Polskie Radio

105. rocznica urodzin Jana Twardowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 05:05
Z tej okazji, w "Kulturze przy kawie" przypomnimy fragmenty archiwalnych rozmów z poetą. Usłyszymy także fragmenty wierszy ks. Jana Twardowskiego w formie lirycznej i muzycznej.  
Ks. Jan Twardowski
Ks. Jan TwardowskiFoto: NAC/Barchacz Włodzimierz

Jan Twardowski - polski ksiądz rzymskokatolicki, prałat honorowy Jego Świątobliwości, poeta, przedstawiciel współczesnej liryki religijnej. 

Urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie przy ul. Koszykowej. 4 lipca został ochrzczony w kościele św. Aleksandra. Tego samego dnia cała rodzina Twardowskich, podobnie jak inne rodziny warszawskich kolejarzy, została przymusowo ewakuowana w głąb Rosji. Do Polski, do Warszawy, wrócili po trzech latach.

Jan uczęszczał do Gimnazjum im. Tadeusza Czackiego. Był redaktorem działu literackiego w międzyszkolnym piśmie "Kuźnia Młodych", na łamach którego miał miejsce jego debiut poetycki i prozatorski. Prowadził również "Poradnik literacki". Nawiązał wówczas znajomość m.in. z Kazimierzem Brandysem, Pawłem Hertzem, Janem Kottem i Tadeuszem Różewiczem. 

W 1937 roku ukazał się pierwszy tomik jego wierszy pt. "Powrót Andersena", nawiązujący do poetyki Skamandra. W tym samym roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim.

W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczył w powstaniu warszawskim. Wskutek przeżyć wojennych postanowił zostać księdzem. 4 lipca 1948 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, wykładowcą i wychowawcą pokoleń kleryków w warszawskim seminarium.

Pod koniec 1945, powrócił do publikowania wierszy. Jego twórczość trafiła wówczas m.in. na łamy "Tygodnika Powszechnego". Wielką popularność przyniósł mu wydany w 1970 roku tom "Znaki ufności".

Liryka ks. Twardowskiego traktuje zarówno o Bogu, jak i o ludziach i ich problemach. Dobrze widoczne są liczne odwołania i metafory dotyczące przyrody. Jego wiersze często, poprzez apostrofy i inne środki stylistyczne, mają charakter modlitewny.

Zmarł 18 stycznia 2006 roku.

***

Na audycję "Kultura przy kawie" w sobotę (30.05) w godz. 5.00-6.00 zaprasza Martyna Podolska.

kk

Zobacz więcej na temat: Martyna Podolska
Czytaj także

Leopold Tyrmand - ikona, osobowość artystyczna lat 50.

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 05:05
Pisarz, dziennikarz, propagator jazzu. Był na bakier z ówczesnym systemem komunistycznym. Zwracał na siebie uwagę - zawsze w ekstrawaganckim stroju, z kolorowymi skarpetami. Językiem władał jak brzytwą, a opisywany przez niego świat przerażał autentyzmem. Bronił piękna, kultury. Jego twórczość charakteryzuje się indywidualizmem, manifestacją niezależności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

40 lat od premiery "Lśnienia". King balansuje na granicach lęku i obaw

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 05:05
Stephen King swoje książki pisze i wydaje od lat w zaskakującym tempie, a nakłady jego publikacji biją kolejne rekordy popularności. Swój sukces czytelniczy zawdzięcza także filmom, które powstały na podstawie jego książek. Właśnie mija 40 lat od premiery "Lśnienia" w reżyserii Stanleya Kubricka. Czym zatem "Lśnienie" różni się od "Jasności"?
rozwiń zwiń