Jedynka
9.00-10.00 - transmisja Mszy Świętej z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie.
10.00 - Zbigniew Krajewski zaprasza na "Czas pogody".
Zamknięci w domach, ale nie wyłączeni z życia - kto? Seniorzy w Legionowie i w Krakowie: mogą uczestniczyć w wirtualnym Uniwersytecie III wieku grając w szachy, ćwicząc lub korzystając z telefonu zaufania; mogą też uczyć się hiszpańskiego od rodowitego Kubańczyka lub trenować poza ciałem także mediację - o aktywnościach Mazowieckiej Akademii Seniora i Krakowskiego Stowarzyszenia "Akademia Pełni życia" porozmawiamy w Czasie pogody, który uświetni aria z opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki i wybór perełek kabaretowych Teresy Drozdy.
17.10 Perły Reportażu - „Viola Organista” - reportaż Agnieszki Szwajgier
Waży sto kilo. Kiedy wyjeżdża w trasę, musi być odpowiednio zabezpieczona, w ciepłym i twardym futerale. Na co dzień stoi w salonie domu pod Krakowem, a nad nią "Ostatnia wieczerza" Leonarda da Vinci. Żeby znieść ją do samochodu Sławek potrzebuje pomocy żony - z zawodu wiolonczelistki.
Dziesięć lat temu Polak - Sławomir Zubrzycki, dowiedział się, że Leonardo da Vinci w swoich notatkach wymyślił instrument, który wyglądałby jak klawesyn czy fortepian, ale brzmiałby jak instrument smyczkowy. Pomysł Leonarda zachował się w jego notatnikach z 1488–1489 lat. Po trzech latach pracy Zubrzycki na podstawie notatek Leonarda tworzy instrument o nazwie VIOLA ORGANISTA. Od tej pory jego życie całkowicie się zmienia. Instrument wzbudza zainteresowanie mediów w kraju i za granicą, a krakowski muzyk otrzymuje propozycję współpracy między innymi od islandzkiej wokalistki, Björk. Sławek musi szybko nauczyć się włoskiego, przerobić nieco dom i kupić duży samochód, który pomieści instrument.
To historia o tym, jak życie może się zmienić w jednej chwili, o roli ryzyka w życiu i otwartości umysłu.
"Za zieloną bramą" - reportaż Joanny Sikory (PR Białystok)
Momentami trudno uwierzyć, że takie miejsce istnieje. Gdzieś pomiędzy nowymi, strzelistymi blokami, na jednym z białostockich osiedli stoi malutki 150-letni dom. Prowadzi do niego zielona brama.
Brama jest niemal zawsze otwarta, podobnie jak drzwi domu pani Elizy. Chociaż jego właścicielka od dawna mieszka w nim sama, to rzadko towarzyszy jej cisza. Zza okna dobiega świergot papug, a przy kuchennym stole unosi się zapach kawy i słychać śmiech sąsiadek. Te chętnie wpadają o różnych porach dnia. Panie zaprzyjaźniły się i są dla siebie wsparciem w trudnych momentach. Wiele czasu spędzają na rozmowach o codziennych radościach i troskach, a także o relacjach z dziećmi i wnukami.
19.00-20.00 transmisja Mszy Świętej z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie.
Dwójka
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Tomasz Szachowski
08.00 – 09.00 – Nabożeństwo Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego
09.30 – 10.00 – Stare i nowe filmy kinowe: Historia Slashera – aud. Beaty Kwiatkowskiej
10.00 – 11.00 – Cafe „Muza” – prowadzi Klaudia Baranowska
Gość: Martyna Pastuszka – skrzypaczka, wykładowca akademicki, muzyczny „entrepreneur”.
W roku 2019 otrzymała nominację do prestiżowej nagrody: „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii Osobowość roku oraz „Paszportów Polityki” w kategorii „Muzyka poważna”.
Od niemal dwudziestu lat współpracuje z zespołami jako zaproszony koncertmistrz, solistka bądź kameralistka w Paryżu, Gent, Monachium, Oldenburgu czy Antwerpii. Z pasją poświęca czas swoim muzycznym fascynacjom: repertuarowi francuskiemu XVII i XVIII wieku oraz ekstrawaganckiej literaturze skrzypcowej włoskiego baroku. Artystka w 2012 założyła {oh!} Orkiestrę Historyczną, która współpracuje z najważniejszymi polskimi instytucjami i festiwalami, m.in.: Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Instytutem Adama Mickiewicza oraz festiwalami: „Misteria Paschalia” „All’improvviso”, Chopin i jego Europa. {oh!} Orkiestra Historyczna wydała do tej pory 6 płyt – ostatnimi dwoma albumami są „Sonety Krymskie” Stanisława Moniuszki wydane przez Polskie Radio.
11.00 – 13.00 – Niedzielnik muzyczny – prowadzi Piotr Matwiejczuk
12.45 – 13.00 – Jest taki obraz – audycja Michała Montowskiego z udziałem dr Grażyny Bastek ANTONELLO da MESSINA - Święty Hieronim w pracowni. Dzieło piętnastowiecznego malarza sycylijskiego przedstawia świętego Hieronima w pracowni, jako renesansowego uczonego- humanistę pośród symbolicznych przedmiotów. Święty odziany jest w strój kardynalski, a środek pracowni przypomina nawę gotyckiego kościoła. Zastanawiać może różnorodność architektoniczna budowli: kolumnada renesansowego krużganka, przęsło gotyckie oraz późnogotycki portyk oraz galeryjka z arkadami i pięć okien ukazujących krajobraz i niebo z jaskółkami. Obraz znajduje się w zbiorach National Gallery w Londynie.
13.00 – 14.00 – Muzyka w kadrze – prowadzą Mariusz Gradowski i Grzegorz Dąbrowski
14.00 – 15.00 – Chopin osobisty – prowadzi Róża Światczyńska
W dniu swoich urodzin bohaterem będzie pianista Piotr Paleczny. Przypomnimy zarówno jego konkursowe wykonania z 1970 roku, jak i późniejsze interpretacje chopinowskie zarejestrowane na płytach.
15.00 – 16.00 – Party-tur – prowadzi Adam Sztaba
17.00 – 18.00 – Płytomania – prowadzi Jacek Hawryluk
20.00 – 22.00 – Dawno niedawno – audycja Magdaleny Łoś
Diego Ortiz Trattado de Glosas, nowe nagranie Les Basses Réunies, Bruno Cocset kier. art. i viola da gamba, Guido Balestracci – viola da gamba; & García Alarcón; Antonio Draghi El Prometeo, wyk. Chór Kameralny w Namur, Cappella Mediterranea, dyr. Leonardo García Alarcón; Jan Sebastian Bach Suita Es-dur BWV 819, wyk. Benjamin Alard – klawesyn
22.00 – 00.00 – Wieczór płytowy – prowadzi Przemysław Psikuta
Prezentacja dwóch płyt:
Kraftwerk – Trans-Europe Express z roku 1977 – wytwórnia Kling Klang
Radiohead – Kid A z roku 2000 – wytwórnia Parlophone
Trójka
DZIEŃ Z TRÓJKĄ W DOMU, g. 8-12 – prowadzi Tomasz Żąda
W audycji polska muzyka zaproponowana przez naszych słuchaczy. Po godzinie 10.00 porozmawiamy z Patrycją Kosiarkiewicz o tym, jak radzi sobie w trudnych czasach, ale także o nowej płycie i pracami nad nią. Poza tym po godzinie 9.00 spotkanie z Katarzyną Stoparczyk i słuchowisko dla młodych słuchaczy.
Czwórka
8.45-9.00 - Filharmonia w pigułce – Piotr Wierzbicki w swojej cotygodniowej audycji tym razem opowie o Koncercie na czworo skrzypiec i smyczki h - moll Antonia Vivaldiego w wykonaniu orkiestry Accademia Bizantina.
11.00-12.00 - Co Was kręci – Pumptrack - nowy obiekt w Miejscu Piastowym w województwie podkarpackim. To 120 metrowy, bardzo szybki i przyjemny pump wraz z infrastrukturą towarzyszącą, taką jak funkcjonalna ławka solarna. Rozmowa z Maćkiem Kucborą – guru polskiego pumptracku o tym, jak zbudować dobry tor. Jakie nowe miejsca do jazdy powstały ostatnio?
12.00-13.00 - Strefa gamingu – Łukasz Chmiel wraz z Marcinem Pytką przypomni kultowe produkcje z dawnych lat – gry przygodowe, tycoony oraz shootery, w które grało się w kawiarenkach internetowych.
17.00-19.00 - Funkadelia - w audycji sporo jazzowo-klubowych brzmień i m.in. nowy jungle'owy materiał Luke'a Viberta jak Amen Andrews - zaprasza Marcin Hubert „Harper”.
Polskie Radio Dzieciom
9.00-10.00 "Niebieska Szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony" - W najbliższej audycji opowiemy o historii św. Stanisława patrona dzieci, którego wspomnienie będziemy obchodzić 10 maja. Pod rozważania weźmiemy również aktualny fragment Pisma Świętego czytany tego dnia w Kościołach.
10.00-11.00 "Dźwięk Dobry" - Bohaterem audycji będzie PIES. Warczy, szczeka, piszczy, czasem chodzi do psiej szkoły, uczestniczy w terapiach dzieci, służy w Policji. Jest naszym wiernym towarzyszem i przyjacielem, wymaga też specjalnego traktowania i opieki- spacerów, regularnych wizyt u weterynarzy, wizyt u psiego dentysty.
11.00-12.00 "Źródełko" - prowadzi Hanna Szczęśniak - Rozkwitająca wiosna to czas, gdy wiejskie domy mienią się wszystkimi kolorami kwiatów – zielone pnącza obrastają ściany, mieszkające w doniczkach rośliny mają swój własny, zarezerwowany tylko dla nich stolik, w oknach rosną pelargonie, aksamitki, nagietki i astry, a z wiklinowych koszyków zerkają na nas paprotki. Dawniej wszyscy wiedzieli, że kwiatkom trzeba czasem pomóc – ochronić przed zimowym mrozem, albo delikatnie przywiązać do patyczka, tak żeby nie zmyła go woda i nie porwał wiatr. W najbliższym „Źródełku” pani Maria Bienias odkryje przed nami tajemnice kwiatów, doradzi jaki bukiecik najlepiej dać komuś na imieniny i wyjaśni co można zrobić z kolorową bibułą. Kasia Dudziak i Karo Przewłoka opowiedzą nam jak kocha się ciastka z czekoladą, a jak drugą osobę i wytłumaczą co zrobić, gdy pod oknem gryfne karlusy wyśpiewują nam zalotne piosenki. A w ramach akcji #folkwdomu Małgosia Zagajewska i Ksawery Wójciński otworzą wraz z nami stare pudło pełne niezwykłych książek i zabiorą nas w świat legend, baśni i opowieści, przypominających nam żebyśmy o siebie nawzajem dbali i byli dla siebie dobrzy.
12.00-13.00 "Zwierzyniec" - Pascal Kaczorowski - Kontynuujemy naszą podróż po krainie zwierząt, które budzą się z zimowego snu. Ostatnio przemierzaliśmy podniebną krainę, aby przyjrzeć się ptakom, które stają aktywne, gdy wiosna rozpoczyna swoje panowanie. Natomiast dziś przyjrzymy się ssakom, które dosłownie budzą się z zimowego snu. Takim jak niedźwiedzie brunatne, borsuki, jeże. Opowiemy o zakładaniu rodziny, o wychowywaniu, o zabawach. O wiosennych zwyczajach, kiedy wszystko budzi się do życia.
14.00-15.00 - "Dziecięcy koncert życzeń" - Audycja, podczas której dzieci mogą dzwonić z życzeniami dla bliskich i zamawiać utwory muzyczne.
16.00-17.00 - "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Miejsca w Warszawie (spacerem po Warszawie), które mogą być dla dzieci ciekawe, i mogą być inspiracją do samodzielnego ich poznania i zobaczenia w przyszłości. Najbardziej znane i charakterystyczne. Gość: Katarzyna Burnat, przewodnik po Warszawie.
Dla dorosłych:
21.00-22.00 "Kulturalna strefa" - O siódmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival 2020, który odbędzie się w dniach 8-11 lipca 2020 w Rabce-Zdroju opowie dyrektor festiwalu Iwona Haberny. W festiwalu wezmą udział czołowi twórcy literatury dziecięcej, miedzy innymi: Barbara Gawryluk, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Marta Kisiel, Wojciech Mikołuszko, Ewa Poklewska-Koziełło, Michał Rusinek, Jerzy Stuhr, Marcin Szczygielski, Elżbieta Wasiuczyńska i wielu innych…
Polskie Radio Chopin
7.00 - Viva Moniuszko - pięć dni po 201. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, Anna Lubońska z Marcinem Gmysem przypomną nam mniej znane kompozycje ojca polskiej opery narodowej.
9. 00 - Weekendowe potpourri Małgorzaty Pęcińskiej - druga część dyptyku poświęcona zjawiskom meteorologicznym w muzyce. Audycja adresowana zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
14.00 - Chopina dzieła wszystkie - nieodżałowany profesor Mieczysław Tomaszewski, przypominając kolejny wycinek z twórczości patrona stacji odwoła się do nagrań Marthy Argerich, argentyńskiej legendy pianistyki XX i XXI wieku, zwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego z 1965 roku.
#Zostań w domu z Polskim Radiem