Polskie Radio

Historia i motocyklowa wiosna czyli Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 18:00
Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa, premierowa Edyta Bartosiewicz i kolejne notowanie Listy Przebojów Programu Trzeciego. Dla maturzystów - kolejne powtórki w Czwórce - tak zapowiada się piątek z Polskim Radiem. Sprawdź co jeszcze mamy dla Ciebie
Studio Polskiego Radia
Studio Polskiego Radia Foto: Polskie Radio

Jedynka

9.00-12.00 "Cztery Pory Roku" w cyklu "A to Polska właśnie!" - 8 maja zakończenie II wojny światowej , co działo się na polskich ziemiach?

Gościem audycji będzie Robert Kostro z Muzeum Historii Polski. Akurat tego dnia w Muzeum od 10.00 będzie międzynarodowa Konferencja poświęcona 8  -mu majowi ON LINE. Każdy może ją śledzić.
Wracają koncerty chopinowskie w Żelazowej Woli - oczywiście w ramach transmisji online.  Niedzielne Recitale Chopinowskie w Żelazowej Woli to cykl koncertów plenerowych, które odbywają się w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w okresie od maja do września. Stanowią one część wieloletniej  tradycji, zainicjowanej w 1954 roku. Koncerty będą transmitowane, a w maju zagrają m.in. Janusz Olejniczak, Wojciech Świtała, Krzysztof Książek
ProjektPolska2020 - internauci w mediach społecznościowych zapowiadają, że ze względu na zamknięte granice i ograniczenia w lotach  w te wakacje zamierzają odkrywać Polskę. Zaprasza Sława Bieńczycka. 

13.00-15.00  Muzyczna Jedynka
Piątkową Muzyczną Jedynkę zdominują dwie premiery artystek reprezentujących dwa pokolenia - Edyta Bartosiewicz wyda tego dnia album „Ten moment”, z którego w audycji posłuchamy najbardziej udanych piosenek, a Sanah, która będzie też naszym telefonicznym gościem, na 8.05. zapowiedziała opublikowanie swojej debiutanckiej płyty długogrającej „Królowa dram”. Zaprasza Zbigniew Zegler

17.10 Bezpieczna Jedynka - początek sezonu motocyklowego.
Bezpieczna technika jazdy, wybór odpowiedniego sprzętu i przygotowanie fizyczne to zagadnienia, z którymi motocykliści mierzą się przed rozpoczęciem sezonu. W najbliższej audycji „Bezpieczna Jedynka” Patryk Kuniszewicz i Maciej Walecki wraz z ekspertami z policji, motocyklowych szkół jazdy i doświadczonymi kierowcami odpowiedzą na najczęściej zadawane przez wielbicieli dwuśladów pytania. W „Bezpiecznej Jedynce” nie zabraknie też motocyklistek – przedstawicielki kobiecego portalu motoryzacyjnego „Speed Ladies” podpowiedzą, jak fizycznie przygotować się do sezonu i od jakiej maszyny najlepiej zacząć swoją przygodę z motocyklami. 

– Rozpoczynamy sezon z małym opóźnieniem podyktowanym epidemią, ale chcemy go zacząć bezpiecznie, tak aby jesienią bezpiecznie zakończyć – mówi Patryk Kuniszewicz, prowadzący audycję. – Spróbujemy też trochę off-roadu i zjedziemy z asfaltu, by „polatać” po dzikim terenie. Do tego także trzeba się odpowiednio przygotować, bo motocross to nie przelewki, dlatego zaprosiłem do rozmowy Mr Quada, legendę środowiska ATV i prekursora jazdy quadami w Polsce – dodaje Kuniszewicz. 
Ponadto Komenda Główna Policji udzieli informacji na temat statystyk z udziałem motocyklistów w zdarzeniach drogowych z poprzednich lat ​oraz oceni czy panujące obostrzenia wpłynęły na początek sezonu motocyklowego 2020.​

Dwójka

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

08.30 – Gość –  dr Paweł Ukielski – zastępca dyrektora d/s merytorycznych Muzeum Powstania Warszawskiego.

8 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. Jakie działania poprzedziły zakończenie największego globalnego konfliktu?  Dlaczego akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy został podpisany dwa razy? Dlaczego świętowano koniec wojny, choć działania wojenne toczyły się jeszcze na świecie? Zakończenie wojny nie oznaczało jednak odzyskania wolności przez Polskę i inne państwa - to zagadnienia, które zostaną poruszone w rozmowie.

08.00 – gość - Robert Kostro – dyrektor Muzeum Historii Polski.

 Czy narody Europy Zachodniej pamiętają o wojnie tak samo, jak mieszkańcy środkowej i wschodniej części kontynentu? Kto kształtuje wyobrażenia o wydarzeniach II wojny światowej: historycy czy twórcy kultury masowej? Między innymi te pytania padną podczas międzynarodowej konferencji online "Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia.

Ponadto w audycji:

​-  Opera "Flis" Stanisława Moniuszki według libretta Stanisława Bogusławskiego w nagraniu z 1962 roku! Wśród wykonawców Halina Słonicka, Bernard Ładysz, Bogdan Paprocki, Andrzej Hiolski, Zdzisław Nikodem oraz Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Zdzisława Górzyńskiego.

- Reedycja firmy Anaklasis ze zbiorów "Polskich Nagrań", pod patronatem radiowej Dwójki.

- serial z Joanną Kulig w jednej z głównych ról "The Eddy"

 09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek

 10.00 – 13.00 – Kanon Dwójki prowadzi Andrzej Sułek

 10.00 – 11.00 – Znacie, to posłuchajcie: Antoni Wit proponuje własny wybór utworów i o tym opowiada w codziennym cyklu.

 12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Jerzy Trela

 13.00 – 15.00 – Pora na życzenie – prowadzi Magdalena Łoś

 16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Bartłomiej Świerczewski - przedstawiciel Koalicji miast w sprawie kultury, która przygotowała szereg postulatów wynikających z doświadczeń pandemii.  Łączymy się także z Miłoszem Pękalą, który zapowiada jutrzejszą "Domówkę z Dwójką", rozmawiamy z uczestnikami konferencji “Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia”, polecamy nasze propozycje w ramach akcji #zostańwdomu, Aleksandra Kurzak opowiada o swoim niedzielnym recitalu w mediach społecznościowych, a Joanna Szczepkowska o swoim Teatrze Pudło.

 16.45 – 16.55 – Literackie witaminy – audycja Doroty Gacek.

Swoje propozycje książek do czytania w okresie pandemii prezentuje Zygmunt Miłoszewski.

 18.00 – 19.00 – Teraz Jazz – prowadzi Andrzej Zieliński

 21.40 – 22.40 – Muzyczny wieczór: Kaprysy i ekstrawagancje – prowadzi Tomasz Szachowski

 22.55 – 23.00 – Przypadki słowa: Arkadiusz Kremza

 23.00 – 00.00 – Jam session– prowadzi Przemysław Psikuta

Trójka

 6.00-9.00Zapraszamy do Trójki - porozmawiamy na temat zdobywania nowych umiejętności podczas przebywania w domu w czasie epidemii. Czego się nauczyliśmy? Na przykład pieczenia chleba, szycia maseczek, rozmawiania przez skype’a. Dla niektórych to był i jest czas na naukę języka albo tańca

 8.40 Projekt Tata. 75. rocznica zakończenia II WŚ, Muzeum Powstania Warszawskiego, lekcje i audiobooki w sieci dla najmłodszych

 po godzinie 9.00 - WINIEN I MA - od 8 maja w każdy piątek. Audycja ekonomiczna, podsumowująca wydarzenia tygodnia,  prowadzona z poczuciem humoru i z udziałem wytrawnych ekspertów – program powraca po koronawirusowej przerwie. Wśród prowadzących: Wojciech Surmacz, Arkadiusz Ekiert.

11:15 Rekomendacje Programu III dla dzieci i młodzieży – Katarzyna Stoparczyk. 

Polecenia książek: "Stadiony świata. Ilustrowany przewodnik po najpiękniejszych arenach" Joanna Bachanek, Jacek Cukrowicz (piękne albumowe wydanie, mnóstwo ciekawostek, nie tylko dla chłopców)

"Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat" Justyna Suchocka (o marzeniach, odwadze i kreatywności nastolatków)

19.00-22.00 LISTA PRZEBOJÓW TRÓJKI

Zapraszamy na notowanie nr 1997. Ostatnie zestawienie ukazało się w internecie, a na antenie rozbrzmiewał po raz pierwszy w historii dwudniowy Polski Top Wszech Czasów (był to 13. Polski Top). Wracając do Listy, sprawdzimy czy Daria Zawiałow i „Gdybym miała serce” powtórzy sukces sprzed tygodnia i ponownie zamelduje się na pierwszym miejscu.

 Czwórka

 7.00-9.00 - Najlepszy Dzień Tygodnia - Może się wydawać, że kukułki to wyrodne matki, ponieważ podrzucają innym ptakom swoje jaja. Ale to jest ich skuteczna metoda na przetrwanie. Kukułki, które z wyglądu przypominają ptaki drapieżne będą naszymi bohaterkami w piątkowy poranek. Ponadto na naszych talerzach pojawi się groszek, sprawdzimy przepisy na najciekawsze dania na bazie tego warzywa. Dowiemy się, jakie ma wartości odżywcze i kaloryczne. Jak stworzyć danie, by groszek był jego podstawą?

Spojrzymy również na mapy pogodowe, zajrzymy do świata kultury online i sportu. Zaprasza Kuba Marcinowicz.

 9.00-10.00Rozbiegani – Karina Terzoni zaprasza na rozmowę o bieganiu naturalnym z założycielem grupy Monk Sandals Team Aleksandrem Łężniakiem. W cyklu Czwórka wspiera maturzystów: ćwiczenia rozciągające, które pomogą nam przy bieganiu, ale także odciążą nasze ciało i kręgosłup od długich godzin spędzanych przed biurkiem. Podpowie  Marcin Suski trener, zawodowy biegacz i autor bloga lepiejbiegac.pl.

 18.00-20.00Będzie głośno -  rozmowa z zespołem „Chłopaki”, który o sobie mówi tak: Duet muzyczny "Chłopaki" z Poznania tworzący muzykę pop bazującą na muzyce Funk, Soul, Jazz. Powstały z inicjatywy Maurycego Olszlegiera, oraz Mikołaja Reszelskiego w 2019 roku, a może nawet wcześniej. W marcu 2020 roku wydali pierwszy singiel pt. "Mango", który przypadł do gustu nie tylko ich mamom. Lubią określać się jako chłopaki. W wolnym czasie chodzą do sauny, szukając inspiracji do tworzenia kolejnych piosenek pop.

 22.00-24.00Rock Blok  – w audycji Bartka Koziczyńskiego m.in. rozmowa z Magdą Rutą o jej debiutanckiej płycie : "Nie wiem czy będę".

 Polskie Radio Dzieciom

 15.00-17.00 "Popołudnik" - Jakie religie istnieją na świecie? Czy kościół i meczet wyglądają podobnie? Jak powinniśmy się zachować kiedy jesteśmy w kraju o innej kulturze? Poznajemy religie świata.

Ponadto rozmowa z Arturem Surowieckim tzw. Łowcą Burz o zjawiskach atmosferycznych, jako części klimatu. Zachęcamy w ten sposób do uczestnictwa w Pikniku Naukowym on-line 9 maja.

 16.30 Język włoski - W 63. odcinku "Kwiatków języka włoskiego" usłyszymy wywiad na temat pracy nauczyciela. Posłuchamy relacji o prowadzeniu nauczania na odległość.  

 17.15-17.45 "Rodzina pod żaglami" - Czy żeglarstwo i wakacje pod żaglami są dla całych rodzin? Co trzeba wiedzieć przed udaniem się z dziećmi na żagle. Wszystko o rodzinnym żeglarstwie opowie i wyjaśni Rodzina po Żaglami.​

 Dla rodziców:

21.00-23.00 Strefa rodzica - W czasach koronawirusa niby mamy więcej czasu, ale chyba doświadczamy, że mieliśmy zbyt wiele: rzeczy, spraw, oczekiwań. A teraz pewnie będziemy mieć niektórych rzeczy mniej. Jak sobie z tym poradzić. Jak to polubić. Jak znaleźć sens w tym "mniej". Co właściwie daje minimalizm.

Jak go pielęgnować w praktyce. Gość: Anna Mularczyk-Meyer, blogerka: prostyblog.com i autorka książek: "Minimalizm po polsku", „Minimalizm dla zaawansowanych”

 Polskie Radio Chopin

 19.00 - Romantyczne brzmienia - Klaudia Baranowska zaprasza nas do wysłuchania muzyki Franza Schuberta oraz – nierzadko wzorującego się na dziełach Fryderyka Chopina – Johannesa Brahmsa. Dzieła mistrzów europejskiego romantyzmu zabrzmią oczywiście na instrumentach historycznych, czyli takich, których brzmienie autentycznie stymulowało wyobraźnię obu kompozytorów.

21.00 - Na jazzowo - Andrzej Zieliński zaaranżował na naszej antenie muzyczne bardzo ciekawe spotkanie z Leszkiem Kułakowskim, jednym z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych, profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku, przez wielu krytyków komplementowanym jako „wizjoner jazzu”. Czy zasłużenie? Sprawdźcie sami! Zapraszamy do słuchania.

 #Zostań w domu z Polskim Radiem

 

 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu