JEDYNKA
9.00-12.00 - W "Czterech Porach Roku" m.in. o tym jak ważne są relacje rodzinne, zwłaszcza te łączące rodzeństwo. Jak budować i podtrzymywać więzi, nie tylko w dzieciństwie, ale głownie w dorosłym życiu, gdy każdy z braci czy każda sióstr idzie własną drogą. Na ten temat rozmowa z Ireneuszem Gralikiem, autorem książki „Bracia”.
Powiemy też o działalności Instytutu „Polonika”, który zajmuje się ochroną polskiego dziedzictwa narodowego poza granicami kraju.
Gość Agata Jędrzejuk z warszawskiej SGGW opowie o ziołach, zarówno tych, które możemy hodować w ogródkach i na działkach czy balkonach, ale także tych zbieranych w lasach i na łąkach. Co powinniśmy o nich wiedzieć, jak przygotować się do ich zbierania by było to bezpieczne dla naszego zdrowia.
Zaprasza Agnieszka Kunikowska.
13.00-15.00 - W "Muzycznej Jedynce" telefoniczni goście: Maciej Łyszkiewicz opowie o wznowieniu albumu zespołu No Limits "No Movie Soundtrack" a Edyta Bartosiewicz o nowej płycie "Ten Moment" - jedynkowa płyta tygodnia.
Zaprasza Marcin Kusy.
21.00-22.00 - W ramach "Kulturalnej Jedynki" - "Moje książki" Magdaleny Mikołajczuk a w nich:
1. "Dendryty" Kallii Papadaki, wyróżnione w 2017 roku Literacką Nagrodą Unii Europejskiej są jedną z najlepszych greckich powieści ostatnich lat. Przedstawiają losy kilkorga imigrantów w pierwszym, drugim i trzecim pokoleniu, osiadłych w amerykańskim mieście Camden. Ich losy od roku 1919 do 1982 pokazują trudny życia na uchodźstwie. Rozmowa z tłumaczką Ewą Szyler.
2. Wspomnienie o Borysie Pasternaku, rosyjskim prozaiku i poecie, autorze "Doktora Żywago", w 60. rocznicę jego śmierci (zmarł 30 maja 1960 roku). Pasternak w 1958 roku otrzymał Nagrodę Nobla, której przyjęcia był zmuszony odmówić z powodu nacisków politycznych ze strony władz ZSRR.

DWÓJKA
7.00-10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek
9.30 - Prawdopodobnie już w czerwcu teatry w Polsce zostaną ponownie otwarte dla publiczności. W Poranku Dwójki porozmawiamy o wyzwaniach, jakie wiążą się z tym otwarciem i wymogami, jakim będą musiały sprostać teatry aby zapewnić bezpieczeństwo widzom i wszystkim pracownikom teatrów.
O przygotowaniach do funkcjonowania w nowej rzeczywistości porozmawiamy z dyrektorką TR Warszawa Natalią Dzieduszycką. Nasz gość jest też członkinią powołanego przez Instytut Teatralny zespołu eksperckiego, którego zadaniem jest przygotowanie rekomendacji oraz katalogu dobrych praktyk dla teatrów w całej Polsce.
Ponadto w audycji:
- pomysł obowiązkowych testów dla aktorów na COVID - 19 jako warunek podjęcia pracy
- powrót do życia kulturalnego w Niemczech
- seanse w kinie samochodowym
9.50-09.55 – Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek
W 80 rocznicę urodzin rosyjskiego noblisty – Josifa Brodskiego słuchamy w poniedziałek jego wiersza, a w kolejne dni wierszy rosyjskich poetów-dysydentów: Natalii Gorbaniewskiej, Osipa Mandelsztama, Tomasa Venclovy, Anny Achmatowej.
10.00-11.00 – Znacie, to posłuchajcie: Artur Ruciński
Cykl audycji Znacie to posłuchajcie prowadzi w tym tygodniu znakomity polski baryton - Artur Ruciński, współpracujący z największymi scenami operowymi m.in. Bayerische Staatsoper w Monachium, Royal Opera Hause w Londynie, Teatro Alla Scala w Mediolanie, Opera Bastille w Paryżu czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Artur Ruciński przedstawia w swoich audycjach fragmenty oper ważnych dla jego kariery oper, dzieł, które go ukształtowały i stały się ważnymi etapami w jego życiu, prezentuje nagrania śpiewaków, których najbardziej ceni, z którymi miał okazje pracować, ale także tych, których znamy tylko z nagrań, a także muzykę lżejszą w charakterze, której często słucha.
12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Stefan Gierowski
Profesor Stefan Gierowski - malarz określany mianem klasyka nowoczesności i zasłużony pedagog 21 maja obchodził 95. urodziny. Naukę rozpoczął jeszcze przed wojną, od 1945 roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Zbigniewa Pronaszki i Karola Frycza. Odrzucając w latach 50- tych figurację, kilkadziesiąt lat prowadził swoje malarskie studia i poszukiwania. Świętując jubileusz profesora w tym tygodniu zapraszamy do słuchania jego wspomnień w cyklu zapiski ze współczesności.
16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla
Gość: prof. Anna Frajlich-Zając - slawistka, poetka, która właśnie opublikowała tom “W pośpiechu rzeka płynie”. Przypominamy także rozmowę z tancerzami Piny Bausch, spotykamy się z gośćmi tegorocznego Festiwalu Miłosza, zapowiadamy Wiosnę Filmów, czyli pierwszy w Polsce festiwal filmów fabularnych online i przyglądamy się webianariom Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. W cyklu "Literackie witaminy" - Grzegorz Musiał.
22.55 – 23.00 – Przypadki słowa: Josif Brodski, aud. Doroty Gacek

TRÓJKA
11.45 - PROZA CZYTANA W TRÓJCE - "Solaris" Stanisława Lema - to zwycięzca Trójkowego plebiscytu z 2018 roku "100 książek na stulecie niepodległości". Czytają Arkadiusz Jakubik, Eliza Rycembel i Piotr Machalica.
13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.
14.30 - "Powieść dla młodzieży" - Leonie Swann - -"Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna”. Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.
20.50 - Proza w Trójce - premierowe nagrania - Kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski – „PRO MEMORIA” – fragm. 30 z Tomu III 1953-1956. Czyta Wiesław Komasa. Muzyka – Łukasz Borowiecki. Od 28.04 od poniedziałku do czwartku.
23.00-00.00 - JAMAL – powtórka koncertu z 2019 r.
Fani Jamala kojarzą artystę z takimi gatunkami jak dancehall, hip-hop czy R&B. W maju 2019 swoją premierę miał piąty album Jamala, który zaskoczył fanów zespołu nowym, bardziej rockowym charakterem. Nad najnowszą płytą razem z grupą Jamal pracował Maciej Wasio – muzyk nominowany do nagrody Fryderyka. Wasio został producentem projektu i do współpracy zaprosił najlepszych muzyków w Polsce, m.in. Radosława Owczarza, Piotra "Rubensa" Rubika, Tomasza "Kasiuka" Kasiukiewicza oraz Bartosza Wojciechowskiego.
Teksty utworów w całości napisał Miodu, czyli Tomasz Mioduszewski – lider zespołu Jamal. Koncert Jamala w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbył się 30 czerwca 2019 r.

CZWÓRKA
11.30 - Stacja Kultura - muzyka do nauki. Tym razem playlistę dla maturzystów przygotuje Damian Sikorski. Były powtórki z języka angielskiego, polskiego, historii, matematyki, geografii i biologii. Teraz przyszedł czas na odpoczynek i relaks, który jest bardzo ważny przed najważniejszym egzaminem w życiu, a zatem przedstawiamy playlistę relaksacyjną, która odpręży i wyciszy. Pojawią się na niej również nowe piosenki, prawdopodobnie jeszcze nieznane, ale autor audycji Będzie Głośno znany jest z tego, że odkrywa młode talenty. Playlisty do nauki są zamieszczane na stronie Czwórki.
12.00-13.00 - Stacja Nauka – Powtórki do matury – język angielski. Matura z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym to nie tylko słuchanie i czytanie ze zrozumieniem, ale także spora część gramatyki, słowotwórstwo, transformacje zdań oraz tłumaczenie. Opowie o tym Magda Drzewiecka- nauczycielka j. angielskiego.
15.00-17.00 - Czat Czwórki - Podczas pandemii wielu wydało o wiele mniej pieniędzy niż wcześniej. Doświadczyliśmy też jak ważne są oszczędności gromadzone na czarną godzinę. Czy będziemy umieli zrezygnować z dotychczasowych luksusów bez zadłużania się? Czy pandemia będzie dla wielu z nas przyśpieszonym kursem ekonomii? Do dyskusji zaprasza Piotr Firan.
17.00-19.00 - TOP - Czy kultura online zostanie z nami na dłużej? Nie chodzimy do teatrów, ale oglądamy je w sieci, często za darmo. Podobnie jest z filmami. Do tego dochodzą muzea, które udostępniają nam swoje zbiory w sieci. Czy po pandemii będziemy chcieli jeszcze płacić za kulturę? Test aplikacji maturalnej - dla maturzystów zdających egzamin z historii - aplikacja Learn World History.

POLSKIE RADIO DZIECIOM
7.00-10.00 - "Poranek" - Spektakularne zjawiska pogodowe. Pogoda potrafi zaskakiwać, zwłaszcza wtedy, kiedy pokazuje swe skrajne oblicze. W Poranku usłyszymy o zjawiskach w wydaniu ekstremalnym: pierścień wokół Słońca, Morski potwór, okrągły piorun, tajemnicze niebo, lodowa kula, ognisty słup itp.
16.30 - "Język angielski" - Kolejna lekcja języka angielskiego. Poznamy liczebniki główne i porządkowe, czyli jak liczyć i się nie pomylić.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Jak to się dzieje, że samoloty działają, jak działa silnik odrzutowy i co trzeba zrobić, żeby zostać pilotem. Wzbijemy się w przestworza, a przewodnikiem będzie Damian Śmigielski, inżynier lotnictwa.
21.00-23.00 "Strefa rodzica"
1. Temat: Projekt "NIE Z TEJ ZIEMI", w ramach którego Fundacja EDUKACJA Z WARTOŚCIAMI razem ze Studiem Animacji tworzy serial animowany dla dzieci. Projektowi NIE Z TEJ ZIEMI przyświeca idea działania na rzecz przyszłego pokolenia i dzielenia się dobrem i doświadczeniem w budowaniu świata wartości dla najmłodszych. Gość: Jacek Weigl, Prezes Fundacji "Edukacja z Wartościami".
2. Temat: Równowaga w rodzinnych relacjach. Jak kształtować kontakty ojciec-dzieci. Gość: Ireneusz Gralik – pisarz, inspirator rozwoju osobistego i ojciec dwóch chłopców.
23.00-1.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - „Karmazynowa podróż” - progresywne, metalowe i art rockowe płyty, na czele z "Excaliburem" rock operą Alana Simona, nowymi propozycjami od Pendragon, Pure Reason Revolution, Blind Ego i My Dying Bride.
POLSKIE RADIO CHOPIN
7.00 - W programie "Muzyka epoki Chopina" wysłuchamy pieśni Fryderyka Chopina oraz późnego arcydzieła Stanisława Moniuszki – Mszy B-dur „Piotrowińskiej”. Zaprasza Ewa Szczecińska.
17.00 - W audcyji Małgorzaty Pęcińskiej "Ten piękny wiek dziewiętnasty" Michaił Pletniow zaprezentuje Sonatę f-moll op. 57 „Apassionatę” Ludwiga van Beethovena, a w wykonaniu Karla Leistera, Georga Donderera i Christopha Eschenbacha usłyszmy Trio klarnetowe a-moll op. 114 Johannesa Brahmsa.
19.00-21.00 - W programie "Romantyczne brzmienia" Magdalena Łoś zaprezentuje elektryzującą interpretację VI Symfonii h-moll „Patetycznej” Piotra Czajkowskiego. Wykonawcy: MusicAeterna prowadzona przez enfent terrible współczesnej dyrygentury – rosyjskiego kapelmistrza o greckich korzeniach Teodora Currentzisa.
#Zostań w domu z Polskim Radiem