Polskie Radio

Jan Komasa w "Poranku Dwójki", muzyczne premiery w Czwórce. Polskie Radio poleca na środę

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 17:00
Rozmowa z Adamem Sztabą o najnowszej wersji przeboju "Co mi Panie dasz" w Muzycznej Jedynce,  dwójkowe "Literackie Witaminy", a w Trójce poradnik o powrocie  do pracy po okresie pracy zdalnej - to tematy programy Polskiego Radia w środę. Jakie jeszcze? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Antonio Guillem

Jedynka

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" o tym jakie pasje odkryliśmy w sobie i czego nowego nauczyliśmy się  spędzając teraz czas w domu.  Shakira np. nieoczekiwany nadmiar czasu wykorzystała na zrobienie kursu … filozofii starożytnej, ktoś inny  nauczył się nowego języka, ukończył kurs szycia albo kurs gry w … szachy. Naszym gościem będzie Michał Kanarkiewicz, szachista, autor kursów szachowych dla dzieci on – line.
Powiemy też o specjalnej aplikacji, dzięki której bez wychodzenia z domu będziemy mogli podziwiać tysiące słynnych dzieł sztuki z całego świata, w tym także oczywiście z Polski, o czym Elżbieta Różańska z Google Arts & Culture. Opowiemy oczywiście o naszej radiowej aplikacji. 
Połączymy się z Watykanem, gdzie zwykle szóstego maja obchodzone jest Święto Gwardii Szwajcarskiej. W tym roku jest jednak zupełnie inaczej, o czym opowie Magdalena Wolińska – Riedi, korespondentka TVP we Włoszech, autorka książki „Kobieta w Watykanie – jak żyje się w najmniejszym państwie świata” …
Powiemy także o akcji Radiowego Centrum Kultury Ludowej „Folk w domu”. Zaprasza Agnieszka Kunikowska.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" telefonicznym gościem Marcina Kusego będzie Adam Sztaba, który opowie o najnowszej wersji przeboju "Co mi Panie dasz".

19.00-19.30 - "Eureka" Katarzyna Jankowska opowie o akcji społecznej organizowanej pod patronatem Polskiego Radia. Muzeum Historii Polski organizuje projekt pod hasłem " Moja pamiątka" przeznaczony dla osób,  które ukończyły 60 rok życia. Każdy z nas ma swoją opowieść, w której osobista i rodzinna historia spotyka się z historią zbiorową, celem akcji jest zachęcenie do podzielenia się wspomnieniami. Domowe archiwa to zdjęcia, listy, dokumenty, filmy i inne pamiątki  rodzinne gromadzone przez kolejne pokolenia. Opisane i potwierdzone źródłami historycznymi mogą pomóc młodym ludziom zrozumieć minioną rzeczywistość i historię Polski oraz ich własnych rodzin.​ Gośćmi audycji będą Robert Kostro oraz Marek Stremecki z Muzeum Historii Polski.

 Dwójka

 07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

9.30 – Gość –  Jan Komasa.

Nie milkną echa po ogromnym sukcesie, jaki na świecie odniosło "Boże Ciało", a kilka dni temu otrzymaliśmy informację o kolejnym wielkim sukcesie - najnowszy film Janka Komasy "Sala Samobójców. Hejter" zdobył główna nagrodę na Tribeca Film Festival w sekcji International Narrative Competition. Wśród jurorów oceniających film byli m.in Danny Boyle i William Hurt. Tribeca Film Festival to jedna z ważniejszych imprez kina niezależnego na świecie. Członkowie jury napisali osobiście zwrócili się do Jana Komasy. Jaka treść się w ich listach znalazła? Jak ten sukces może przenieść się na dalsze "życie" filmu?  Jak Jan Komasa widzi przyszłość produkcji filmowych? To pytania do Jana Komasy.

8.30 – Gość – Piotr Wojciechowski z NIFC opowie o recitalach w Żelazowej Woli.

W tym miesiącu zagrają w Żelazowej Woli Paweł Wakarecy, Szczepan Kończal, Wojciech Świtała i  Janusz Olejniczak. Z gościem porozmawiamy o recitalach oraz zasadach poruszania się po Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i po Parku w Żelazowej Woli .

8.00 - wywiad z Joanną Kos-Krauze, reżyserką, przewodniczącą komisji konkursowej FFF w Gdyni. Porozmawiamy o wyborze Tomasza Kolankiewicza na dyrektora artystycznego Festiwalu. Kos-Krauze mówi o Kolankiewiczu: "Posiada fenomenalną wiedzę o kinie polskim i światowym, podpartą głęboką znajomością socjologii, psychologii i antropologii" 

 09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

 10.00 – 13.00 – Kanon Dwójki prowadzi Andrzej Sułek

 10.00 – 11.00 – Znacie, to posłuchajcie: Antoni Wit proponuje własny wybór utworów i o tym opowiada w codziennym cyklu.

 12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Jerzy Trela

 13.00 – 15.00 – Pora na życzenie – prowadzi Magdalena Łoś

 16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Eliza Kubarska - reżyserka filmu “Ściana cieni”, który bierze udział w konkursie Hot Docs w Toronto. Spotykamy się także z Aleksandrą Rybką - autorką książki „Pokaż mi swoją bibliotekę”, odwiedzamy wystawę „Scrolling the system” w Zachęcie narodowej Galerii Sztuki, zapowiadamy działalność kina samochodowego w Warszawie, przypominamy rozmowę z Yaną Ross i polecamy nasze propozycje w ramach akcji #zostańwdomu.

 16.45 – 16.55 – Literackie witaminy – audycja Doroty Gacek. 

Swoje propozycje książek do czytania w okresie pandemii prezentuje Przemysław Dakowicz.

18.00 – 19.00 – Teraz Jazz – prowadzi Przemysław Psikuta

21.10 – 21.40 – Rozmowy po zmroku: Świadek wieku i bólu – Aleksander Wat

W 120. rocznicę urodzin – audycja Doroty Gacek

1 maja minęła 120 rocznica śmierci Aleksandra Wata - poety, eseisty, pisarza, którego życiorys jest bardzo charakterystyczny dla losów pewnej grupy intelektualisty w 20 wieku. Był świadkiem historii - zaangażowany przed wojną w środowisko lewicowe , w czasie wojny więziony i prześladowany przez Rosję sowiecką , po wojnie stopniowo odchodzi od komunizmu i daje w swojej twórczości (przede wszystkim w "Moim wieku")  świadectwo zbrodni totalitaryzmu sowieckiego. Ale Wat to przede wszystkim znakomity poeta, do końca wierny poetyckiemu powołaniu. Jego ostatnie wiersze to świadectwo zmagania się z bólem i heroicznej postawy wobec losu. Gośćmi są m. in. Piotr Śliwiński, Adam Poprawa, Krzysztof Rutkowski.

21.40 – 22.40 – Muzyczny wieczór: Tematy operowe – prowadzi Aleksander Laskowski

22.55 – 23.00 – Przypadki słowa: Arkadiusz Kremza

23.00 – 00.00 – Nokturn – prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Trójka

6.00-10.00 - poranne Zapraszamy do Trójki zajmiemy się między innymi powrotami do pracy po czasie pracy zdalnej, czy to trudne mentalnie, jakie zasady prawne i proceduralne.

 Czwórka

9.00-10.00 - Wszystko gra – Misia Furtak opowie o nowym singlu "Energia", a duet Ala Zastary o debiutanckiej płycie "Jutro?", która ukaże się 15 maja.

11.30 - Stacja Kultura - muzyka do nauki – Nie zawsze pamiętamy tematy, które mieliśmy na maturze, ale doskonale wiemy, przy jakiej muzyce się wtedy uczyliśmy. Idąc tym tropem Damian Sikorski z dziennikarzami muzycznymi Czwórki przygotowuje  "maturalne playlisty" wyselekcjonowane dla każdego przedmiotu. W najbliższą środę Ula Kaczyńska powtórzy z maturzystami język polski. Na playliście Uli pojawią się m.in piosenki, które pozwolą powtórzyć koniugację, czyli odmianę czasownika przez osoby, czasy, tryby, strony i liczby.  Jak się pisze teksty? W których piosenkach są wiersze? Może piosenka po prostu jest wierszem? Wszystkie playlisty dostępne są na stronie Czwórki.

12.00-13.00 - Stacja Nauka – Powtórki do matury – język angielski. Rozumienie tekstów pisanych to część pojawiająca się zarówno na egzaminie podstawowym jak i rozszerzonym. Mówiąc prościej, są to czytanki z zadaniami na zrozumienie tekstu. Dzisiaj przyjrzymy się zadaniom na maturze podstawowej. Na arkuszu pojawią się 3-4 zadania, za które możecie otrzymać aż 15 punktów. Dlatego bierzcie kartkę oraz długopis i róbcie notatki. Magda Drzewiecka nauczycielka j. angielskiego ma dla was garść wskazówek. 

W audycji świętujemy też 95-lecie Polskiego Radia i z tej okazji zapraszamy na spotkanie oko w oko z olbrzymem, czyli wybierzemy się do Radiowego Centrum Nadawczego w Konstantynowie k. Gąbina. Wieża o wysokości 646,5m była wyjątkowym dziełem polskiej myśli technicznej i przez lata zapewniała odbiór Programu I Polskiego Radia na terenie większości Europy, a nawet w części Azji czy w Północnej Afryce

17.00-19.00 - TOP Aplikacja dla maturzystów - test aplikacji pomagającej  „osłuchać się” z danym językiem i powtórzyć przydatne słownictwo, a nawet porozmawiać  z native speakerami z całego świata.

22.00-24.00 - Noc Rezydentów – Zamilska i audycja w całości poświęcona wyłącznie rodzimym artystom, którzy - choć czasem mało znani w Polsce - podbijają zagraniczne rynki. W programie dwie absolutne premiery. Rozpieczętujemy niewydany jeszcze i nigdzie do tej pory nie grany materiał od krakowskiej producentki i DJ’ki - Olivii, który ukaże się w czerwcu nakładem Pinkman Records. Druga nowość to krążek producenta Sept  - jednego z pionierów na polskiej i zagranicznej scenie techno. Jego nowy album ukaże się 22 maja w berlińskim Voxnox. Od głębokiej elektroniki i nieokreślone dźwięki po gitarowe riffy - w całości po polsku. W imię solidarności w jedności. 

Polskie Radio Dzieciom

7.00-10.00 "Poranek" - Nieodkryte zakamarki naszych mieszkań. Razem ze słuchaczami staniemy się podróżnikami-poszukiwaczami. Postaramy się odkryć niezdobyte przestrzenie - krainę Podłużkowską, ludowe Za-szafie i egzotyczną drugą stronę balkonu.

 9.00 rozmowa z Karolem Wójcickim, popularyzatorem wiedzy o kosmosie. Zimowe wyprawy na Arktykę, żeby polować na Zorzę Polarną i o zmianach klimatycznych jakie tam występują. W nawiązaniu do Pikniku Naukowego on-line, który już 9 maja.

16.30 Język angielski - Jak wskazywać przedmioty bliskie i dalekie.

18.00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Rozmowa z podróżnikiem o jego wyprawach i o tym, co robi w domu podczas pandemii koronawirusa. Gość: Maciej Paszek.

 Dla rodziców:

21.00-23.00 Strefa rodzica - 1 temat: Kampania #przytuldziecko - o niezwykłej mocy zwykłego przytulania. Przytulanie dziecka ma potężną moc. Misją jest uświadomienie roli przytulania tym, którzy jej nie znają i przypomnienie jej tym, którzy zapomnieli. Powodów, dla których warto przytulać dziecko jest mnóstwo. Przytulanie jest nie tylko przyjemne, ale też zdrowe i potrzebne. Tym bardziej teraz, w trudnym czasie izolacji. Goście: Karolina Pawlak, organizatorka kampanii oraz Aneta Zychma, bajkoterapeutka, ambasadorka kampanii #przytuldziecko

2 temat: Insta mama - bubugada o logopedii, dlaczego warto stworzyć słownik dwulatka?

 Polskie Radio Chopin

7.00 - Muzyka epoki Chopina - Ewa Szczecińska zaprezentuje m.in. efektowną kreację Kaprysu na dwoje skrzypiec c-moll op. 18 nr 7 Henryka Wieniawskiego (1835-1880). Jej twórcami będą dwaj wielcy polscy wirtuozi – Bartłomiej Nizioł (pamiętny, zaledwie 17-letni zwycięzca Konkursu Wieniawskiego z 1991 roku) i Daniel Stabrawa (pierwszy polski skrzypek, który pełnił funkcję koncertmistrza słynnej orkiestry Berliner Philharmoniker, utrzymując się na tym prestiżowym stanowisku aż przez cztery kolejne dekady).

9.00 Duża Czarna - Przemysława Psikuta i sylwetka twórcza brytyjskiego kompozytora Gustava Holsta, autora kultowych Planet na orkiestrę.

 

#Zostań w domu z Polskim Radiem

 

 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu