świętego Krzyża (msza dziękczynna) i Ogrodzie Botanicznym.
12.30 Pamiętamy o seniorach - Elżbieta Korczyńska
"Telefon Serdeczności” dla seniorów. Można po prostu porozmawiać lub poprosić o pomoc. Telefon prowadzi Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu.
15.00-19.00 - Popołudnie w domu z Trójką - zaprasza Hirek Wrona.
Sprawdzimy co zostało do dziś z czasów Konstytucji 3 maja. W programie rozmowy: z historykiem Januszem Pezdą z Instytutu Historii UJ, historykiem kuchni, prof. Jarosławem Dumanowskim z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wątki muzyczne omówi Michał Margański. O sporcie opowie Jan Kałucki. O rasach psów, które były wtedy - trener psów Łukasz Wacławski.
Czwórka
Niedziela 3 maja w Czwórce
Filharmonia w pigułce 8.45-9.00 – Piotr Wierzbicki zaprasza na autorską audycję: Koncert na cztery klawesyny Jana Sebastiana Bacha przeróbką Koncertu na czworo skrzypiec Antoniego Vivaldiego.
9.00-11.00 - Tędy po trendy – #majowka- sprawdzimy jak w czasie pandemii spędzamy majówkę, jakie posty udostępniamy w mediach społecznościach, gdy nie podróżujemy, a więcej czasu musimy spędzić zamknięci w domach. Co oferuje nam Internet – wirtualne spacery po polskich plażach, wirtualny pobyt na Mazurach?
12.00-13.00 - Strefa gamingu – Łukasz Chmiel zaprasza na spotkanie z Klaudią Kucharską - założycielką i właścicielka strony Dziewczyny grają w gry. Jak wygląda świat kobiecego gamingu?
17.00-19.00 - Funkadelia - polski jazz czyli najnowsze wydawnictwo zespołu Bagno oraz lekka, majowa selekcja najlepszego funku i soulu – zaprasza Marcin Hubert „Harper”.
Polskie Radio Dzieciom
Specjalna akcja dla słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. Zabawa dla całej rodziny. Polskie Radio Dzieciom w weekend 1-3 maja zachęca do wykonania własnoręcznie flagi Polski. A następnie nadesłanie zdjęcia pod specjalnie utworzonym postem na profilu facebookowym. Wszystkimi pracami pochwalimy się w galerii na naszej stronie i mediach społecznościowych.
Niedziela 3 maja w PRD
9.00-10.00 „Niebieska Szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony”. Czwarta niedziela Wielkanocna to Niedziela Dobrego Pasterza, w tym roku pod datą 3 maja - związaną z Uroczystością NMP Królowej Polski. Połączymy te dwie okazje i postaci. Jak zwykle posłuchamy Ewangelii bieżącej niedzieli. Wyruszymy na spotkanie z Dobrym Pasterzem, o którym opowie ks. Bartłomiej Kużmik. Posłuchamy kilku dobrych słów o Dobrej Królowej prosto z Jasnej Góry. Opowiemy o Internetowych mszach św. dla dzieci.
10.00-11.00 - „Dźwięk Dobry” - dźwięki historii. Zastanowimy się m.in. jakie dźwięki można byłoby złapać w dawnych wiekach.
15.00-16.00 - "Zapraszamy do stołu" - Nauczymy się przyrządzić jedno z najbardziej znanych dań kuchni polskiej - rosół. Receptura na niego zamieszczona jest w pierwszej polskiej książce kucharskiej – z XVII wieku – Compendium Ferculorum, ale znany był już znacznie wcześniej. Nazwa pochodzi od słowa „sól”. Przed wiekami mięso konserwowano bowiem w soli, a następnie suszono. Aby coś z niego przyrządzić, należało najpierw wymoczyć je w wodzie, czyli „rozsolić”. Z czasem, dla dodania smaku, do wymoczonego i podgotowywanego mięsa zaczęto dodawać warzywa oraz przeróżne przyprawy i w ten sposób powstała nasza narodowa potrawa.
16.00-17.00 - „Łowcy Dziecięcych Przygód” - mali radiowi łowcy opowiedzą o tym, co wydarzyło się 3. maja 1971 roku. Gościem programu będzie Łukasz Przybyłek z Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii.
17.00-18.00 - „Kulturoteka” - gość: szefowa działu edukacji Filharmonii Szczecin o spotkaniach dla dzieci i rodzin: cykle "EduPoranki”, „DoNuta taktuje” i sobotnie „Raniutto”. Ponadto przegląd książek dotyczących Święta Konstytucji 3 Maja: „Luneta czasu i Konstytucja 3 maja” Katarzyny Ostrowskiej-Biernackiej, "Nasza paczka i niepodległość. O szczęściu polskich świętach” Zofii Staneckiej z ilustracjami Daniela de Latour, „Alfabet Polski” Anny Skowrońskiej z ilustracjami Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak.
Dla rodziców:
21.00-22.00 - niedzielne koncerty dla dorosłych w Filharmonii Szczecińskiej. Zaczynamy od rozmowy z dyrektor Filharmonii Dorotą Serwą.
Polskie Radio Chopin
Niedziela 3 maja
9.00-11.00 - Weekendowe potpourri Małgorzaty Pęcińskiej. W programie m.in. pieśni patriotyczne czasów Konstytucji 3 Maja oraz Msza a-moll Józefa Elsnera, ukochanego nauczyciela Fryderyka Chopina.
14.00 - Niepodległość zaszyfrowana w dźwiękach - Marcin Gmys i Marcin Majchrowski - utwory Józefa Elsnera (powtórzenie)
17.00 - Zwierciadło Chopina - fragmenty listów Fryderyka Chopina, z których wyłania się nie tylko obraz życia samego kompozytora, ale również panorama fascynujących czasów, w których żył.
21.00 - Kino Polonia - twórczość kompozytora Andrzeja Korzyńskiego. Zabrzmi m.in. muzyka do takich obrazów, jak W pustyni i w puszczy oraz Człowiek z żelaza.
#Zostań w domu z Polskim Radiem