Polskie Radio

„Nieprzeciętni” i „Popołudnik” – Polskie Radio w czwartek

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 11:46
Dużo wspomnień o Jerzym Pilchu oraz historia skrzypaczki, która porzuciła muzykę i napisała dwa bestsellery, a także o akcji "Solidarność bez cudzysłowu". Słuchaj nas w czwartek!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/flockine
logo 

JEDYNKA

9.00-12.00 – W "Czterech Porach Roku" o tym jak pandemia koronawirusa wpłynęła na krwiodawstwo. Jakie wprowadzono w tym czasie procedury, czy zmniejszyła się liczba krwiodawców, czy brakuje w tej chwili krwi, w jakich okresach jest na nią największe zapotrzebowanie, jak ważne jest osocze ozdrowieńców w walce z koronawirusem? O tym wszystkim w rozmowie z dr Joanną Wojewodą z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Pojawi się też zapowiadany wcześniej, ale niezrealizowany temat dotyczący aplikacji „Med – Stres” stworzonej z myślą o medykach. Platforma ta ma pomóc pracownikom służby zdrowia z redukcją  napięcia wywołanego sytuacją pandemii i codzienną walką o życie pacjentów.

Naszym gościem będzie również Hanna Dołęgowska – Dyrektor, Redaktor Naczelna radiowej „Czwórki”, z którą porozmawiamy o tegorocznym plebiscycie „Nieprzeciętni”. Zaprasza Roman Czejarek.

21.00 – „Magazyn Bardzo Filmowy”

Rozśmieszać widzów inteligentnie i niebanalnie to prawdziwa sztuka. Bywa, że „sztuka filmowa” - o czym porozmawiamy w najbliższym Magazynie Bardzo Filmowym. Potrafi tak bawić widzów reżyser i scenarzysta Marek Koterski, którego hit „Dzień Świra” 7 czerwca będzie miał 18 lat od premiery kinowej. Z ogromnym wdziękiem, talentem i błyskotliwą inteligencją latami bawił nas nieżyjący już Wiesław Michnikowski.

Obaj panowie urodzili się 3 czerwca, choć różnica wieku miedzy nimi wynosi 20 lat. Prosimy naszych słuchaczy o wybór tytułów filmów w reżyserii Marka Koterskiego oraz filmów z udziałem Wiesława Michnikowskiego. Nasza automatyczna sekretarka działa cały czas, pod numerem: 22 645 22 05. Najciekawsze wypowiedzi telefoniczne i na facebooku  - nagrodzimy! Zaprasza Joanna Sławińska​.

​21.35 - W cyklu "Już taki jestem" Jan Ignacy Królikowski, syn Pawła Królikowskiego, kompozytor, zadebiutował w 2010 roku, kiedy to skomponował muzykę do filmu "Noc życia". Od tego czasu jego kariera nabrała tempa. Ma na koncie współpracę między innymi przy spektaklu telewizyjnym "Biały dmuchawiec" czy filmie "Drugi pokój". Wydał płytę z muzyką do wierszy ks. Marka Chrzanowskiego, które czyta jego ojciec śp. Paweł Królikowski.

Jolanta Fajkowska porozmawia z Królikowskim o artystycznej rodzinie, o dorastaniu w teatrze, wpływie rodziców na wybór drogi życiowej, o dwóch filmach prezentowanych na Krakowskim Festiwalu Filmowym z jego muzyką oraz o byciu ojcem​.


logo

DWÓJKA

7.00-10.00 - Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

9.30 - Gościem audycji będzie Damian Kocur, reżyser, operator, artysta znany z pracy z aktorami-amatorami, twórca nagradzanych na światowych festiwalach krótkometrażowych fabuł i dokumentów. Porozmawiamy z nim o pokazywanej na Krakowskim Festiwalu Filmowym fabule "Dalej jest dzień".

Czarno - białe zdjęcia, naturszczycy w głównych rolach i mały realizm polskiej prowincji w dobie kryzysu uchodźczego - czytamy w opisie filmu na stronie KFF. To historia Pawła, który pracuje samotnie na promie rzecznym. Rytm jego życia i sens zmienia się,  gdy spotyka na swojej monotonnej drodze nielegalnego imigranta.

W audycji będziemy też wspominać zmarłego w ub. tygodniu pisarza Jerzego Pilcha. O dorobku literackim opowiedzą profesor Ryszard Koziołek oraz Andrzej Franaszek.

W cyklu "Książka i Kawa" Kinga Michalska sięgnie po "Dom Ptaków" Evy Meijer, czyli opowieść o ekscentrycznej skrzypaczce, która porzuciła karierę muzyczną i zamieszkała na wsi w Sussex, aby studiować ptaki. Tam napisała dwa międzynarodowe bestsellery i zadziwiła świat obserwacjami sikorek, rudzików i wróbli.

Sprawdzimy też, jak na otwarcie zwiedzających przygotowana jest Kopalnia Soli "Wieliczka".

10.00-11.00 - Znacie, to posłuchajcie: Patrycja Piekutowska

Jedna z najbardziej kreatywnych artystek swojego pokolenia zasłynęła współpracą z Krzysztofem Pendereckim i serią koncertów poświęconych jego twórczości skrzypcowej. Uznanie przyniosły jej płyty z polską muzyką współczesną, wyróżnione m.in. prestiżową nagrodą Midem Cannes Classical Award.

Dziś z sukcesem łączy aktywność estradową z działalnością charytatywną na rzecz dzieci. Jest ambasadorką Instytutu - Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, a także prezeską Fundacji K.I.D.S. organizującej prestiżowe wydarzenia artystyczno-biznesowe na rzecz szpitali dziecięcych, w tym serię koncertów "Wielcy artyści małym pacjentom".

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Marta Lipińska

Jest odtwórczynią setek teatralnych, telewizyjnych, filmowych i radiowych ról. W roku 2005 otrzymała nagrodę Teatru Polskiego Radia – Wielki Splendor, przyznawaną za wybitne kreacje aktorskie w słuchowiskach i wkład na rzecz rozwoju radia artystycznego w Polsce.

16.00-17.30 - Wybieram Dwójkę  – prowadzi Bartosz Panek

Gościem audycji będzie Zbigniew Gluza - prezes Ośrodka Karta, które zainicjowało akcję "Solidarność bez cudzysłowu".

Spotkamy się też z jurorami konkursu muzycznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego, skomentujemy decyzję o skróceniu sezonu Metropolitan Opera w Nowym Jorku i wybierzemy się na wystawę ikon w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. A w cyklu "Literackie witaminy" gościem będzie Krzysztof Siwczyk.

17.30-18.00 - O wszystkim z kulturą. W audycji Michał Szułdrzyński i jego gość mówić będą o pułapkach geopolityki. W rozmowie o tym, jakie są słabości myślenia o świecie w kategoriach wielkich mocarstw udział weźmie Marcin Łuniewski.

21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku - audycja Doroty Gacek

"Im później, tym intensywniej" - tak brzmiało motto życiowe Jerzego Pilcha. Wypowiedział je na antenie Dwójki odpowiadając na pytania tzw. kwestionariusza Prousta. Pisarz, felietonista, dramaturg, scenarzysta odszedł w miniony piątek. W czwartek, w dniu w którym Kielcach pożegnała go rodzina i przyjaciele przypominamy wywiady z pisarzem emitowane w Dwójce w 2012 i 2013 roku.

Jerzy Pilch opowiadał w nich o sobie, życiu, literaturze. Wspominał dzieciństwo spędzone w Wiśle, przywoływał postaci wspaniałych ludzi, których spotkał: Jerzego Turowicza, Kornela Filipowicza, Ks. Józefa Tischnera, Jana Błońskiego. Opowiadał o swojej fascynacji piłką nożną, szczególnie meczami Realu Madryt i o zmaganiu się z chorobą.  Wiele miejsca w tych rozmowach poświęcał literaturze i opowieściom o ulubionych pisarzach, szczególnie z kręgu literatury rosyjskiej - Bablu, Płatonowie. A zapytany we wspomnianym kwestionariuszu: czego najbardziej nie cierpi, odpowiedział: braku inteligencji i poczucia humoru.

22.00-22.55 - Beethoven 2020 - audycja Marcina Majchrowskiego

22.55-23.00 - Przypadki słowa: ks. Jan Twardowski, audycja Doroty Gacek

logo

TRÓJKA

00.00-02.00 - Ciemna strona mocy - Aleksandra Kaczkowska

02.00-04.00 - Strefa rock’n’rolla wolna od angola - Michał Owczarek

04.00-06.00 - Trójkowy Budzik - Piotr Łodej

06.00-10.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

7.20 - Unia pod lupą - 7 minut, Marcin Łukawski/Beata Płomecka

9.30 - Informator ekonomiczny - Marcin Jagiełowicz

10.00-13.00 - Dzień z Trójką – Ryszard Jaźwiński              

13.00-14.00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed

14.00-16.00 - W Tonacji Trójki -  Piotr Metz

16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga

17.20 - Biegam, bo lubię - Krzysztof Łoniewski

18.31 - Bardzo Ważny Projekt - Sylwia Zadrożna

18.45 - Reportaż w Trójce - "Docenić życie" - Joanna Bogusławska

Tomasz i Manuela poznali się w Hiszpanii. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Byli wspaniałą, kochająca się rodziną. W 2010 roku zdiagnozowano u Manueli nowotwór piersi. Zdecydowali, że nie ma chwili do stracenia. Przez cały okres choroby rodzina żyła pełnią życia, nie chcieli, żeby choroba zdominowała ich życie. Podróżowali, odwiedzali miejsca o których marzyła Manuela.

Odeszła w 2016 roku. Po jej śmierci Tomasz napisał książkę "Żyć każdym dniem", która ma być pomocą dla ludzi w podobnej sytuacji.

19.00-22.00 - Wieczór z Trójką - Grzegorz Hoffmann

21.12 - Mini Powtórka z Rozrywki

23.00 - Gitarą i piórem - Janusz Deblessem


logo

CZWÓRKA

07.00-09.00 - Pierwsze słyszę - Wielka Brytania zaczęła wielką akcję siania trawy morskiej – sprzymierzeńca w walce ze zmianami klimatu. Dlaczego ekologom tak bardzo zależy na tym, by trawy morskie znów pojawiły się w brytyjskich wodach?

W Pierwsze słyszę powiemy o 4.odcinku czwórkowego miniserialu Definicja Brzmienia. W najnowszej odsłonie serii poznajemy historię muzyki Hardcore. Gdzie zrodził się ten gatunek? Dlaczego twórcy samplowali fragmenty kreskówek? Czym charakteryzuje się gabber i jego inne ekstremalne odmiany? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w najnowszej Definicji Brzmienia.

10.00-12.00 - Stacja Kultura - Powtórki do matury: historia sztuki. Słownictwo przydatne na maturze - czy jest jakiś klucz? Ewelina Chwiejda, historyczka sztuki, autorka bloga maturazhistoriisztuki.pl podsumuje porady, wskazówki, jak się uczyć i na co zwracać szczególną uwagę na egzaminie.

Dajesz radę - Jak zostać freelancerem? Możliwość pracy zdalnej, organizacja czasu pracy według swoich potrzeb - zalet funkcjonowania jako freelancer jest wiele. Ale ten tryb pracy ma również swoje wady. Jak się z nimi uporać? W jakich branżach dobrze jest zostać freelancerem? Czy formalnie jest to trudna forma zatrudnienia - pod kątem umów, ubezpieczenia? Zdecydować się na umowę o dzieło czy własną działalność gospodarczą? O różnych aspektach pracy freelancera porozmawiamy w najbliższej audycji z Renatą Filipek-Baryłowską specjalistką od freelancingu ze szkoły Future Collars​​.

19.00-20.00 - Dziewczyny grają - Justyna Święs zaprezentuje piosenki... do czytania. Wiosna od kilku tygodni nas nie rozpieszcza temperaturami, więc zamiast korzystać ze spacerów na świeżym powietrzu - z zachowaniem ostrożności i dystansu - część z nas nadrabia zaległości książkowe. Czego słuchać do czytania?

20.00-21.30 - Strefa prywatna - cykl dla maturzystów „Marynara i fryzura”. Psychoterapia dla maturzystów online? Na czym polega, w czym może pomóc? Jak wygląda w praktyce? Z jakimi dylematami najczęściej przychodzą do gabinetu licealiści? W jaki sposób mogą sobie pomóc już w czerwcu, kiedy pojawi się lęk o egzaminy, o to co będzie? Jak ważne jest w tym czasie wsparcie bliskich? Zapraszamy na spotkanie z psycholog Olimpią Śniegułą.


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

7.00-10.00 - "Poranek" - Rekordziści w świecie zwierząt. Jakie zwierzęta królują rozmiarami wśród innych przedstawicieli? Które z nich są najszybszymi z najszybszych albo najsilniejszymi z najsilniejszych? Kto króluje na ziemi, pod wodą, a kto w powietrzu. W Poranku lista wybranych rekordzistów (krab palmowy, żuk gnojarz, kałamarnica olbrzymia, ryjówka etruska, osa morska, rybitwa popielata, pchła, gepard, sokół wędrowny).​

15.00-17.00 - "Popołudnik" - Co to jest państwo i jak jest zorganizowane? Państwa różnią się między sobą przede wszystkim zasadami organizacji i formą rządów. Co to jest państwo, jakie pełni funkcje, jak zorganizowane jest państwo polskie, jakie są źródła władzy, czym jest władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza? A po 16:00 Lista Przebojów PRD.

17.15-17.45 - "Zbieraj z klasą" - Ekologiczne sporty. Które sporty należą do najbardziej ekologicznych, a które środowisku nie sprzyjają? Jak uprawiać sport na powietrzu i nie szkodzić otoczeniu.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Królik i Lew wybiorą się na spacer po miastach w poszukiwaniu wspólnych cech, twórców i budynków. Jak można rozwijać wiedzę o świecie łącząc ze sobą różne miejsca i patrząc z szerszej perspektywy - kontekstów kulturowych, artystów i władców - opowie Hanna Dzielińska, przewodniczka, tzw. Hanka Warszawianka​.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

1. Temat: Jak w sytuacji pandemii przygotować się do wyjazdu dziecka na obóz. Jakie muszą być spełnione zasady bezpieczeństwa. Co mówi o tym prawo, co lekarz, a co osoba z Sanepidu. Czy obozy będą bezpieczne, a może lepiej w obecnej sytuacji z nich zrezygnować. Gość: Joanna Narożniak ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

2. Temat: Karmienie piersią - gdzie szukać pomocy i wsparcia kiedy pojawiają się kłopoty. Czasem idzie gładko jak po maśle, a czasem dopadają nas wątpliwości, trudności w karmieniu piersią. Czym są, jak sobie z nimi poradzić, kiedy i gdzie szukać pomocy i wsparcia? Gość: Iza Sztandera, dula.


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

7.00 - W porannej audycji Macieja Łukasza Gołębiowskiego „Muzyka epoki Chopina” wysłuchamy m.in. trzech pieśni – Jaskółka, Kochanka gwiazdy oraz On zginął – zaprzyjaźnionego z Fryderykiem Chopinem Oskara Kolberga, którego dziś lepiej pamiętamy jako wizjonerskiego etnomuzykologa, kolekcjonującego i porządkującego świadectwa polskiego folkloru muzycznego.

Wykonanie będzie optymalne: zaśpiewa fenomenalna mezzosopranistka Anna Radziejewska z towarzyszeniem doskonale znanego z naszej anteny Huberta Rutkowskiego, profesora w Katedrze Fortepianu hamburskiej Hochschule für Musik.


#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU