Polskie Radio

"Bezpieczna Jedynka" i lekcja włoskiego. Polskie Radio zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 19:18
Polskie Radio przygotowało na piątek wiele interesujących audycji. Program 1 zajmie się m.in. wpływem alergii na prowadzenie samochodu, a Polskie Radio Dzieciom zaprosi na lekcję języka włoskiego. A co jeszcze na Antenach?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Antonio Guillem

Jedynka

Na piątkowe "Cztery Pory Roku"(9.00-12.00) zaprasza Sława Bieńczycka. W cyklu „A to Polska właśnie” o polskich korzeniach założycieli hollywoodzkiej fabryki snów i najsłynniejszych wytwórni filmowych takich jak Warner Bros., Paramount Pictures i Metro  Goldwyn Mayer w rozmowie z Arturem Stachowskim, znawcą dziejów międzywojennej Polski.  

W kolejnym notowaniu Turystycznej Listy Przebojów. PL porozmawiamy z Maciejem Szymczykiem – dyrektorem Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, które  dzięki głosom naszych Słuchaczy trafiło na pierwsze miejsce listy. 

W audycji także wszystko o kawie, na którą bardzo chcielibyśmy zaprosić naszych Słuchaczy, a Oni nas, czemu dają wyraz w mailach i smsach … o kawie, jej gatunkach, smakach, sposobie  parzenia opowie barista Łukasz Jura.

Ponadto o Edukacyjnym Centrum Integracji Międzypokoleniowej Hipokamp plus codzienny Poradnik Koronawirus – Co musisz wiedzieć!, konkursy dla dorosłych Słuchaczy i dzieci,  zapowiedź wieczornej audycji „Jedynka dzieciom” i kolejny odcinek słuchowiska „Wakacje z ducha​mi".

W "Muzycznej Jedynce" (13.00-15.00) zapraszamy na premierę nowego singla zespołu Ira - „W górę patrz", z telefonicznym udziałem wokalisty, Artura GadowskiegoPrzypomnimy kilka starszych utworów Iry i sprawdzimy na co jeszcze obecnie w polskiej muzyce warto zwrócić uwagę. Zaprasza Zbigniew Zegler.

 „Bezpieczna Jedynka" o godz. 17.10. Dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia w czasie izolacji i wprowadzonych obostrzeń podpowiadają, jak radzić sobie z zagadnieniami bezpieczeństwa i ruchu drogowego w dobie epidemii. O to, jak nawet najdrobniejsza infekcja wpływa na percepcję kierowcydziennikarze Jedynki zapytają specjalistów Instytutu Medycyny Lotniczej. Zaproszeni do rozmowy lekarze podpowiedzą, jak sobie pomóc, kiedy mimo infekcji, alergii  na pyłki czy inne choroby, kierowcy nie mogą zrezygnować z prowadzenia pojazdów mechanicznych.  

Dr Michał Sutkowski odpowie na pytanie, jaki wpływ na kierowcę ma alergia na pyłki i co może i powinien zrobić kierowca, kiedy objawy utrudniają mu podróż lub wykonywaną pracę. Głos  w audycji zabiorą też przedstawiciele branży motoryzacji. Swój punkt widzenia w „Bezpiecznej Jedynce” przedstawią zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. – Sprawdzimy, jakie procedury w takiej sytuacji obowiązują  pracodawcę i jakie działania może podjąć. Odpowiedzi udzieli Maciej Wroński, prezes Związku pracodawców „Transport i Logistyka Polska”.  O komentarz z punktu widzenia pracownika poproszę Tadeusza Kucharskiego, przewodniczącego w Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność” – zapowiada Patryk Kuniszewicz,  prowadzący audycję.

O godz. 23.10 "Bezpieczne hobby" – reportaż Ewy Michałowskiej przy współpracy Wiesława Paszty.
W trudnych czasach pandemii wielu hobbystów musiało zrezygnować ze swoich zainteresowań. Jest jednak taki "konik", który umożliwia bezpośrednie porozumiewanie się w obrębie nie tylko swojego  kraju, ale i całego świata. Bez wychodzenia z domu można porozmawiać – nie używając telefonu ani internetu – z każdym, kto tylko ma na to ochotę. Na świecie zarejestrowanych jest ponad 4 miliony krótkofalowców. Najwięcej z nich jest w Japonii, USA i Niemczech.  W Polsce wydanych jest około 13 500 pozwoleń służby radioamatorskiej osobom fizycznym.​

Dwójka

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

08.30 – Tomasz Man, dramatopisarz, reżyser teatralny, autor słuchowisk radiowych i adaptacji teatralnych, artysta związany od wielu lat z Teatrem Polskiego Radia. W najbliższą sobotę w Dwójce zaplanowana jest premiera słuchowiska Tomasza Mana "Gomora", w którym usłyszymy Zdzisława Wardejna, Ewelinę Ciszewską oraz Mariusza Bonaszewskiego.

W audycji również:

- wizyta w Starym Sączu - w Muzeum Jana Pawła II powstałym w miejscu, gdzie 21 lat temu papież kanonizował księżną Kingę - założycielkę miejscowego Klasztoru Klarysek

- w cyklu Jazzowa Rozmowa spotkanie z Marcinem Wasilewskim. Pianista opowie o nowym albumie nagranym wraz z Joe Lovano. ​

- wirtualna Noc Muzeów

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Przedstawimy laureata Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Poza tym gościem jest Adam Sajnuk - dyrektor Teatru WARSawy, który ma się stać miejską instytucją teatralną. Zapraszamy także na sobotnią "Domówkę" z Marcinem Zdunikiem, rozmawiamy o wirtualnych premierach filmowych, świętujemy setną rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda i Zofii Rysiówny i polecamy nasze propozycje w ramach akcji "#zostańwodmu. W cyklu "Literackie witaminy" - Antoni Libera.​

19.00 – 21.30 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Joanna Grotkowska

Inauguracja sezonu artystycznego Filharmonii Narodowej 2019/2020

(Warszawa, Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej, 5.10.2019)

Karol Szymanowski Veni Creator op. 57 na sopran, chór mieszany, organy i orkiestrę, Igor Strawiński Le sacre du printemps, wyk.: Ewa Vesin, Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Boreyko.

Rozmowa z dyrygentem i dyrektorem Filharmonii Narodowej – Andrzejem Boreyką. 

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku – Spotkanie z laureatem Nagrody im. Marka Nowakowskiego - prowadzi Wacław Holewiński

Trójka 

W ramach pasma NOC Z TRÓJKĄ W DOMU audycja Barbary Marcinik „Trójka pod księżycem” (g. 0.00-2.00), a w niej:

POZNAŃ WALCZY! Przed tygodniem rozmawialiśmy o tym, że Sopot walczy, w tym tygodniu – Poznań. Naszymi gośćmi będą: Paweł Szkotak, twórca plenerowego, alternatywnego Teatru Biuro Podróży, reżyser, prezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów oraz Michał Merczyński – dyrektor Malta Festiwal Poznań, prezes Fundacji Malta. W jakiej sytuacji znaleźli się ludzie kultury, wiadomo. Mają bardzo poważne dylematy. Te –  nie tylko wśród artystów oczywiście - schodzą na dalszy plan. Przetrwać koszmar – to jest poza dyskusją. A jednak… walcząc z niespodziewanym zagrożeniem, nie poddają się i w bardzo trudnych warunkach opracowują Plan „B”.

Salon Polityczny Trójki  - rozmawia Beata Michniewicz

7.42 Salon Polityczny Trójki, gość  prof. Andrzej Horban, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Chorób Zakaźnych

8.13 Salon Polityczny Trójki, gość Piotr Muller, rzecznik rządu 

W porannej audycji  ZAPRASZAMY DO TRÓJKI (w godz. 06.00-9.00  prowadzi Piotr Łodej) także:

6.40  Miejscowości turystyczne obawiają się powrotu turystów. Po ostatnich wizytach turystów mieszkańcy Szczyrku boją się o własne zdrowie. Turyści lekceważą obowiązujące nakazy. Podobnie jest w innych turystycznych miejscowościach. (przyg. Iza Woźniak)

7.22  Hymn na 100-lecie urodzin JP2 „Nie zastąpi Ciebie nikt”. W piątek  jest planowana oficjalna premiera hymnu na 100-lecie urodzin JP2. Udział wzięli m.in.  Wojciech Cugowski, Kasia Moś, Marek Piekarczyk, Mateusz Ziółko, muzyka: Romuald Lipko. Inicjatywa - Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Materiał o powstaniu hymnu. (przyg. Justyna Godz)
7.30 Trzy słowa od eksperta. Gość Albert Rokicki, niezależny analityk, instruktor inwestowania. Pytania słuchaczy dotyczące inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (przyg. Marcin Jagiełowicz)  

11.15 Rekomendacje Programu III dla dzieci i młodzieży – Katarzyna Stoparczyk o książkach: "Sztuczna inteligencja. To, o czym dorośli ci nie mówią" Boguś Janiszewski i Max Skorwider "Emocje. Niby nic, a jednak" Doktor Catherine Dolto i Colline Faure-Poiree "Flaga na maszt" Przewodnik po flagach z całego świata" Robert G. Fresson  

23.00 KONCERT W TRÓJCE – MĘSKIE GRANIE 2010 – ciąg dalszy

Przed tygodniem przedstawiliśmy fragmenty koncertów z pierwszej trasy Męskiego Grania, która odbyła się w 2010 roku. Dziś kolejna porcja muzycznych wspomnień z płyty wydanej przez Polskie Radio. Płyta Męskie Granie 2010 została w 2011 roku nagrodzona Fryderykiem w kategorii Album roku – muzyka alternatywna.​

Czwórka 

Konkurs z nagrodami w formie quizu na stronie Czwórki - Dokąd chodził na pielgrzymki, gdzie pracował, jak spędzał wolny czas i w ilu językach rozmawiał? Sprawdź co wiesz o Papieżu Janie Pawle II. Z okazji okrągłych urodzin Karola Wojtyły przygotowaliśmy quiz na czwórka.polskieradio.pl , który będzie dostępny do 17 maja do północy. Do wygrania  wyjątkowe wydawnictwo Polskiego Radia przygotowane specjalnie z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II „Byłem z Wami” oraz  albumy książkowe, ikony, płyty i gadżety Czwórki. Zwycięzcę poznamy w specjalnej audycji 100 kaw, 100 rozmów na 100 lecie 18 maja po godz. 20.00. 

Rozbiegani 9.00-10.00 – jazda na rowerze  to jedna z nielicznych aktywności, którą możemy teraz bez ograniczeń uprawiać. Jak zrobić dobry trening na zwykłym rowerze, a jak trening na rowerze stacjonarnym? Opowie o tym Karolina Grzybowska - wicemistrzyni na Torowych Mistrzostwach Polski Masters w Łodzi, autorka bloga,  jeździ na rowerze szosowym, rowerze torowym, a w wolnych chwilach śmiga na ostrym kole. Od roku mieszka w Barcelonie. W cyklu Czwórka wspiera maturzystów - Barbara Tworek, trenerka yogi, psycholog zaprezentuje ćwiczenia relaksacyjno-oddechowe, czyli podpowie, jak odstresować się przed maturą.  

Dajesz radę 14.00-15.00  – Polka w Brazylii, czyli spotkanie z Katarzyną Kowalską, która w Brazylii spędziła połowę z ostatnich 10 lat, drugą połowę w różnych innych, dziwnych miejscach lub po prostu w Polsce. Ostatnia, styczniowa wyprawa do Ameryki Południowej z powodu światowej epidemii trwa do dziś. Tam covid-19 często nazywany jest zwykłą grypą lub przeziębieniem. Zdarza się jednak, że Brazylia się zatrzymuje. Co to znaczy w praktyce? 

Będzie głośno 18.00-19.00 – po godz. 18.00 rozmowa z Klaudią Dalivą - zadebiutowała w Czwórce w 2018 roku utworem Mistakes, który został nagrany telefonem komórkowym. Od tamtej pory lawina zbiegów okoliczności doprowadziła ją między innymi na scenę Soundrive Festival. Teraz planuje debiut fonograficzny, zapoczątkowany „Wiosną” - singlem w języku polskim. 

Rock Blok 22.00-00.00 – Bartek Koziczyński zaprasza na rozmowę z wrocławskim zespołem Atme. Ten prog - rockowy kwartet wypuścił właśnie zapis swojego akustycznego koncertu nagranego w studiu im. SBB w Radiu Opole.

Polskie Radio Dzieciom

7.00-10.00 "Poranek" - Europejski Dzień Rodziny. Czym jest rodzina? Jak możemy budować wspólne wspomnienia, jak je utrwalać? Czy rodzina to tylko więzy krwi? Poszukamy innych przykładów rodzin - np. w przyrodzie. 

15.00-17.00 "Popołudnik" - Historia soli jest wcześniejsza niż historia ludzkości. Pierwsze wzmianki na temat soli pochodzą jeszcze ze Starego Testamentu. W Biblii sól była uważana za niezwykle ważną substancję; wierni składali ofiarę Bogu między innymi w postaci soli. W starożytności odgrywała rolę środka płatniczego. Za sól można było dostać wiele cennych produktów i towarów. Rzymianie odkryli zdolności konserwujące soli. Stosowali ją do przedłużenia świeżości mięs, ryb, warzyw, czy serów. Także w starożytnym Rzymie sól odgrywała ważną rolę w handlu. W postaci soli wypłacano żołnierzom pensje; z tego okresu pochodzi słowo solarium oznaczające płatność. W Tybecie i w Etiopii wybijano z soli monety używane jako środek płatniczy. W średniowiecznej Europie rola soli była do tego stopnia doceniana, że wyznaczała drogi handlu międzynarodowego. W tym okresie powstały tzw. "drogi solne", czyli trasy którymi transportowano sól. W programie dzieci dowiedzą się wszystkiego o historii soli. 

16.30 "Nauka języka włoskiego" - Jak co tydzień, w każdy piątek uczymy się języka włoskiego.

Sei un buon amico? Czy jesteś dobrym przyjacielem? Odpowiedź na to pytanie dzieci znajdą, słuchając kolejnego odcinka Kwiatków języka włoskiego. Mogą wykonać z nami krótki test, aby sprawdzić, jakimi są przyjaciółmi! Audycja współtworzona z Włoskim Instytutem Kultury. 

17.15-17.45 "Rodzina pod żaglami" - Apteczki i pierwsza pomoc w domu i w podróży.
Apteczka i umiejętności pierwszej pomocy potrzebne są nie tylko w podróży. Dzisiaj rodzina żeglarzy opowie czego nie może zabraknąć w apteczce przed wypłynięciem w rejs.​

Dla rodziców:

21.00-23.00 Strefa rodzica - Edukacja domowa licealistów. Ilekroć spotykamy licealistów uczących się w edukacji domowej zaskakuje nas ich samoświadomość, odpowiedzialność i poczucie, że wiedzą gdzie są, co robią i do czego dążą… Czy edukacja domowa zwłaszcza w okresie licealnym, jest dobrym rozwiązaniem? Opowiedzą o tym goście: Mateusz Zabłocki - OpenSpace dla licealistów w ED w Bielsku-Białej oraz Zbigniew Wicher - licealista uczący się w ramach Edukacji Domowej. 

Polskie Radio Chopin 

W piątkowy wieczór Andrzej Zieliński zaprezentuje premierową audycję Na jazzowo (g. 21:00) poświęconą znakomitemu gitarzyście Adamowi Palmie. W 2017 roku nakładem Polskiego Radia ukazała się trzecia solowa płyta artysty Palm-istry, która zebrała znakomite recenzje w magazynach gitarowych na całym świecie. Najnowszy album muzyka – Adam Palma Meets Chopin (2019) – uchodzi za pierwsze na świecie nagranie muzyki Fryderyka Chopina dokonane na gitarze akustycznej. Na płycie gościnnie wystąpił Leszek Możdżer.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu