Jedynka
W "Czterech Porach Roku" (9.00-12.00) temat prawa pracy w czasach epidemii. Wynagrodzenie za nadgodziny, zwolnienia, urlopy, również zaległe, zmiany w umowach - czy wymagają wiedzy lub zgody pracownika? Rynek pracy w czasie kryzysu - czy staje się znów rynkiem pracodawcy a nie pracownika, czy pracodawcy stają się stroną uprzywilejowaną? W jaki sposób służy Tarcza Antykryzysowa?
Gościem audycji będzie Grzegorz Ruszczyk, radca prawny.
Porozmawiamy także o suszy w lasach oraz suszy w miastach. Stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców zwróciło się do krakowian i do administratorów wspólnot mieszkaniowych o niekoszenie traw w czasie suszy. Chodzi o gromadzenie wilgoci, ale też tlen i siedliska dla owadów i małych dzikich zwierząt. Wspólnie wsłuchamy się w trzy głosy w tej dyskusji: Stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie i eksperta ze specjalnością ekohydrologii.
Zaprasza Roman Czejarek.
21:30 reportaż "Dziennik listonosza czasów pandemii” Agnieszki Szwajgier
"Dziwnie się chodzi po świecie bez ludzi. Mam rejon wiejski, na którym w większości domów są pootwierane bramy, a do domu wchodzisz otwierając drzwi i krzycząc od progu: listonosz! Ale dziś wszystko pozamykane, czuć strach..."
Fragment dziennika listonosza czasów pandemii ukazał się parę tygodni temu w mediach społecznościowych. Jego autor w niezwykle zręczny i humorystyczny sposób opowiada o wzruszeniach, towarzyszącym wciąż niepokoju ale i zwykłym poczuciu obowiązku, które towarzyszą pracy listonosza w czasach koronawirusa. Reportaż będzie także próbą uchwycenia "hejtu" i emocji, z którymi zmagają się listonosze, nazywani w mediach "aniołami śmierci", "nosicielami zarazy" czy niekiedy.... "SS-manami".
Dwójka
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek
5. maja przypada 201. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. W Poranku Dwójki opowiemy o specjalnych wydarzeniach związanych z muzyką kompozytora, w tym o płytach wydanych przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Zaprosimy ponownie do Teatru Wielkiego -Opery Narodowej na recital pieśni Moniuszki w wykonaniu Olgi Pasiecznik z akompaniamentem Ewy Pobłockiej oraz na niecodzienny koncert z kościoła Św. Jana w Gdańsku, składający się z pieśni sakralnych wykonanych przez studentów, absolwentów i pedagogów Akademii Muzycznej w Gdańsku z towarzyszeniem zrekonstruowanych unikatowych organów barokowych.
W audycji przeniesiemy się też do idyllicznego kaszubskiego miasteczka, mikroklimatu małej społeczności, w której istotną rolę odgrywają wierzenia i legendy. W takiej scenerii rozgrywa się akcja drugiej książki nowej gwiazdy kryminałów Małgorzaty Oliwii Sobczak. Po spektakularnym debiucie "Czerwień" na rynku pojawia się teraz "Czerń", o której z autorką porozmawiamy o godz. 8.30.
Jak w każdy wtorek wysłuchamy felietonu Bartka Chacińskiego - tym razem cykl Nowa Mowa inspirowany będzie … Domówkami z Dwójką.
09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek
10.00 – 13.00 – Kanon Dwójki – prowadzi Andrzej Sułek
10.00 – 11.00 – Znacie, to posłuchajcie: Antoni Wit prezentuje wybrane przez siebie dzieła muzyczne
12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Jerzy Trela
13.00 – 15.00 – Pora na życzenie – prowadzi Magdalena Łoś
16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek
Naszym gościem jest dr Alek Tarkowski - Prezes Zarządu Fundacji Centrum Cyfrowe, która opublikowała właśnie raport „Edukacja zdalna w czasie pandemii". Odwiedzamy także wystawę "Znaki Apokalipsy" w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, spotykamy się z Sofią Andruchowycz, córką Jurija, autorką książki "Amadoka" oraz Gabrielem Prokofiewem, synem Sergiusza, kompozytorem. Poza tym opowiadamy o VI Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim "Sinfonietta per Sinfonietta" i polecamy nasze propozycje w ramach akcji #zostańwdomu.
16.45 – 16.55 – Literackie witaminy – aud. Doroty Gacek
Autorka rozmawia z Pawłem Sołtysem o książkach polecanych na trudne czasy.
18.00 – 19.00 – Teraz Jazz – prowadzi Sławomir Wierzcholski
21.10 – 21.40 – Rozmowy po zmroku: Gabriel, wnuk Sergiusza – aud. Moniki Zając
Czy muzyka klasyczna i rozrywkowa to dwa całkowicie różne od siebie światy? I co znaczy określenie „nieklasyczny”? Tym zagadnieniom poświęca swoją zawodową drogę gość audycji "Rozmowy po zmroku" – kompozytor, producent i DJ, Gabriel Prokofiev. Porozmawiamy między innymi o tym, czy dla muzyki poważnej jest miejsce w przestrzeni klubowej, jak brzmiał Londyn lat 90-tych i czy sławne nazwisko pomaga w karierze artystycznej...
21.40 – 22.40 – Muzyczny wieczór: Nowa Polska – prowadzi Ewa Szczecińska
Spotkanie z Hanną Kulenty – rozmowy o twórczości kompozytorki i prezentacja jej dzieł.
22.55 – 23.00 – Przypadki słowa: Arkadiusz Kremza
23.00 – 00.00 – Nokturn – prowadzi Rafał Księżyk
Trójka
W porannej audycji Zapraszamy do Trójki (godz. 6-10.00) polecamy:
7.20 - o zdalnej pracy Polaków w okresie pandemii - mimo trudności w łączeniu obowiązków rodzicielskich, szkolnych i zawodowych, część ludzi deklaruje chęć pracy w ten sposób na stałe - materiał Moniki Suszek
9.10 - Polska jest jednym z pierwszych krajów na świecie, który uruchamia aplikację śledzącą kontakty między ludźmi, po to, by odtwarzać możliwe łańcuchy zakażeń koronawirusem (ProteGo Safe)
Czwórka
Pierwsze słyszę 07.00-09.00 - Jak powstawał „Joker"? Zajrzyjmy za kulisy superprodukcji z Joaquinem Phoenixem. W opublikowanym przez Warner Bros filmie można posłuchać wypowiedzi nie tylko reżysera Todda Phillipsa, ale też aktorów oraz producenta wykonawczego projektu, Bradleya Coopera.
Stacja Nauka 12.00-13.00 – Powtórki do matury – matematyka. W przygotowaniach do matury z matematyki najlepiej sięgnąć po doświadczenia poprzednich roczników. W tym tygodniu przyjrzymy się arkuszowi dla poziomu podstawowego z 2014 roku. Spróbujemy rozwiązać zadanie, które 6 lat temu sprawiło maturzystom najwięcej problemów.
Ratujemy Świat 14.00-15.00 - porozmawiamy o projekcie „Kocham Puszczę”, o tym jak można chronić lasy przed pożarami. Podpowiemy, jak każdy z nas powinien się zachowywać podczas suszy, zarówno np. w trakcie treningów w lesie, spacerów, jak i podczas wykonywania codziennych czynności domowych.
TOP 17.00-19.00 - Piknik Naukowy w tym roku nie odbędzie się w tradycyjny sposób, ale zapraszamy wszystkich miłośników tej fantastycznej imprezy do spotkań online 9 maja. Hasłem tegorocznego Pikniku jest Klimat i My – w audycji spotkanie z łowcami burz, którzy opowiedzą o swoich obserwacjach i niezbędnych narzędziach.
Polskie Radio Dzieciom
7.00-10.00 "Poranek" - Małe światy. My żyjemy w mieście, mrówki w mrowisku. Królestwem rządzi król, a ulem królowa pszczół. Gdzie kryją się małe światy i czym różnią się od dużych?
10.00-11.00 "Muzyczne podróże" - 201. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Twórczość kompozytora.
11.00-12.00 „Leszek i Miś Michaś” – W programie poznamy nazwiska oraz dokonania Polaków, którzy mają na swoim koncie niesamowite wynalazki. Często nawet nie wiemy, że ludzie polskiego pochodzenia dokonali tak wspaniałych rzeczy. Chociażby... kto zna Ignacego Łukasiewicza odpowiedzialnego za lampę naftową, Ludwiga Zamenhoffa -twórcę języka esperanto lub Kazimierza Funka, który odkrył istnienie witamin? Z kolei Jacek Karpiński 10 lat przed pecetami, stworzył minikomputer osobisty i biły się o niego amerykańskie firmy technologiczne!
16.45 "Mali Naukowcy" - Odcinek w ramach zbliżającego się Pikniku Naukowego on-line. Zanieczyszczenie świetlne. Co to znaczy zanieczyszczenie? Czy tylko chemia i śmieci są niebezpieczne dla naszego środowiska? O tym jak zadbać o niebo i gwiazdy opowie Magister Sprężynka!
Dla rodziców:
21.00-23.00 Strefa rodzica - Dyslipidemia u dzieci i dorosłych. Wysokie stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi stanowi czynnik ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych u człowieka. Te niekorzystne zmiany kojarzone są z wiekiem starszym, jednak coraz częściej diagnozowane są u dzieci i młodzieży. Często towarzyszą niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby.
Dr Aldona Wierzbicka-Rucińska - diagnosta laboratoryjny wraz z gospodynią programu dr Joanną Neuhoff-Murawską - dietetykiem pracując razem w Centrum Zdrowia Dziecka prowadziły wspólne badania w tym zakresie. Przybliżają słuchaczom temat zwracając uwagę rodzicom na aspekty diagnostyczne i dietetyczne w dyslipidemii.
Polskie Radio Chopin
Jest to dzień, który na naszej antenie stać będzie pod znakiem dwóch niezapomnianych laureatów III Konkursu Chopinowskiego z 1937 roku. O godzinie 8:00 zapraszamy na audycję z cyklu Laureaci Nagrody Polskiego Radia. Przypomnimy w niej klasyczne, przez wielu krytyków uznawane wręcz za wzorcowe dla polskiej szkoły pianistycznej XX wieku, nagrania profesora Jana Ekiera, doskonale pamiętanego także jako pomysłodawcę i redaktora naczelnego Narodowego Wydania Dzieł Fryderyka Chopina.
Natomiast o godz. 11.00, w audycji Polacy w Konkursach Chopinowskich, zabrzmią chopinowskie kreacje Witolda Małcużyńskiego, którego płytę z wawelskim recitalem artysty Polskie Radio Chopin wydało przed rokiem uzyskując prestiżowe nominacje do Fryderyków oraz International Classical Music Award.