Polskie Radio

Dąbrowska, Jan Paweł II, Houellebecq. Literacki poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 18:00
W Jedynce rozpoczynamy emisję "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej oraz "Wstańcie, chodźmy" Jana Pawła II. W Dwójce kolejne odcinki prozy Libery, Hrabala i Bułhakowa. W poniedziałkowy wieczór na Scenie Teatralnej Trójki - "Mapa i Terytorium" Michela Houellebecqa. Czwórka przypomina "Ferdydurke", a Polskie Radio Dzieciom - "Anię z Zielonego Wzgórza". Sprawdź jakie jeszcze literackie propozycje Polskie Radio przygotowało na poniedziałek!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay/domena publiczna

Jedynka

Ok. 10.35 - "Wakacje z duchami" Adama Bahdaja

Powieść, wydana po raz pierwszy w 1962 roku,  opisuje dalsze losy bohaterów powieści „Do przerwy 0:1”: Maniusia „Paragona”, Felka „Mandżaro” i Bogusia   „Perełki”. Zaproszeni przez panią Lichoniową, ciotkę Perełki, trzej bohaterowie spędzają wakacje w leśniczówce  nad jeziorem. W pobliskim zamku dochodzi do niezwykłych wydarzeń, przypisywanych działaniom duchów. W 1970 roku powstał bardzo znany serial telewizyjny, a w 1978 słuchowisko radiowe w adaptacji Anny Lisowskiej-Niepokólczyckiej. Reżyserował Zdzisław Dąbrowski, realizacja Alina Langiewicz.

Grają:  Wiktor Zborowski, Tomasz Zaliwski, Bohdana Majda, Jerzy Rogowski, Marian Opania, Wiesław Nowosielski, Konrad Morawski, Ignacy Machowski,   Mirosława Krajewska, Mieczysław Hryniewicz, Zygmunt Hobot, Helena Dąbrowska, Magdalena Cwenówna.​

14.50 - Z Archiwum PR - Joanna Chmielewska „Lesio” -wyk.  Irena  Kwiatkowska.

Oraz dwie nowości na antenie:

​21:45 - Maria Dąbrowska "Noce i dnie", czyta Gustaw Holoubek (nagranie z archiwum PR z roku 1970).

23.50 - "Lektury przed północą""Wstańcie, chodźmy" Jana Pawła II (100 lecie Ojca Świętego).

 Dwójka

11.00 – To się czyta: Bohumil Hrabal "Obsługiwałem angielskiego króla", czyta Wiktor Zborowski, odc. 20

15.00 – Zostań w domu - słuchaj Dwójki: Antoni Libera „Madame”, czyta Janusz Gajos, odc. 20

19.10 – Książka do słuchania: Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata", czyta Marek Kondrat, odc. 26

 Trójka

11.15 - Trójka poleca dzieciom i młodzieży – Katarzyna Pruchnicka;  Warsztaty online dla najmłodszych w  Muzeum POLIN.

11:45 - PROZA CZYTANA W TRÓJCE - "Solaris" Stanisława Lema (powtórka) - to zwycięzca Trójkowego plebiscytu z 2018 roku "100 książek na stulecie niepodległości". Czytają Arkadiusz i Jakubik, Eliza Rycembel, Piotr Machalica.

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski

13.45 - Rusza retrokino online – Katarzyna Borowiecka. Wyjątkowe przedwojenne produkcje po rekonstrukcji cyfrowej dostępne bezpłatnie w całości, kulisy powstawania filmów, najciekawsze sceny, nieznane ciekawostki i spotkania z ekspertami! 10 maja Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny rusza z internetowym retrokinem, a w programie „Filmy, które kochamy”, czyli m.in. „Ada, to nie wypada”, „Jadzia”, „Dziewczyna szuka miłości”.    

14.30 - Powieść dla młodzieży - "Bracia Sisters", powieść Patricka deWitta czytali bracia - Paweł i Rafał Królikowscy (powtórka z 2013).

20.50 - Proza w Trójce  - premierowe nagrania - Kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski – „PRO MEMORIA” – fragm. 30 z Tomu III 1953-1956. Czyta Wiesław Komasa. Muzyka – Łukasz Borowiecki.

22.00-23.00 - SCENA TEATRALNA TRÓJKI – MAPA I TERYTORIUM

Michel Houellebecq, żyjący tu i teraz francuski pisarz, puszcza ironiczne oko do swojego czytelnika, czyniąc siebie bohaterem powieści, na kartach której zresztą pozwala się brutalnie zamordować.
Powraca kwestia samotności i niemożliwości miłości - do rodzica, do kobiety. Houellebecq z lubością twierdzi, że wszystko, co człowiekowi zostało, to zatapiać się w produktach współczesnego świata. I niech choćby była to kurtka Camel Legend czy porządna kiełbasa chorizo i dobre wino. Nie jest to jednoznaczne z osiągnięciem spokoju i szczęścia, ale nic innego nam nie pozostało.

 REŻYSERIA Agnieszka Lipiec Wróblewska

SCENARIUSZ Agnieszka Lipiec Wróblewska

AUTOR PIERWOWZORU Michel Houellebecq

AUTOR TEKSTU Agnieszka Lipiec Wróblewska

OPRACOWANIE MUZYCZNE Tomasz Obertyn

REALIZACJA DŹWIĘKU Andrzej Brzoska

OBSADA: Andrzej Chyra, Marek Kalita, Magdalena Cielecka, Karolina Gruszka, Władysław Kowalski., Adam Ferency, Krzysztof Banaszyk

Czwórka

8.30 - W Kąciku literackim polecamy interpretację wiersza  "Grzyby"  Jana Brzechwa w wykonaniu  Paprodziada,  czyli Włodzimierza Dembowskiego z zespołu Łąki Łan.

8.35 - Książka w Czwórce: „Mikrotyki” Pablo Pavo czyta Olaf Lubaszenko

10.45 - „333 POPKULTOWE RZECZY... LATA 90.” - fragmenty swojej książki czyta w Czwórce Bartek Koziczyński: dziennikarz muzyczny, autor piątkowej audycji Rock Blok, autor książek o tematyce muzycznej, kulturalnej i społecznej.

15.40 - zapraszamy do wysłuchania 15. odcinka radiopowieści Witolda Gombrowicza „Ferdydurke” w adaptacji Anny Borkowskiej, reżyserii Waldemara Modestowicza, w wykonaniu m.in. Jarosława Gajewskiego, Wiesława Michnikowskiego, Włodzimierza Pressa, Sławomira Packa, Wojciecha Malajkata, Piotra Adamczyka.

Polskie Radio Dzieciom

7.30 - Słuchowisko "Ania z Zielonego Wzgórza"  - Kolejny odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr PR 2002 r.

Wykonawcy:  Rysiówna Zofia (Maryka Cuthbert); Pieczka Franciszek (Mateusz Cuthbert); Herz Lechosław (Zawiadowca stacji); Bielska Olga (Małgorzata Linde); Bezak Monika (Ania Shirley).​

12.15 "Bajkowy kącik" - Bajka o smutnym wróbelku.

14.00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki "O pieniądzach pod Stożkiem". 

19.10 "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

19.00-21.00 „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuacja historii o szmacianej lalce, niezwykłym zegarze i planecie Nemus. W tym tygodniu na planecie Nemus wejdziemy do najwyższego drzewa na tej planecie, które jest zamieszkiwane przez nemusan. Wejdziemy na sam szczyt i tam zbudujemy własny dom z gałęzi, liści, mchu. Rozmowy o przyjaźni, o dobrych manierach, o uczuciach. W przygodzie na stałe uczestniczy 5-letnia Mila, prosiaczki oraz inne maskotki. Audycję tworzy Pascal Kaczorowski.​

Zapraszamy do słuchania Polskiego Radia!

 

 

 

 

 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu