Polskie Radio

Klasyka literatury w mistrzowskich wykonaniach. Propozycje na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 09:51
Legendy kaszubskie, "Solaris", "Wojna światów 2050" - Polskie Radio zaprasza do słuchania.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Cristina Conti
logo 

JEDYNKA

NIEDZIELA 24 MAJA

20.45 - Maria Dąbrowska "Noce i dnie", czyta Gustaw Holoubek (od 11 maja do 7 czerwca) – nagranie z archiwum Polskiego Radia z roku 1970.

21.00 - "Słuchowisko w radiowej Jedynce" - "Lilije. Z pieśni gminnej spisanej przez Adama Mickiewicza" Iwony E. Rusek

"Zbrodnia to niesłychana, Pani zabija Pana. Zabiwszy grzebie w gaju, na łączce przy ruczaju”. Tak brzmi dobrze znany początek ballady Mickiewicza "Lilije". Autorka słuchowiska, Iwona E. Rusek, postanowiła udramatyzować romantyczny tekst i wzbogacić go o wątki oraz sceny, które pozwolą znaleźć odpowiedź na pytanie nie tylko o to, kto widział zbrodnię i o niej opowiedział, lecz także, jak Pani zabiła Pana i jaką rolę w wymierzeniu jej kary odegrały Lilije i czy tylko one.

Reżyseria:  Ewa Małecki

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Grzegorz Łapiński

Obsada:

PANI- Wiktoria Gorodeckaja

PAN- Przemysław Bluszcz

PUSTELNIK – Włodzimierz Press

POLNY WIATR – Paweł Paprocki

BRAT SŁAWOMIR– Adam Biedrzycki

BRAT BOGUSŁAW – Mateusz Weber

LILIJE – Anna Zagórska

RODZANICE – Beata Fudalej, Anna Szymańczyk, Barbara Zielińska

logo

DWÓJKA

NIEDZIELA 24 MAJA

16.00-17.00 – Zostań w domu, słuchaj Dwójki: Hans Magnus Enzensberger „Józefina i ja”, prod. 2010, przekład Andrzej Kopacki, reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne Renata Baszun, adaptacja radiowa Małgorzata Szymankiewicz.

Obsada: Elżbieta Kępińska (Józefina), Grzegorz Damięcki (Joachim), Emilia Krakowska (Fryda), Janusz Rafał Nowicki (Doktor Feilchenfeldt), Barbara Prokopowicz (Hella).

logo

TRÓJKA

NIEDZIELA 24 MAJA

20.05 - SCENA TEATRALNA TRÓJKI - „Wojna światów 2050" – powtórka z 2017 roku, przygotowała Barbara Marcinik

Twórcy premiery (5.02.2017) już samym jej tytułem nawiązują do najsłynniejszego słuchowiska w dziejach światowej radiofonii, czyli do Orsona Wellesa adaptacji powieści H.G. Wellsa (1938). Cytują także Stanisława Lema. Nie należy spodziewać się więc ani pozytywnego przesłania, ani szczęśliwego zakończenia. I nie jest to fabularna historia rozpisana na wiele głosów.

Tekst interpretuje doskonale i sugestywnie zaledwie para aktorów: Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz (znani z Trójkowych lektur). Towarzyszy im muzyka – idealna, a całość zrealizowana po mistrzowsku przez Andrzeja Brzoskę. Siła tego słuchowiska tkwi nie tylko w tekście, ale także w sposobie jego realizacji na wszystkich poziomach.

Małgorzata Żerwe jest dziennikarką Radia Gdańsk, autorką m.in. reportaży. David Zane Mairowitz, urodzony się w 1938 roku w Nowym Jorku, wyreżyserował wcześniej dla STT słuchowisko pod tytułem "Kapitan Wspaniały powraca". Wraz z Małgorzatą Żerwe zrealizował nagrodzony reportaż – "Tunele miłości. Przystanek las Vegas".

Autorzy: Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz

Reżyseria: Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz

Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska

Muzyka: Dominic Muldowney

Występują: Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz

Zapraszamy i polecamy!

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

NIEDZIELA 24 MAJA

19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Legendy kaszubskie - o powstaniu Kaszub, o Stolemach, o zamku, który zapadł się pod ziemię.

#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU