Polskie Radio

Matura, wesela i festiwale – Polskie Radio w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 15:00
Będziemy towarzyszyć maturzystom i wyjaśnimy, co z egzaminami ustnymi, a także z pocałunkami nowożeńców i dystansem weselników. Opowiemy też o utalentowanych muzycznie ptakach. Słuchaj nas!  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Webster2703
logo 

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Czterech Porach Roku" Matury 2020. Rozpoczyna się w całej Polsce o godzinie 9.00 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym (po przerwie, rozpocznie się też matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym).

We wtorek, 9 czerwca odbędzie się matura z matematyki, a w środę, 10 czerwca, z języka angielskiego (po przerwie, rozpocznie się też matura z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym). Co z tymi, którzy nie mogą pisać, bo są na kwarantannie? Jak będzie wyglądała praca komisji? W jakich warunkach będą przeprowadzone ewentualne matury ustne dla tych, którzy jej potrzebują do rekrutacji na studia zagraniczne? Napoje? Maskotki? Co można mieć na sali?

Gościem audycji będzie Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN.

Ponadto zajmiemy się tematem wesel - do 150 osób - co wolno, czego nie wolno.

Zgodnie z wytycznymi, osoby zgromadzone w kościele mają nakaz zakrywania nosa i ust, czyli ci sami goście weselni w kościele muszą mieć maseczki, natomiast na sali maseczka nie będzie już potrzebna. Pan młody nie może pocałować panny młodej w kościele, bo musiałby  zdjąć maseczkę, ale już na sali podczas tradycyjnej przyśpiewki „Gorzka wódka” będzie mógł ją całować. Czy na wodzireju / wedding plannerze spoczywa też rola przypominacza o zachowaniu dystansu?

Gościem rozmowy będzie Anna Grzegórska, konsultantka ślubna.

Zaprasza Daniel Wydrych. 

00.10 - 3.00  „Noc z reportażem”

1. „Prosta historia na fortepian, skrzypce i chór” - Reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet (PR Lublin)

Są przedmioty, które prowadzą nas przez życie wyznaczając jego rytm i nadając mu sens. Dla pani Wiesi zawsze były to fortepian i skrzypce. Teraz trudno jej już samej na nich grać, więc śpiewa w chórze, a żeby nie myśleć o własnych ograniczeniach, udziela się w stowarzyszeniu osób niepełnosprawnych i w hospicjum. I choć często dzień zaczyna się bólem, filigranowa Wiesia traktuje każdy poranek jak muzyczną uwerturę do kolejnego zadania. Ma jedno  marzenie – jeszcze raz zagrać na ukochanych instrumentach, a marzenia czasem się spełniają. Jeśli bardzo chcemy i trochę im pomożemy.

2. „Libacja” – Magda Skawińska

7 czerwca 1967 w redakcji „Przyjaciółki” została zorganizowana „koleżeńska wódka z kanapkami”. Sprawą zajęło się Biuro Prasy KC PZPR. Padł zarzut, że impreza miała podłoże polityczne. Kilka osób zwolniono z pracy. A redaktor naczelna straciła stanowisko. W wielu książkach historycznych dotyczących marca 68 pojawia się przykład „libacji” zorganizowanej w „Przyjaciółce”.

3. „O obrazach i innych takich” – Aleksandra Łapkiewicz – Kalinowska

Audycja poświęcona ostatniej dekadzie życia wybitnego artysty Jerzego Stajudy. Stajuda – malarz, akwarelista, ale także publicysta, był postacią niezwykle ważną dla warszawskiego środowiska kultury. Jego mieszkanie przy Wiejskiej w latach 80-tych pełniło rolę salonu artystycznego. 24 lata po śmierci Stajudy autorka zastanawia się, na czym polegała niezwykła siła jego oddziaływania i czy poprzez materialne świadectwa można zbliżyć się do tej postaci. O  Jerzym Stajudzie opowiadają: Aleksandra Semenowicz – jego partnerka życiowa, przyjaciele – artysta Grzegorz Kowalski i krytyk literacki Tadeusz Nyczek oraz uczeń – artysta Paweł Althamer.

logo

DWÓJKA

07.00-10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

9.30 - Jakie słowa chcielibyście zachować? Za jakie słowo chcielibyście wziąć odpowiedzialność? Jakie słowo chcielibyście wnieść do naszego wspólnego życia?

Między innymi te pytania w swoim architektoniczno - dźwiękowym projekcie zadaje Katarzyna Krakowiak - pierwsza polska artystka zaproszona do zrealizowania działania w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie. Tłem do działania jest pandemia i społeczna izolacja, a do tworzenia polifonicznej rzeźby artystka zaprasza wszystkich - niezależnie od miejsca zamieszkania i rodzimego języka. Szczegóły w porannej rozmowie z Katarzyną Krakowiak.

W Poranku Dwójki podsumujemy też Krakowski Festiwal Filmowy, w którym w tym roku wzięła udział rekordowa liczba widzów. Ta wysoka frekwencja, a także udział wybitnych, decyzyjnych ludzi świata filmu to efekt decyzji o przeniesieniu (na czas pandemii) festiwalu  całkowicie do  przestrzeni wirtualnej. O tym, jak się szczegółowo sprawdziło to rozwiązanie porozmawiamy z dyrektorem KFF - Krzysztofem Gieratem. Spotkanie o godz. 8.30.

​Ogromnym zainteresowaniem publiczności - złożonej z melomanów - cieszyło się też spotkanie z Katarzyną Bąk - Beczałą oraz Piotrem Beczałą w Filharmonii Poznańskiej w ramach cyklu Q&A. Relacja w Poranku Dwójki tuż po godz. 8.00

12.45-13.00 – Zapiski ze współczesności: Andrzej Mularczyk  - z okazji 90 urodzin (powtórzenie)

16.00-18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Gościem w audycji jest bohater najbliższej Domówki w Dwójce – Paweł Romańczuk. Multiinstrumentalista i aranżer, który od 2006 roku prowadzi grupę Małe Instrumenty, komponuje i aranżuje muzykę autorską, filmową i teatralną. Buduje własne instrumenty i mechaniczne instalacje dźwiękowe. Prowadzi warsztaty, prezentacje, wykłady i organizuje wystawy związane z instrumentami i eksperymentami dźwiękowymi. Poza tym Wacław Holewiński opowiada o swojej najnowszej książce - "1907" będącej ostatnią częścią trylogii historycznej, której akcja rozgrywa się w Warszawie. 

Ponadto: "We are the one"- podsumowanie internetowego festiwalu, powstałego z połączenia największych światowych festiwali. Do 7.06 można było oglądać filmy z Cannes, Wenecji, czy Berlina. Omawiamy także wystawę Teresy Tyszkiewicz w MS w Łodzi i wizytujemy Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu. W Literackich Witaminach -  Karol Samsel.

21.30-22.00 – Rozmowy po zmroku: Modlińska 257 – audycja Jakuba Kukli

Na mapie prawobrzeżnej Warszawy Modlińska 257 to adres szczególny. To tu, w trzykondygnacyjnej kamienicy w latach 1942-1944 sam Leon Schiller prowadził stały konspiracyjny teatr, a wśród 2 tysięcy widzów był sam Czesław Miłosz, który po latach wspominał to miejsce i swoje doświadczenie „esencji teatru”; to tutaj od 1927 roku siostry benedyktynki samarytanki prowadziły zakład „Przystań” dla „upadłych dziewcząt”, tworząc zupełnie nową jakość resocjalizacji i pomocy; to tutaj w czasie wojny ukrywano olbrzymią liczbę osób, w tym Żydówki z warszawskiego getta; to tutaj działała jedna z pierwszych białołęckich szkół; to tutaj wreszcie trzy dni spędziła Irena Sendlerowa, wizytując zakład dla „gruzinek”… 

To szczególne miejsce odwiedza autor w towarzystwie Anny Mieszkowskiej i Bartłomieja Włodkowskiego, autorów książki o tym magicznym, choć w tej chwili zrujnowanym miejscu.

22.55 – 23.00 – Przypadki słowa: Salvador Espiru "Skóra byka" w przekładzie Filipa Łobodzińskiego, audycja Katarzyny Hagmajer-Kwiatek.


logo

TRÓJKA

00.00 - 02.00  Nie do powiedzenia – A.Furtak 

02.00 - 04.00  Audycja muzyczna – Michał Migała

04.00 - 06.00  Trójkowy budzik - Piotr Łodej

06.00 - 10.00  Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

7.15 Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek 

7.35 Cykl Muzyczny - Piotr Metz 

8.13 Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz

9.45 MRJ- Aleksandra Budka live 

10.00 – 13.00   Dzień z Trójką - Michał Żakowski i Gabriela Darmetko/wyd. Sylwia Héjj 

11.30 Instrukcja obsługi człowieka 

11.45 Powieść w Trójce Jerzy Pilch - „Drugi dziennik” – przyg. Barabara Marcinik

13.00 - 14.00  Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed

W tym:

13.15   Kocham Pana, Panie Sułku 

14.00-15.00    Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda 

15.00 - 16.00   W Tonacji Trójki - Piotr Stelmach 

16.00 – 19.00  Zapraszamy do Trójki  

16.45   Trzy Strony Świata  

18.12   Reportaż w Trójce - „Tej wsi już nie ma” - Olga Mickiewicz
Kiedy w 1959 roku zakładano Kampinoski Park Narodowy, w jego granicach znalazło się ponad 70 wsi, które zamieszkiwało około 16 tysięcy osób. Dziś w Puszczy mieszka już tylko 1,5 tysiąca ludzi. Grunty są stopniowo wykupywane, a tam, gdzie kiedyś istniały ludzkie osady, wkracza przyroda. Jak żyło się na tych terenach kiedyś? Jak żyją tam ci, którzy mimo wszystko zostali           

18.31   Bardzo Ważny Projekt – Sylwia Zadrożna 

19.00 - 21.00  Wieczór z Trójka - prowadzenie: Michał Margański

21.00-22.00 - Klub Trójki - Jan Niebudek 

22.00 - 23.00  Audycja muzyczna - Marta Malinowska 

23.00 Publicystyka – Czas niezwykły -  Elżbieta Korczyńska

logo

CZWÓRKA

Stacja Nauka 12.00-13.00 – zaczęło się! Maturzyści piszą pierwszy egzamin pisemny. Patryk Kuniszewicz stanie z mikrofonem przed 1.LO im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Dworze Gdańskim i będzie wspierał maturzystów oraz zbierał na gorąco pierwsze wrażenia. W audycji również informacje o rekrutacji na studia na nowych zasadach w Polsce i w innych krajach.

Płyta tygodnia 13.00-14.00 – w audycji Muzyczny Lunch co tydzień do wygrania inna Płyta Tygodnia Czwórki. Wystarczy słuchać, odgadnąć zagadkę i zadzwonić. Od poniedziałku do wygrania w Muzycznym Lunchu „Ethno Elektro 2” - wyjątkowy projekt Mateusza Górnego znanego jako Gooral. Na dwóch krążkach odnajdziemy między innymi klimaty folkowe, zaczerpnięte z kultury Podhala i Beskidów,  kompozycje bazujące na orientalnych rytmach i oryginalne brzmienia utrzymane w stylu downtempo. 

Krótka piłka 21.30-22.00 – w najbliższy weekend wraca piłkarska liga hiszpańska. To znakomita wiadomość dla świata piłki, dla Hiszpanów, ale i Polaków. Real Madryt i FC Barcelona mają w naszym kraju olbrzymią liczbę fanów, którzy w wielu przypadkach należą do oficjalnych fanklubów. Na kilka dni przed wznowieniem rozgrywek La Liga,  Mateusz Fusiarz sprawdzi,  jakie nastroje panują w obu - bądź co bądź - niezaprzyjaźnionych grupach kibiców.  

Wieczór Rezydentów 19.00-20.00 - czy ptaki są najbardziej utalentowanymi muzykami na naszej planecie? Jak wiosenny deszcz może stać się muzycznym dziełem? Dlaczego mistycyzm natury tak inspiruje muzycznych twórców? Opowie o tym Jurek Przeździecki i zaprezentuje utwory, które rzadko pojawiają się na antenie radia.

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" – Leszek opowie Misiowi o pracy rzeźbiarza i o tym, czy trudno wykonać rzeźbę... Przy okazji poznamy słynnych rzeźbiarzy i ich dzieła (Michał Anioł, Wit Stwosz, Wacław Szymanowski itp.).

15.30  - Cykl "Słowo do słowa" - A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają. No mają, ale trudny! Dlatego od poniedziałku do piątku robimy gimnastykę buzi i języka i uczymy się poprawnego języka polskiego. Nikt nie zrobi tego lepiej niż Pani Literka. Objaśni nowe słowa, wytłumaczy frazeologię i gramatykę, a na deser zaserwuje także zasady etykiety językowej. W poniedziałek poznamy pochodzenie i znaczenie imienia Małgorzata.

21.00-23.00 "Strefa rodzica"

„Oddam klasę w dobre ręce”. Nauczyciele w całej Polsce „wymieniają się” dziećmi. Nauczyciele w obecnym czasie szukają sposobów na urozmaicenie lekcji. W tej grupie ludzie przedstawiają się i chwalą tym, co mają najlepszego do zaoferowania. A obserwujący mogą do nich w każdej chwili napisać i zaprosić do siebie. Tak łączą się nauczyciele z całej Polski.

Ale nie tylko, można odwiedzić też na przykład szkołę polonijną w Madrycie. Swoje lekcje proponują między innymi: ratownik medyczny, psycholog, grotołaz, archeolog. W grupie jest też strażak. Jedną lekcję musiał przerwać, bo akurat wezwano go do akcji.

O akcji opowiedzą Magda Krajewska polonistka z Zespołu Placówek Oświatowych w Tucznie i Irmina Żarska z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Redzie na Pomorzu. 

23.00-1.00 - „Co nam w duszy gra?” - Nowości z Nashville: Miranda Lambert, Ashley McBryde, Ryan Bingham, "American Standards" od Jamesa Taylora oraz nowe polskie płyty Edyty Bartosiewicz, Stanisławy Celińskiej, Bartka Królika​.


logo


POLSKIE RADIO CHOPIN

9.00 – „Płytowy Trybunał Dwójki” poświęcony będzie różnym interpretacjom Sonaty Es-dur op. 120 nr 2 na klarnet i fortepian, późnego arcydzieła Johannesa Brahmsa. Zaprasza Jacek Hawryluk.


#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU