Polskie Radio

Książki czytane przez Kondrata, Kwiatkowską, Gajosa. Literatura w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 18:00
"Anioł ognisty – rzecz o Słowackim" to literacka propozycja Jedynki na piątkowy wieczór. W Trójce wciąż czytamy "Solaris" Lema i "Pro memoria" Stefana Wyszyńskiego. Radio Dzieciom zaprasza na bajki i słuchowiska. Polecamy klasykę literatury w mistrzowskich wykonaniach. Sprawdź nasze propozycje.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio

Jedynka

Ok. 10.35 - "Wakacje z duchami" Adama Bahdaja

Powieść, wydana po raz pierwszy w 1962 roku,  opisuje dalsze losy bohaterów powieści „Do przerwy 0:1”: Maniusia „Paragona”, Felka „Mandżaro” i Bogusia   „Perełki”. Zaproszeni przez panią Lichoniową, ciotkę Perełki, trzej bohaterowie spędzają wakacje w leśniczówce nad jeziorem. W pobliskim zamku dochodzi do niezwykłych wydarzeń, przypisywanych działaniom duchów: pojawiają się światła, hałasy i widmowe postacie. Chłopcy zakładają klub detektywów, by wyjaśnić tajemnicze zjawiska. Wkrótce przekonują się, że zamek ukrywa jakiś sekret, a po okolicy krąży wielu dziwnych i podejrzanych osobników.
W 1970 roku powstał bardzo znany serial telewizyjny, a w 1978 słuchowisko radiowe w adaptacji Anny Lisowskiej-Niepokólczyckiej. Reżyserował Zdzisław   Dąbrowski, realizacja Alina Langiewicz.
Grają:  Wiktor Zborowski, Tomasz Zaliwski, Bohdana Majda, Jerzy Rogowski, Marian Opania, Wiesław Nowosielski, Konrad Morawski, Ignacy Machowski,   Mirosława Krajewska, Mieczysław Hryniewicz, Zygmunt Hobot, Helena Dąbrowska, Magdalena Cwenówna.​

14.50 Z Archiwum PR - J. Chmielewska „Lesio” - wykonanie Irena Kwiatkowska.

20.45  „Ucho igielne” Wiesława Myśliwskiego - czyta Jerzy Radziwiłowicz.​​

21.00-22.00 "Klasyka Polskiego Dramatu" a w niej słuchowisko „Anioł ognisty”  wg scenariusza i w reżyserii Jarosława Kiliana. 

„Anioł ognisty - rzecz o Słowackim” to słuchowisko dla miłośników twórczości poety – „takich, którzy wiedzą o nim trochę, (…) i takich, którzy dopiero chcieliby się czegoś o jego życiu i twórczości dowiedzieć”.
Słuchowisko przedstawia sylwetkę poety, który pogrążał się w mistyczne wizje, eteryczne omamy, chmury opium, ale którego nie opuszczał duch ironii – „…A to wszystko są nonsens te moje wierszyki nowe gdzie się język mój wałęsa i bawi zęby trzonowe”.
Usłyszymy wiersze Słowackiego, sceny z Kordiana i pieśni z poematu „Lambro”, a kanwą audycji będą fragmenty z książek Jarosława Marka Rymkiewicza „Juliusz Słowacki pyta o godzinę” i „Słowacki Encyklopedia”.
Sztuka przedstawia postać poety, który jak wiemy, jednocześnie twardo stąpał po ziemi, skutecznie grał na giełdzie, ale miewał też mistyczne objawienia. Przedstawimy wieszcza nawiedzanego przez anioły i demony. Twórcę, który zyskał przydomek „Anioła poezji” albo jak chciał Mickiewicz „Szatana poezji”.
Nieziemska istota, Anioł ognisty – jak pisze Słowacki „anioł mój lewy”– towarzyszył poecie przez całe życie. Stał przy nim jak anioł stróż.
Występują: Zofia Kucówna, Halina Łabonarska, Mariusz Bonaszewski, Jan Englert, Andrzej Ferenc, Marcin Hycnar, Wojciech Malajkat, Henryk Talar.
​ 
23.50 - "Lektury przed północą"- Teresa Prekerowa „Konspiracyjna Rada Pomocy Żydom”. Wznowienie nakładem PIW. Premiera radiowa. Czyta Magdalena Warzecha​.

Dwójka

11.00 – 11.10 – To się czyta: Bohumil Hrabal "Obsługiwałem angielskiego króla", czyta Wiktor Zborowski, odc. 17

15.00 – 15.15 – Zostań w domu - słuchaj Dwójki: Antoni Libera „Madame”, czyta Janusz Gajos, odc. 17

19.10 – 19.30 – Książka do słuchania: Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata", czyta Marek Kondrat, odc. 23

Trójka

11:45 - Proza czytana w Trójce"Solaris" Stanisława Lema (powtórka) - to zwycięzca Trójkowego plebiscytu z 2018 roku "100 książek na stulecie niepodległości". Czytają Arkadiusz i Jakubik, Eliza Rycembel, Piotr Machalica.

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego - „Kocham pana, panie Sułku” – wyk. Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski

14.30 - Powieść dla młodzieżyProponujemy książkę "Bracia Sisters", czyli pierwszy w historii western w Trójce. Powieść Patricka deWitta czytali bracia - Paweł i Rafał Królikowscy (powtórka z 2013).

20.50 - Proza w Trójce  -  premierowe nagrania - Kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski – „PRO MEMORIA” – fragm. 30 z Tomu III 1953-1956. Czyta Wiesław Komasa. Muzyka – Łukasz Borowiecki.

Czwórka

8.30 - W Kąciku literackim polecamy interpretację wiersza "Abecadło” Juliana Tuwima  w wykonaniu Vienia.

8.35 - Książka w Czwórce: „Mikrotyki” Pablopavo czyta Olaf Lubaszenko.

10.45 - „333 POPKULTOWE RZECZY... LATA 90.” - fragmenty swojej książki czyta w Czwórce Bartek Koziczyński: dziennikarz muzyczny, autor piątkowej audycji Rock Blok, autor książek o tematyce muzycznej, kulturalnej i społecznej.

 15.40 - zapraszamy do wysłuchania 12. odcinka radiopowieści Witolda Gombrowicza „Ferdydurke” w adaptacji Anny Borkowskiej, reżyserii Waldemara Modestowicza, w wykonaniu m.in. Jarosława Gajewskiego, Wiesława Michnikowskiego, Włodzimierza Pressa, Sławomira Packa, Wojciecha Malajkata, Piotra Adamczyka.

 Polskie Radio Dzieciom

 7:30 Słuchowisko "Ania z Zielonego Wzgórza"  - Kolejny odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr PR 2002 r.

Wykonawcy:  Rysiówna Zofia (Maryka Cuthbert); Pieczka Franciszek (Mateusz Cuthbert); Herz Lechosław (Zawiadowca stacji); Bielska Olga (Małgorzata Linde); Bezak Monika (Ania Shirley).

12:15 "Bajkowy kącik" - Bajka „Kwiaty Idalki” Hansa Christiana Andersena cz.2.

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „O zbójnickim skarbie na Kościółkach”.

19:10 "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuacja historii o szmacianej lalce, niezwykłym zegarze i planecie Nemus. W przygodzie na stałe uczestniczy 5-letnia Mila, prosiaczki oraz inne maskotki.​

#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU