6.00-9.00 specjalne wydanie "Familijnej Jedynki", a o 9:00 Transmisja Mszy Świętej z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Sprawowana będzie z okazji 100.rocznicy urodzin Jana Pawła II przez metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza.
10.00-12.00 "Czas pogody – zaprasza Zbigniew Krajewski.
Bo kiedy wiosna buchnie majem... I każdy z nas może nawet w tym trudnym czasie zanucić największy wiosenny przebój zespołu Partita, a z połową kwartetu, Ludmiłą Zamojską i Andrzejem Frajndtem porozmawiamy o radości życia w każdym czasie i wieku. Będzie też radosna Aria z kolejnej opery naszego kompozytora miesiąca Stanisława Moniuszki, którą dyrygował sam Bedrzich Smetana i kolejna kabaretowa perełka z archiwum Teresy Drozdy.
17.00-18.00 PERŁY REPORTAŻU – Małgorzata Kownacka „Człowiek uskrzydlony” – Dorota Jaśkiewicz-Łebek
9 kwietnia tego roku zmarł Andrzej Strumiłło, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wybitny artysta: malarz, fotografik, grafik, ale też poeta, pisarz i podróżnik. Jego niespokojny Duch kazał mu nieustannie poszukiwać nowych form wyrazu i… nowych doznań, które stawały się pretekstem do jego twórczości. W połowie lat osiemdziesiątych XX w. zdecydował się osiąść na Suwalszczyźnie, żeby być bliżej ukochanego Wilna, w którym się urodził. Tam, we wsi Maćkowa Ruda stworzył magiczne miejsce do życia dla swojej rodziny, w które tchnął klimat swojego dzieciństwa, a i nadał artystyczną formę tej przestrzeni.
Jeszcze kilka miesięcy temu, autorka reportażu zastała go podczas malowania kolejnych obrazów ostatniego cyklu pt.: „Człowiek uskrzydlony”. Potem, mimo 92 lat, z zapałem i pasją oprowadzał ją po swoich włościach. Był człowiekiem pełnym werwy, pomysłów i poczucia humoru.
Kiedyś na spotkaniu w ramach cyklu „Teatr i Rozmowa” Andrzej Strumiłło powiedział:
„Nie mając gwarancji na następne życie, próbowałem w życiu wszystkiego co człowiek może sobie zafundować. Dlatego byłem też morskim sternikiem jachtowym, zdobywałem Himalaje, podróżowałem po wielu różnych krajach, fotografowałem, byłem rolnikiem, hodowałem konie arabskie (…), sadziłem egzotyczne drzewa, rośliny (…) Starałem się w życiu zrobić wszystko, na co pozwala prawo i moje fizyczne możliwości.”
19.00-20.00 Transmisja Mszy Świętej z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.
10.00–11.00 – Cafe „Muza” – Marek Pijarowski – prowadzi Andrzej Sułek
12.45–13.00 – Jest taki obraz – audycja Michała Montowskiego z udziałem dr Grażyny Bastek
Vittore Carpaccio "Dwie weneckie damy"- tajemniczy obraz weneckiego mistrza przełomu XV/XVI w., bo to tylko fragment rozciętej większej całości, której część górną - "Polowanie na lagunie" znamy i możemy z "Damami" zestawić. Jednak nie znamy reszty malowidła, a więc - całości. Stąd też istniały kłopoty z ustaleniem, co i kogo dzieło przedstawia.
17.00–18.00 – Płytomania – prowadzi Jacek Hawryluk
Piotr Beczała, nasz znakomity tenor, wydał właśnie nową płytę. Pierwszą od pięciu lat. Album Vincerò! - nagrywany w Walencji i Studiu PR im. Lutosławskiego w Warszawie - jest zbiorem arii pochodzących z oper Pucciniego, Giordana i Leoncavalla. To prawdziwy operowy weryzm, o zaśpiewaniu tych partii marzy każdy tenor. Być jak Cavaradossi z Toski czy Kalaf z Turandot...W audycji Piotr Beczała opowie o nowej płycie, nowych rolach i nowym życiu – w kwarantannie, w polskich górach.
18.00–20.00 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Joanna Grotkowska
Koncert symfoniczny NOSPR (Katowice, NOSPR, Sala Koncertowa 27.04.2017)
Franz Schubert Symfonia nr 6 C-dur „Die Kleine” D 589, Robert Schumann Koncert na fortepian i orkiestrę a-moll op.54, Jean Sibelius Symfonia nr 2 D-dur op.43, wyk.: Elisabeth Leonskaja – fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Ola Rudner
22.00–00.00 – Wieczór płytowy – prowadzi Tomasz Szachowski
Marek Grechuta + Anawa "Korowód" Polskie Nagrania 1971
Muddy Waters at Newport 1960 Chess Records 1960
TRÓJKA
O godzinie 20.05 - Karol Wojtyła „Przed sklepem jubilera” - archiwalne słuchowisko
Obsada:
Zbigniew Zapasiewicz (Adam), Joanna Szczepkowska (Monika), Halina Mikołajska (Teresa), Marta Lipińska (Anna), Marek Kondrat (Andrzej), Mirosław Konarowski (Krzysztof), Piotr Fronczewski (Stefan).
Reżyseria i adaptacja: Zdzisław Dąbrowski, Jawień Andrzej (Autor tekstu),
Data nagrania: czerwiec 1981
Data emisji: 15.08.1982
Czas trwania - ok. 74 min.
8.45-9.00 - Filharmonia w pigułce – w cotygodniowej audycji Piotr Wierzbicki zaprezentuje utwór Franciszka Schuberta „Król Olch”. Ballada na głos męski i fortepian. Tragiczność jako nieuchronność i motyw losu w akompaniamencie fortepianu.
9.00-11.00 Tędy po trendy - Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia w sieci. Rozmowa o tym, jak media społecznościowe działają w obecnej sytuacji, jakie hasztagi trendują na Instagramie? Jakie nowe rozwiązania, ułatwiające komunikację, pracę i naukę w czasie pandemii pojawiają się w sieci? Rozmowa z Karoliną Kiesner - ekspertem social media „Kocha, lubi, szeruje”. Czwórka wspiera maturzystów - w jaki sposób maturzyści wykorzystują Instagrama i media społecznościowe do nauki? Czy nauczyciele korzystają i doceniają ten sposób komunikacji i dzielenia się wiedzą? Przegląd nowych, instagramowych profili maturzystów.
20.00-21.00 - Muzyka Dobrego Słowa – Osoba Papieża Jana Pawła II inspirowała i nadal inspiruje wielu twórców kultury i sztuki na całym świecie. Fascynacji tej poddał się także świat muzyki – powstały utwory do słów Ojca Świętego, o Nim i Jemu dedykowane. W ciągu ponad 26 lat Pontyfikatu Jana Pawła II powstało niemal 400 utworów o zróżnicowanej doniosłości, formie i środkach wykonawczych. W audycji przedstawimy wybrane utwory inspirowane twórczością i słowami św. Jana Pawła II. Zaprasza Przemysław Goławski.
9.00-10.00 "Niebieska Szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony" - 100 rocznica urodzin Jana Pawła II - jak Kościół czci ten wielki moment? Jak my możemy świętować i celebrować ten czas?
10.00-11.00 "Dźwięk Dobry" - Po psach czas na przysłuchanie się kotom. Miauczą, ale przede wszystkim mruczą. Ich mruczenie może zapewnić relaks w kociej kawiarni. Mają przeróżne, w zależności od rasy, obyczaje. Są fantastycznymi domowymi zwierzakami, ale bywają też dzikie i niebezpieczne. Dziś posłuchamy kocich dźwięków.
12.00-13.00 "Zwierzyniec" - Tym razem przyszedł czas na rozmowę na temat największych leśnych śpiochów. Znajdziemy się wśród małych gryzoni - rekordzistkami są smużki i popielice, które pozostają w stanie odrętwienia od października do maja a nawet do czerwca, porozmawiamy o żołędnicach, orzesznicach, koszatkach i nornicach.
14.00-15.00 "Dziecięcy koncert życzeń" - Audycja, podczas której dzieci mogą dzwonić z życzeniami dla bliskich i zamawiać utwory muzyczne.
16.00-17.00 "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Skąd się wzięła idea tworzenia myślących maszyn? Jaką technologią obecnie dysponujemy? Czym się różnią roboty od zwykłych maszyn? Co to jest sztuczna inteligencja i do czego może się przydać? Czym nasz proces uczenia się różni od uczenia maszyn? Wizja przyszłości: jak będzie wyglądała rola człowieka w nowej rzeczywistości; co się stanie, gdy maszyny zyskają świadomość? Czy inteligencja sztuczna jest lepsza? Na te pytania odpowie autor książki dla dzieci "Sztuczna inteligencja" Bogusław Janiszewski.
Dla dorosłych:
21.00-22.00 "Kulturalna strefa" - Rozstrzygnięty został konkurs literacki dla dzieci i młodzieży pt. „Siedzę w domu i piszę…” na opowiadanie o tematyce: życie w czasie epidemii, ekologia lub uniwersalne wartości moralne. Jak dzieci sobie z nim poradziły? Co możemy wywnioskować z ich prac? Gośćmi programu będą jurorzy konkursu, twórcy poezji i prozy dla dzieci - Dorota Koman i Marcin Kozioł.
RADIO CHOPIN
7.00 - W porannym paśmie Viva Moniuszko moniuszkowscy eksperci – Anna Lubońska i Marcin Gmys omówią włoskojęzyczną wersję jednej z najsłynniejszych oper w dorobku kompozytora. Na audycję poświęconą zaskakująco uniwersalnie brzmiącej Halce w wykonaniu solistów i zespołu Europa Galante pod dyrekcją Fabia Biondiego zapraszamy o godz. 7.00.
18.00 - Złoty wiek muzyki kameralnej. 20 marca 1832 roku Fryderyk Chopin zadebiutował w Paryżu, grając w słynnej sali Pleyela. Ów Pleyel – ojciec Camille’a – wówczas już od dwóch lat spoczywał na cmentarzu Père Lachaise. Wcześniej jednak zaliczany był do absolutnej czołówki europejskich kompozytorów. O jego barwnych losach – ilustrowanych oczywiście przebojową kameralistyką – posłuchamy w programie Danuty Gwizdalanki.
Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU