
JEDYNKA
Od godz. 9.00 transmisja Mszy Świętej z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.
19.00-19.30 - Eureka: Biblijna manna z nieba - symbolika Bożego Ciała. Prowadzi K. Jankowska.
Katolickie święto Bożego Ciała ma swoje korzenie w średniowieczu, jednak wiele symbolicznych odniesień możemy znaleźć w Starym Testamencie. Przekazy biblijne, metafory i opowieści związane z wędrówką Izraelitów przez pustynię do Ziemi Obiecanej przybliżają historię słynnej manny z nieba.
Naukowcy wyjaśniają jej możliwe pochodzenie: "była ziarnista niby szron, drobna, i zbierano ją z ziemi", bibliści szukają różnych znaczeń, przywołamy współczesne interpretacje tego zjawiska.
Gościem audycji będzie ks. Paweł Rytel-Andrianik, dr nauk biblijnych i archeologii oraz hebraistyki i judaistyki.
21.00-22.00 - W ramach "Kulturalnej Jedynki" - Magazyn bardzo filmowy. Zaprasza Michał Montowski
Tematem rozmowy ze słuchaczami będą legendarne "Szczęki" Stevena Spielberga, które miały premierę 45 lat temu. Mimo upływu lat jako dreszczowiec wcale się nie zestarzały. Nadal straszą i fascynują, choć gdy je produkowano, nie istniały żadne komputerowe możliwości tworzenia efektów specjalnych i drewniano-tekturowo-plastikowy rekin psuł się w każdej niemal scenie. Jednak doskonały scenariusz, precyzyjna reżyseria mistrza i świetna gra aktorska złożyły się na film, który przeszedł do legendy kina i stał się klasykiem gatunku. "Szczęki" Stevena Spielberga przyniosły mu światową sławę i biły rekordy popularności, zarabiając - jako pierwszy film - ponad 100 milionów dolarów.
Najwyraźniej publiczność w kinie lubi się bać. Ale na czym opierał się sukces "Szczęk"? Jakie dreszczowce są najlepsze? Czego w filmie lubimy się bać? Oczywiście po wielkim sukcesie frekwencyjnym i kasowym powstały kolejne historie o rekinie-ludojadzie, wszystkie nawiązujące do pierwszych, kultowych "Szczęk" i tworzące kinowy cykl dreszczowców z rekinem ludojadem.
W magazynie przypomnimy także pracę scenarzysty, jednego z twórców serialu "Dom" - Andrzeja Mularczyka - kończącego właśnie 90 lat. Kontynuujemy także układanie listy filmów do oglądania w domu, bo wprawdzie kina otwierają się, ale jednak w ograniczonym stopniu.
21.35 - "Już taki jestem". Zaprasza Jolanta Fajkowska
Siostra Janina - jeździ na desce, wyciska sztangi, prowadzi vlog i właśnie zadebiutowała profesjonalną płytą. Siostra Janina ze Zgromadzenia Służebniczek NMP NP, na co dzień pracuje z młodzieżą, jest katechetką i rekolekcjonistą (uczy katechezy w liceum i gimnazjum w Komorowie). Jej pielgrzymkowe "Despacito" było hitem Wrocławskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę (2,5 mln wyświetleń na YouTube).
Płyta "Zajmij się mną" to, jak mówi siostra Janina, posynodalny projekt muzyki chrześcijańskiej. Za produkcję odpowiada Tomasz Konfederak, współtwórca sukcesów Kasi Popowskiej i Sarsy. Współautorem muzyki jest Josh Harris, nagrywający m.in. z Madonną, The Killers i LCD Soundsystem. Płytę wydała Agencja Muzyczna PR. O wierze wyznawanej poprzez muzykę, o pracy z tzw. trudną młodzieżą, o rapie, sztangach i rolkach, o zgromadzeniu sióstr służebniczek NMP i symbolice ich stroju.

DWÓJKA
07.00-10.00 - Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek
Weekend w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej, spacer po Wiedniu z Martą Guzowską, książka "Starości Aksolotla" z autografami Jacka Dukaja i Tomasza Bagińskiego, wizyta w mieszkaniu Czesława Miłosza, lekcja jogi prowadzona przez Katarzynę Tubylewicz - m.in. te przeżycia i przedmioty można wylicytować w ramach specjalnej akcji literackiej. Cały dochód z aukcji zostanie przeznaczony na wsparcie ludzi książki, którzy w wyniku pandemii znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. O szczegółach porozmawiamy w Poranku Dwójki o godz. 9.30 z Jackiem Dehnelem - pisarzem i prezesem Stowarzyszenia Unii Literackiej.
W audycji sprawdzimy też, czy widzowie wrócili do kin i jak wygląda wizyta w kinie w warunkach wprowadzenia nowych zasad sanitarnych.
08.00-09.00 - Nabożeństwo Kościoła Polskokatolickiego
09.50-09.55 - Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek
Wybierzemy się z poetami na łąki i posłuchamy wierszy m.in. Bolesława Leśmiana, Jarosława Mikołajewskiego, Adriany Szymańskiej.
12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Andrzej Mularczyk z okazji 90. urodzin
16.00-18.00 - In Te Domine Speravi - prowadzi Magdalena Łoś
49. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans 2014 "Z ciemności w światło". (Wrocław, Katedra św. Marii Magdaleny, Katedra Kościoła Polskokatolickiego, 11.09.2014)
Jan Dismas Zelenka Te Deum D-dur ZWY 146, Missa Dei Filii C-dur ZWY 20
Wrocławska Orkiestra Barokowa; Jarosław Thiel; Felix Rumpf; Vaclav Luks; Wiepke Lehmkuhl; Krystian Adam Krzeszowiak; Olaf Katzer; Isabel Jantschek; Martina Jankova; Dresdner Kammerchor
21.30-22.00 – Rozmowy po zmroku: Boże Ciało w Spycimierzu - audycja Małgorzaty Szymankiewicz (powtórzenie)
Co roku parafianie spycimierscy, na kilka dni przed uroczystością Bożego Ciała, pozostawiają swoje zwykłe obowiązki, by zbierać kwiaty. Kwiaty na dywany, które ułożą na trasie procesji w Boże Ciało.
Tradycja, wedle przekazów ustnych, istnieje od 200 lat. Nie ustalono, skąd zwyczaj przyszedł do spycimierzan. Podobny istnieje w kulturach południowych - we Włoszech i w Hiszpanii.
O tradycji, symbolice układania kwietnych dywanów i ważności tych działań dla lokalnej społeczności parafialnej opowiadali w audycji: Maria Pełka, prezes Parafialnego Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało, Aldona Plucińska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz ks. Wojciech Kaźmierczak - wieloletni proboszcz parafii w Spycimierzu, inicjator wpisania tradycji na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
22.55-23.00 - Przypadki słowa: Salvador Espiru "Skóra byka" w przekładzie Filipa Łobodzińskiego, audycja Katarzyny Hagmajer-Kwiatek.

TRÓJKA
00.00-02.00 - Jasna strona mocy - Aleksandra Kaczkowska
02.00-04.00 - Strefa rock’n’rolla wolna od angola - Michał Owczarek
04.00-06.00 - Trójkowy Budzik - Piotr Łodej
06.00-08.00 - Muzyczne Rozmowy - Red. Katolicka - AVE VERUM CORPUS
W uroczystość Bożego Ciała, które w tym roku łączy się jubileuszem 700-lecia pierwszych procesji na ziemi krakowskiej, opowiemy o historii i współczesności. Wraz z gościem dominikaninem Andrzejem Bujnowskim – muzykiem, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie porozmawiamy o historycznych i współczesnych procesjach krakowskich, o teologicznych początkach i muzyce, która od zawsze była ważnym elementem świętowania. Zaprezentujemy muzykę o tematyce eucharystycznej, która przez wieki inspirowała największych kompozytorów.
W drugiej godzinie audycji przeniesiemy się do Rzeszowa, gdzie od ponad 15 lat odbywa się koncert Jednego Serca Jednego Ducha, który jest nowoczesną odpowiedzią na potrzeby świętowania Bożego Ciała.
08.00-10.00 - Audycja muzyczna - Marcin Cichoński
10.00-13.00 - Dzień z Trójką - Katarzyna Stoparczyk
13.00-14.00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed
14.00-16.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda
16.00-18.00 - W Tonacji Trójki - wydanie specjalne - Piotr Metz
19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - prowadzenie: Aleksandra Kaczkowska
21.00-22.00 - Klub Trójki. Temat: Szczecin w czerwcu 1945 - Piotr Semka
23.00-00.00 - Gitarą i piórem - Janusz Deblessem

CZWÓRKA
10.00-12.00 - Stacja Kultura - W cyklu Insta Kultura Ola Jasińska przejrzy profile instagramowe w poszukiwaniu najciekawszych dzieł sztuki użytkowej i sprawdzi, czy z suszarek do rąk może powstać dzieło sztuki?
14.00-15.00 - Dajesz radę – Z zawodu jestem… pielęgniarką. Zawód ten jest bardzo trudny i wymagający nie tylko w czasie pandemii. Bez pielęgniarek i pielęgniarzy funkcjonowanie szpitali i innych instytucji służby zdrowia nie byłoby możliwe. Na kandydatów do tej pracy czekają trudne studia i praktyki, długie godziny pracy, ale też... niskie zarobki. Dlaczego więc zdecydowali się na tę pracę? W czym znajdują do niej motywację? Na pytania odpowie Alina Kaczor – pielęgniarka z powołania.
17.00-19.00 - TOP – W cyklu „Po drodze” zastanowimy się nad wakacjami na kółkach: kamperem na wakacje - ile to kosztuje, czy jest to tańsza alternatywa dla wypoczynku w hotelu?
21.00-22.00 - Nocne czaty - jak wyglądają obchody Bożego Ciała na świecie i czy trwają tylko jeden dzień? Jak w tym roku wyglądały procesje w Polsce i jak przeżywamy to święto w czasie pandemii? Na audycję zaprasza Agnieszka Łysko-Kozłowska.

POLSKIE RADIO DZIECIOM
7.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom": Najdziwniejsze kwiaty świata. Strąki nasion, które wyglądają jak czaszki. Chryzantemy, które przypominają pająki. Storczyki z wyglądem małpy. W świecie florystyki, piękno jest rzeczą wspólną. Ale jak większość rzeczy w życiu, piękno jest w oku patrzącego. Dziś w Poranku poszukamy najdziwniejszych kwiatów.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże": Muzyczne rekordy Guinnessa. Dokładnie 20 lat temu na Rynku Głównym w Krakowie ok. 2000 trębaczy odegrało razem Hejnał Mariacki, bijąc rekord Guinnessa. Dzisiaj wspomnimy to wydarzenie oraz opowiemy o innych muzycznych rekordach.
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś": Krew. Co to jest krew, dlaczego pływa w naszym ciele, jaką rolę spełnia, dlaczego jest czerwona? Miś Michaś będzie miał dzisiaj mnóstwo pytań związanych z krwią, a Leszek wspólnie z dziadkiem Ignacym postarają się na nie odpowiedzieć.
15.00-17.00 - "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom": Przyjaźń i przyjaciele. W tym tygodniu obchodziliśmy Dzień Przyjaciela. Dzisiaj przyjrzymy się więc zjawisku przyjaźni. Opowiemy i porozmawiamy ze słuchaczami o przyjaźni i przyjaciołach w filmie, literaturze i w życiu. A o godz. 16.00 - "Lista Przebojów Polskiego Radia Dzieciom".
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem": W świecie dinozaurów. Dinozaury pojawiły się na Ziemi w czasach ery mezozoicznej, kiedy wszystkie kontynenty były ze sobą połączone w olbrzymi prakontynent, zwany Pangeą. Było to bardzo dawno temu. Dziś dzięki opowieściom naszego gościa Tomasza Dreli, edukatora z Centrum Nauki Kopernik na chwilę przeniesiemy się do świata dinozaurów, poznamy najciekawszych przedstawicieli gatunku, dowiemy się jak żyły i dlaczego dzisiaj już ich na Ziemi nie ma.
21.00-23.00 – "Strefa Rodzica"
1. Jak dać niepotrzebnym rzeczom nowe życie, czyli o ekologii i upcyclingu na co dzień. Coraz większe znaczenie dla wielu osób zaczyna mieć ekologia i ekologiczny styl życia. Co to tak naprawdę oznacza, jakie zmiany powinniśmy wprowadzić w życiu swojej rodziny, aby móc powiedzieć, że "żyjemy ekologicznie"? Jakich produktów używać na co dzień, jak segregować śmieci i jak dać niepotrzebnym rzeczom drugie życie?
Gość: Julia Wizowska, autorka bloga "Na nowo śmieci", autorka kilku książek m.in. "Nie śmieci", prowadząca warsztaty z upcyclingu, propagatorka ekologicznego stylu życia.
2. Chodźmy do lasu! Czyli o dobroczynnym wpływie lasu na człowieka. "Las to środowisko życia, do którego jako gatunek jesteśmy przystosowani od setek tysięcy lat. W miastach mieszkamy masowo od niedawna i jest to dla nas zupełnie niefizjologiczne. Wprawdzie pożywienie, wodę i odzież możemy teraz znaleźć w sklepach, pozostaje jednak cała masa mechanizmów niezbędnych dla zdrowia, od których odcięliśmy się, opuszczając nasz naturalny dom".
Taką informację można znaleźć na stronie internetowej Centrum Terapii Lasem, które stworzył gość dzisiejszej audycji. O tym, dlaczego las potrzebny jest człowiekowi, jak chodzić po lesie, żeby skorzystać z tego, o czym już zapomnieliśmy, czym są tzw. kąpiele leśne, jak oswajać dzieci z przyrodą i jak im o niej opowiadać.
Gość: dr Katarzyna Simonienko, lekarz psychiatra, propagatorka wiedzy medycznej z zakresu terapii lasem.
#Zostań w domu z Polskim Radiem