Jedynka
Niedziela 10 maja
Od 23:00 do 23:50 Koncert Chopinowski. Zaprasza Adam Rozlach.
Radiowe spotkanie z Maestrą Barbarą Hesse - Bukowską - laureatką II nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 1949 r. Swada, niecodzienne poczucie humoru, towarzyszyły jej wypowiedziom, które zarejestrowaliśmy podczas emisji audycji w dn. 20 lutego 2009 r. Przybyła wtedy do naszego studia, aby na żywo podzielić się z słuchaczami swoimi doświadczeniami, wrażeniami, ciekawymi faktami z jej arcybogatej, wieloletniej kariery artystycznej. Podczas audycji słuchaliśmy jej interpretacji kilku chopinowskich polonezów.
Będzie to zarazem preludium do trzech kolejnych wydań naszych audycji, w których odtwarzać będziemy komplet nagranych przez pianistkę na początku lat 80-tych - mazurków Fryderyka Chopina. To nagranie Polskiego Radia, wydane później na płytach kompaktowych przez POLmusic.
Dwójka
Sobota 9 maja
19.00 – 19.30 – Domówka z Dwójką – Pękala Kordylasińska Pękala
Koncert Miłosza Pękali i Magdaleny Kordylasińskiej-Pękali, czyli małżeńskiego, perkusyjnego tandemu prowadzony przez ich syna Tytusa Pękalę.
– Głównymi bohaterami tego koncertu będą marimba i wibrafon – są to instrumenty perkusyjne melodyczne, które są naszą specjalnością. To jednak nie wszystko – czekać na nas będzie jeszcze kilka niespodzianek – usłyszymy wiele innych ciekawych instrumentów oraz zaprosimy Państwa na kawę z ciasteczkiem i wspólne czytanie gazet – myślę, że będzie to ciekawe doświadczenie – tak mówi o sobotniej „Domówce” Magdalena Kordylasińska-Pękala.
Artyści zaproszą do swojej pracowni wypełnionej wszelkimi instrumentami perkusyjnymi. Wysłuchamy żelaznej klasyki w autorskich opracowaniach muzyków oraz repertuaru oryginalnie pisanego na taki właśnie skład instrumentalny. Zapowiada się fascynujący, wielobarwny wieczór: od Maurycego Ravela i Witolda Lutosławskiego po Johna Cage’a i Steve’a Reicha. Kolorowo, transowo, jazzowo (także) i bardzo perkusyjnie. Każdy znajdzie coś dla siebie.
20.30 – 23.00 – Opera pod gwiazdami – prowadzi Marcin Majchrowski
Roman Statkowski Maria – opera w trzech aktach (Warszawa, 21.09.2008),
Inauguracja sezonu 2008/2009 Polskiej Orkiestry Radiowej.
wyk. Wioletta Chodowicz – sopran (Maria), Dariusz Pietrzykowski – tenor (Wacław), Artur Ruciński – baryton (Miecznik), Wojtek Gierlach – bas (Wojewoda), Katarzyna Rzymska – sopran (Pacholę), Krzysztof Kur – tenor (Szlachcic, Kozak), Remigiusz Łukomski – bas (Zmora, Rotmistrz, Kozak, Maska), Chór Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz
Maria Romana Statkowskiego – wg poematu Antoniego Malczewskiego – powstała w roku 1903. Zyskała wyróżnienia na prestiżowych konkursach kompozytorskich i znalazła się wśród najważniejszych dokonań operowych kompozytorów polskich pierwszej dekady XX wieku. W Warszawie należała do wąskiego kręgu wystawianych wówczas rodzimych dzieł operowych – obok Marii Henryka Melcera i Dziewicy lodowców Adolfa Gużewskiego. Ale przede wszystkim Maria Statkowskiego była plonem konkursu twórczego, ogłoszonego z inicjatywy Konstantego Wołłodkowicza w Filharmonii Warszawskiej, na operę inspirowaną „powieścią ukraińską” Maria Antoniego Malczewskiego, czyli szczytowym osiągnięciem polskiej poezji wczesnoromantycznej. Prapremiera zwycięskiego dzieła – właśnie Marii Statkowskiego – odbyła się w Warszawie 1 marca 1906 roku, w dwudziestoleciu międzywojennym zyskało ono następne realizacje: w Poznaniu (1919,1924 i 1936), a po Ii wojnie światowej – we Wrocławiu (1965) i Bytomiu (1989).
Niedziela 10 maja
18.00 – 20.00 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Joanna Grotkowska
Chopin i jego Europa (15.08.2018 – Festiwal w roku 100-lecie odzyskania niepodległości pod hasłem „Od Chopina do Paderewskiego”)
Józef Elsner Uwertura do opery „Leszek Biały”, Karol Lipiński III Symfonia B-dur op. 2, Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11,
wyk: Krzysztof Książek, fortepian historyczny, {oh!} Orkiestra Historyczna, dyr. Václav Luks.
Trójka
Sobota 9 maja
19-23 WIECZÓR Z TRÓJKĄ W DOMU – Lista osobista - prowadzi Piotr Metz
Koncert domowy KASAI (premiera z odtworzenia) - Katarzyna Piszek na stałe współpracuje z największymi polskimi artystami - Arturem Rojkiem, Brodką, Pauliną Przybysz. Od dwóch lat jako Kasai nagrywa też pod własnym szyldem. Muzykę z debiutanckiego albumu "Equals" i kilka niespodzianek zaprezentuje na koncercie dla Trójki ze swego domowego studia w najbliższą sobotę po 20.00 w programie Lista Osobista.
Niedziela 10 maja
KONCERT W TRÓJCE
19.05 REPUBLIKA - koncert mikołajkowy z 06.12.1998, wydany na płycie Koncert w Trójce vol.13.
Zapowiadał Piotr Kaczkowski. Na scenie cały skład Republiki: Ciechowski, Ciesielski, Krzywański i Biolik.
To co prawda Republika, ale może być świetnym nawiązaniem do 1. miejsca niedawnego Polskiego Topu Wszech Czasów, czyli Obywatela GC.
Kolejna, 13 już z kolei płyta z serii „Koncerty w Trójce” jest zapisem wyjątkowego koncertu mikołajkowego zespołu Republika z 1998 roku. Był to koncert po długiej nieobecności zespołu zarówno na scenie, jak i listach przebojów. Trójkowe spotkanie z publicznością i słuchaczami Trójki było pierwszym występem Republiki po wydaniu płyty „Masakra”. Płyta jest zapisem świetnie zestawionych utworów z premierowej w tamtym czasie płyty „Masakra” przeplecionych prezentacją najpopularniejszych przebojów z historii grupy, jak również zauważalnym ukłonem dla solowej działalności Grzegorza Ciechowskiego pod szyldem Obywatel GC.
Polskie Radio Dzieciom
Niedziela 10 maja
18:00-19:20 "Dziecięce Koncerty Radiowe" - Retransmisja jednego z serii popularnych "Piegowatych koncertów" z 2018 roku pt. "Tuwim i Brzechwa stają na głowie, czyli poeci we własnej osobie!"
Premiera wydarzenia odbyła się 4 listopada 2018 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
W ten sposób Polskie Radio Dzieciom wspiera akcję #ZostańWDomu.
Polskie Radio Chopin
Sobota 9 maja
22:00 zapraszamy na trzeci odcinek nowego koncertowego pasma W salonie Polskiego Radia Chopin. Tym razem w kompozycjach Chopina, Szymanowskiego Lutosławskiego, Góreckiego, Vivaldiego i Piazzoli wysłuchamy recitalu elektryzującej pary polskich flecistów Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza. Wirtuozom czarodziejskiego (co najmniej od czasów Mozarta) instrumentu podczas I Festiwalu Polskiego Radia Chopin w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie (listopad 2018) towarzyszył pianista Andrzej Jungiewicz.
#Zostań w domu z Polskim Radiem.