Polskie Radio

Koronawirus, życie online i dużo muzyki - piątek w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 09:45
Czy nasiona chia i jagody goji są rzeczywiście zdrowe? Jak poprawnie ćwiczyć i jakie uzdrowisko wybrać po kwarantannie? A także wstrząsający reportaż o hejcie wobec medyków, przy okazji COVID-19. Słuchaj Polskiego Radia w piątek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Webster2703
logo 

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Czterech Porach Roku” w cyklu „A to Polska właśnie” o fenomenie warszawskiej gwary, jej popularyzatorach, warsztatach, grach miejskich, spacerach po Warszawie i wsparciu dla autorów sięgających w swojej twórczości  do folkloru i tradycji stolicy. Powiemy też rzecz jasna o warszawskim bardzie Stanisławie Grzesiuku – na ten temat Radosław Potrac ze Stowarzyszenia „Gwara Warszawska – Warszawa jest klawa!”

W audycji także o diecie i produktach wzmacniających naszą odporność, zarówno tych znanych od wieków jak czosnek, orzechy, czy natka pietruszki, ale też dostępnych u nas od niedawna jagodach goji, acai, nasionach chia i innych – o tym wszystkim Klaudia Wiśniewska z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

​Zajrzymy również do kilku sanatoriów w znanych miejscowościach uzdrowiskowych, by zapytać jak przygotowują się do przyjmowania po dłuższej przerwie kuracjuszy a w  kolejnym notowaniu Turystycznej Listy Przebojów. PL  także o  popularnych uzdrowiskach, które dzięki głosom naszych Słuchaczy trafiają do zestawienia. Będziemy rozmawiać z Januszem Hawikiem z Biura Promocji Ciechocinka, do którego powoli powracają kuracjusze i gdzie otwarto już tężnie, choć czynne na razie tylko w weekendy.

Zaprasza Sława Bieńczycka.

13.00-15.00 - W "Muzycznej Jedynce" Zbigniew Zegler będzie gościł artystów z wyjątkowo atrakcyjnymi premierami. W pierwszej godzinie audycję odwiedzi – telefonicznie - Andrzej Piaseczny. Zaprezentuje bardzo udany nowy singiel „Jutro”. Po 14.00 zaś reprezentacja zespołu Manchester: Maciej Zadykowicz - nowy wokalista i Dariusz Załeński gitarzysta i lider, przedstawią nową piosenkę „...bo życie ma smak”.​

17.10 - „Bezpieczna Jedynka”- dziennikarze Programu 1 wraz z ekspertami i kolarzami podejmą próbę stworzenia rowerowego savoir vivre po to, by odpowiedzieć na pytania nurtujące wielu użytkowników dwuśladów, w tym m.in. te dotyczące zasad wzajemnie obowiązujących kierowców, pieszych i rowerzystów.

​O rowerzystach, kulturze jazdy i naszych umiejętnościach opowie Czesław Lang, którego zapytamy też o tegoroczną odsłonę Tour de Pologne. Razem z Komendą Główną Policji przytoczymy statystyki policyjne dotyczące zdarzeń drogowych i przewinień rowerzystów, a także sprawdzimy, co o rowerzystach mówi prawo, czyli obowiązujące ich przepisy – zapowiada Patryk Kuniszewicz, prowadzący audycję.

Dziennikarze przetestują również sprzęt kolarski, a słuchacze radiowej Jedynki dowiedzą się, który rower szosowy sprawdzi się do jazdy miejskiej, a który najlepiej zda test podczas jazdy poza głównymi ścieżkami rowerowymi. Zapraszają: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski.

23.10 - „Chodząca  zaraza” - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego.

Reportaż o szkalowaniu medyków podczas epidemii koronawirusa: szykanowaniu podczas zakupów, anonimowych  żądaniach wyprowadzenia się z domu, podkręcaniu hejtu przez media internetowe i prasę publikującą - w pogoni za sensacją - nieprawdziwe informacje np. o zniszczeniu samochodów medyków. Jakie jest podłoże psychologiczne tej agresji?

Wiceminister sprawiedliwości przedstawi prawne możliwości walki z hejtem odnosząc się do apelu lekarzy o zaostrzenie walki z atakami na pracowników służby zdrowia. Ci z kolei powiedzą o dolegliwości hejtu dla nich i ich bliskich. Będą też przykłady odmiennej postawy – szacunku dla medyków, którzy otarli się o śmierć z powodu COVID-19.

logo

DWÓJKA 

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

8.30 - Gościem Poranka Dwójki będzie Maciej Sobieszczański – scenarzysta i reżyser - współautor wraz z Grzegorzem Pudą scenariusza "Brother" nagrodzonego na prestiżowym wydarzeniu ScriptTeast Worshops. Są to warsztaty organizowane dla scenarzystów z Europy Środkowo - Wschodniej, a ich zwieńczeniem jest Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego przyznawana podczas festiwalu w Cannes.

W audycji zaprosimy też Państwa na adaptację dramatu Sławomira Mrożka "Na pełnym morzu". Premiera online przygotowana przez Teatr Współczesny w Warszawie. Pięciu mężczyzn w sytuacji nadzwyczajnej przeczyta sztukę, w której pięciu mężczyzn w sytuacji nadzwyczajnej za wszelką cenę pragnie zachować pozory normalności.... - opisują spektakl jego twórcy.

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek

"Poeci Jana Pawła II" – autorka przypomina poetów bliskich papieżowi, do których odwoływał się w swoich tekstach, kazaniach, w liście do artystów. Będą to wiersze Norwida, Słowackiego, Wyspiańskiego, Jana od Krzyża, Kochanowskiego.

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: W 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II: Wanda Półtawska; autorka Anna Lisiecka.

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Gościem w audycji jest Mariusz Szczygieł, autor książki "Osobisty przewodnik po Pradze", który przyznaje, że ..."w przewodniku oprowadzam wyłącznie po moich ulubionych miejscach w Pradze. W ten oto sposób książka wymyka się krytyce, że czegoś w niej nie ma. Jeśli nie ma, to mnie nie uwiodło!". 

W audycji omawiamy wystawę online Gdańskiej Galerii Miejskiej Nie-pokoje prezentującą prace wideo, przyglądamy się pszczołom - nowym mieszkankom siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, opowiadamy o akcji Teatru Starego w Lublinie przygotowującego się do jubileuszu 200-lecia, oraz przeglądamy nadchodzące premiery filmowe. W Literackich Witaminach propozycje Tomasza Różyckiego.

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Strefa literatury: Rilke w przekładach Antoniego Libery – audycja Anny Lisieckiej.

22.55 – 23.00 – Przypadki słowa: „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II; autorka Iwona Smolka.

logo

TRÓJKA

Salon Polityczny Trójki - prowadzi Beata Michniewicz

7.42 - Gość: prof. Henryk Domański, socjolog

8.13 - Gość: prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia

06.00-9.00 - Poranną audycję „ZAPRASZAMY DO TRÓJKI” - prowadzi Piotr Łodej

7.30 - Trzy słowa od eksperta. Gość: Jarosław Sadowski, ekspert rynku finansowego Expander. Temat: jak oszczędzać w czasie niskiej inflacji? Przygootwał Marcin Jagiełowicz.

8.45 – Rozmowa z Mariuszem Dybą, ratownikiem medycznym, muzykiem z zamiłowania, który nagrał piosenkę koronawirusową o ratownikach. Telefoniczny live i premiera piosenki.

10.00-15.00 - MUZYCZNA POCZTA UKF – prowadzi Tomasz Żąda

15.00-19.00 - ZAPRASZAMY DO TRÓJKI - prowadzi Kuba Strzyczkowski

logo

CZWÓRKA

9.00-10.00 - "Rozbiegani"– Co zjeść po treningu? Koktajl? Mus? Sałatkę? Karina Terzoni zaprasza na rozmowę z autorem żywieniowego e-booka „Kuchnia Trenerów” Andrzejem Bogdałem oraz z trenerką Kasią Bigos. W cyklu Czwórka wspiera maturzystów wspólnie z psychologiem sportu Zofią Szawernowską damy sobie … wycisk! Kiedy dopada nas stres i panika, wtedy najlepiej intensywnie poćwiczyć.

10.00-11.00 - "Stacja Kultura" - Łukasz Muszyński poleca filmy na weekend:  w nawiązaniu do odmrożenia restauracji tym razem filmy z jedzeniem w roli głównej, m.in. „Szef” i „Uczta Babette”.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Ćma pudel? Wenezuelska ćma odkryta w 2009 roku, która jest całkowicie biała i puszysta wygląda niebywale. Czy ćmę pudla zobaczymy tylko w Wenezueli? Jak doszło do powstania gatunku i jak dużo tego rodzaju ciem jest na ziemi? W cyklu Science czy fiction zapytamy, czy to prawda, że kot chodzi własnymi drogami? Co to właściwie oznacza? Czy koty to rzeczywiście samotnicy?

16.00-17.00 - "4 bieg" – Piotr Galus omówi najczęstsze błędy, które wykonujemy podczas ćwiczeń: krążenia głowy, skłony tułowia, deska – każdy zna doskonale te ćwiczenia. Źle wykonane mogą być niebezpieczne i powodować kontuzje. Jak nie ćwiczyć?

18.00-19.00 - "Będzie głośno" - Rozmowa z zespołem Palmy, czyli zaproszenie do wspólnej podróży po dźwiękach, które nie wpisują się w sztywno określone gatunkowe ramy indie rocka. Zespół w swojej finalnej postaci istnieje od stycznia 2019 roku i obecnie pracuje nad debiutancką EPką, z której dwa utwory – „Nie ma za co” i „Stare wieżowce” - są już dostępne w sieci. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku Palmy zajęły pierwsze miejsce w festiwalu twórczości „Korowód”, gdzie jedną z nagród był występ na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Autorem tekstów i pomysłodawcą kompozycji jest Mateusz Liziński wraz ze swoim bratem Michałem.

22.00-00.00 - "Rock Blok"– Bartek Koziczyński zaprasza na rozmowę z Glacą, czyli Piotrem Mohamedem, o nowym singlu „Oddać siebie” stworzonym przy pomocy Peji i Jana Borysewicza.

logo
POLSKIE RADIO DZIECIOM 

7.00-10.00 - "Poranek" - Dzień Praw Zwierząt. Zwierzęta są istotami czującymi i z tego względu należą im się prawa, które będą je chroniły. Jako istoty żywe i zdolne odczuwać cierpienie powinny być traktowane tak, aby tego cierpienia nie odczuwały. Pamiętajmy o tym każdego dnia. O gatunkach chronionych i ginących opowie Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik prasowy Fundacji WWF Polska.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Premiera dwupłytowego albumu „Głosem dziecka vol.1”. To owoc pracy laureatów I Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom. Posłuchamy utworów, przypomnimy sobie jej powstawanie i porozmawiamy z uczestnikami.​

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Dziś obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Los ludzkości jest ściśle związany z różnorodnością biologiczną. Jest ona niezbędna do zapewnienia ludzkości dobrobytu, zmniejszenia ubóstwa poprzez dostarczanie podstawowych dóbr i osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Na czym ona polega? Pan Jacek Bożek z Klubu Gaja - jednej z najstarszych niezależnych organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt w Polsce, opowie o zachowaniu środowiska naturalnego i różnorodności biologicznej dla nas i dla przyszłych pokoleń.

21.00-23.00 "Strefa rodzica"

Szacuje się, że około 15 proc. stwierdzonych ciąż kończy się poronieniem. Niedoszła mama musi uporać się nie tylko ze swoją stratą, odnaleźć się w zawiłościach medycznych i prawnych związanych z tą sytuacją, ale także zmierzyć się z brakiem zrozumienia i milczeniem wokół tematu, który w naszym kraju wciąż pozostaje silnym tabu. Goście: Karolina Wierzbińska, redaktor naczelna portalu hello Zdrowie i Marta Ploch, współautorka "krótkiej instrukcji o poronieniu".

logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

11.00 – W przedpołudnie w archiwalnym paśmie Polacy w Konkursach Chopinowskich tematem odcinka będą dokonania fonograficzne zmarłego 40 lat temu Bolesława Woytowicza, wybitnego pianisty, prywatnie brata charyzmatycznej sopranistki Stefanii Woytowicz. Bolesław Woytowicz dał się również poznać jako utalentowany kompozytor, autor skomponowanego w 1935 roku przejmującego Poematu żałobnego pamięci Józefa Piłsudskiego, którego 85. rocznicę śmierci obchodziliśmy na antenie Polskiego Radia Chopin 12 maja. Oczywiście autorem audycji był nieodżałowany Stanisław Dybowski.

19.00 - Romantyczne brzmienia - zdominuje muzyka urodzonego 250 lat temu Ludwiga van Beethovena, artysty, który po Bachu, Mozarcie i Bellinim robił na Fryderyku Chopinie największe wrażenie. Nasz narodowy kompozytor miał w swoim repertuarze kilka sonat wiedeńskiego klasyka i podobno często widywano go studiującego na świeżym powietrzu partyturę Fidelia.

Chopin, gdy tylko mógł, podążał po Francji za kolejnymi wykonaniami IX Symfonii, która go niezmiernie fascynowała, a której część druga odezwała się potem aluzyjnym echem na kartach Scherza cis-moll. Do wysłuchania autorskiego wyboru z szerokiej palety Beethovenowskich arcydzieł – jak zwykle w najlepszych i stylowych nagraniach – zaprasza Magdalena Łoś.

#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU