Polskie Radio

"A to polska właśnie" i "Literackie witaminy" - Polskie Radio w piątek

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 15:10
Sprawdzimy jakie polskie dania robiły furorę w Europie i dlaczego cykoria jest zdrowa? Omówimy także nadchodzące premiery filmowe, a na długi weekend polecamy reportaż "W leśnej harmonii". Zapraszamy do słuchania!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Logo

JEDYNKA

9.00-12.00 – W "Czterech Porach Roku" w cyklu "A to Polska właśnie" o dawnej polskiej kuchni słynącej z zapomnianych już potraw, takich jak np. sielanka, czyli jajecznica z kwaśną śmietaną, a także dania z kapłona, żółtonosa czy szczeżui. Powiemy też o daniach wywodzących się z naszego kraju, które robiły swego czasu furorę w Europie, jak choćby szczupak po polsku – o tym wszystkim Magdalena Kasprzyk-Chevriaux i prof. Jarosław Dumanowski - autorzy książki „Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej”.

Jaki wybrać rower zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, by wszyscy mogli cieszyć się radosną i bezpieczną jazdą nie tylko w mieście. Czym kierować się przy zakupie roweru i jak powinien być wyposażony – na ten temat Ewa Kołodziej pasjonatka rowerów, blogerka, uczestniczka maratonów MTB.

Kolejne notowanie Turystycznej Listy Przebojów PL. Zaprasza Sława Bieńczycka.

13.00-15.00 – "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler.

Piątkowa Muzyczna Jedynka będzie pełna beztroskiej muzyki na długi weekend, co przypieczętuje reprezentant jednego z najlepiej umiejących się bawić zespołów w naszym kraju: Adam Asanov z grupy Piersi! Artysta oczywiście będzie miał dla nas nową propozycję muzyczną swojego zespołu i - zapewne - dobre rady, jak i gdzie bawić się najlepiej.

Płyta tygodnia - album "Into The Sun" – THE FRUITCAKES

17.10 - "Bezpieczna Jedynka"- zaprasza Patryk Kuniszewicz.

Przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę na to, że dzieci, które nie mają 150 cm wzrostu, powinny jeździć w fotelikach. W dodatku fotelik powinien mieć homologację, nie być zwykłą poduszką przymocowaną do powietrza, bo chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych. Pytanie, jaki fotelik zatem wybrać, czy taki mocowany przodem do kierunku jazdy, czy tyłem i na jakie rozwiązania systemowe należy zwrócić szczególną uwagę?

23.10-23.30 - "W leśnej harmonii" - reportaż Joanny Sikory (PR Białystok).

Tę więź ma w sobie każdy z nas. Intuicyjną więź z przyrodą. W zachwyt wprawia nas blask zachodzącego słońca czy rozkwitające wiosną kwiaty. Kontakt z naturą nas wycisza - zwłaszcza wtedy, gdy chłoniemy ją wszystkimi zmysłami.

Na kontakcie z naturą wszystkimi zmysłami opiera się japońska sztuka kąpieli leśnych. Od lat praktykuje ją psychiatra dr Katarzyna Simonienko. W swoich poszukiwaniach czerpie z doświadczeń japońskich naukowców, którzy terapią lasem zajmują się od początku lat 90.

Jak w swojej książce pisze dr Quing Li - nigdy nie byliśmy tak daleko od świata przyrody. Badacze twierdzą, że od 2000 roku jesteśmy oficjalnie gatunkiem miejskim, a będzie tylko gorzej. Już za 30 lat prawdopodobnie 75 proc. z prognozowanych 9 mld ludzi będzie żyło w miastach. Z kolei życie w mieście wiąże się z większym stresem, który przekłada się negatywnie na nasz stan zdrowia.

Ratunkiem jest kontakt z naturą. Zdaniem badaczy wystarczy krótki wypad na łono przyrody, by między innymi skutecznie obniżyć ciśnienie i poziom cukru we krwi, poprawić koncentrację i zmniejszyć poziom adrenaliny. Dlatego coraz więcej osób, mniej lub bardziej świadomie, ukojenia szuka w lasach. Zwłaszcza w ostatnich tygodniach - przyznaje bohaterka reportażu.

logo

DWÓJKA

07.00-10.00 - Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Obawa przed COVID-19, brak interesującego repertuaru, a może bogata oferta platform filmowych i przyzwyczajenie do domowych seansów? Przyczyn pustek w kinach po niemal tygodniu od ponownego otwarcia jest wiele. Pandemię i obostrzenia z nią związane szczególnie odczuwają małe kina studyjne. Czy otwarcie kin nastąpiło przedwcześnie? Takiego zdania jest prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych Marlena Gabryszewska, z którą porozmawiamy o godz. 9.30

W audycji powiemy też o rewitalizacji łódzkiego Luwru, czyli Pałacu Poznańskiego, w którym funkcjonuje Muzeum Miasta Łodzi. W cyklu Pop Propozycje przedstawimy serial "Ostatni Taniec" dokumentujący karierę Michaela Jordana i legendarnej drużyny Chicago Bulls.

09.50-09.55 - Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek

Wybierzemy się z poetami na łąki i posłuchamy wierszy m.in. Bolesława Leśmiana, Jarosława Mikołajewskiego, Adriany Szymańskiej.

10.00-13.00 - Kanon Dwójki - prowadzi Klaudia Baranowska

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Andrzej Mularczyk

16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Jakub Kukla

W najbliższą niedzielę - 14 czerwca - mija pięćdziesiąta rocznica śmierci Romana Ingardena, polskiego filozofa, ucznia Husserla, fenomenologa i estetyka. Opowiada o nim gość Wybieram Dwójkę - Anna Chęćka - doktor habilitowana nauk humanistycznych (filozofia), pianistka, literatka, pedagog, profesor w Instytucie Filozofii - Zakładzie Estetyki i Filozofii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Anna Chęćka prowadzi w tym miesiącu cykl wykładów poświęconych filozofii Ingardena zatytułowanych - Ingarden in the Garden, czyli estetyka dla każdego. 

W audycji opowiadamy o otwieranej właśnie wystawie Widma w Cricotece. Jej głównym tematem jest pamięć o trudnej przeszłości, zarówno w wymiarze historycznym, jak i osobistym. Nowa wystawa prezentuje w większości niepokazywane dotąd na stałej ekspozycji obiekty, przedmioty i kostiumy ze spektakli Tadeusza Kantora.

Omawiamy także nadchodzące premiery filmowe i najbliższe plany repertuarowe Opery Wrocławskiej. W drodze konkursu na stanowisko dyrektora tej instytucji została wybrana Halina Ołdakowska, która będzie współpracować z nowym dyrektorem artystycznym - dyrygentem Bassemem Akiki.

Zwrócimy uwagę na otwierające się po pandemii Muzeum Zamku w Łańcucie. W "Literackich witaminach"  - Dominika Słowik. ​

21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku: Strefa literatury: Radiowy mistrz słuchowiska – Andrzej Mularczyk w 90. urodziny – audycja Anny Lisieckiej 

22.55-23.00 - Przypadki słowa: Salvador Espiru "Skóra byka" w przekładzie Filipa Łobodzińskiego, audycja Katarzyny Hagmajer-Kwiatek


logo

TRÓJKA

00.00-02.00 - Trójka pod księżycem - Barbara Marcinik

02.00-02.15 - Kwadrans Leszka Długosza - wyd. Magdalena Trzaska

02.15-04.00 - Trójkowe Archiwum Koncertowe - Zofia Sylwin

04.00-06.00 - Trójkowy Budzik - Piotr Łodej

06.00-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

8.12 - Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz

09.00-10.00 - Winien i ma - Wiktor Legowicz

10.00-12.00 - LP Trójka - Piotr Stelmach

12.00-13.00 - Godzina prawdy - Michał Olszański

13.00-14.00 - Akademia rozrywki - Łukasz Szwed

14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda

15.00-16.00 - W tonacji Trójki - Michał Margański

16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Kuba Strzyczkowski

18.45 - Na trzecim biegu - Tomasz Gorazdowski

19.00-22.00 - Audycja muzyczna - Mariusz Owczarek

22.00-00.00 - Offensywa - Piotr Stelmach


logo

CZWÓRKA

07.00-09.00 - Najlepszy Dzień Tygodnia - Ma w sobie dużo magnezu i żelaza, jest małokaloryczna i pasuje do wielu dań. Cykoria, pomimo wielu zalet, nadal jest mało popularna w Polsce. Jak można ją podać i z czym najlepiej smakuje? W audycji również ciekawostki o trznadlach.

16.00-17.00 - 4. Bieg – Piotr Galus zapyta Staszka Malepszaka  z bazy ratowniczej w Kołobrzegu o to, jak będzie wyglądał w tym roku wypoczynek na polskich plażach? Jakie nowe zasady bezpieczeństwa zostaną wprowadzone? Czy czynne będą wypożyczalnie sprzętu wodnego, otwarte boiska do siatkówki plażowej?

17.00-18.00 - Teraz Kpop! – Klaudia Tyszkiewicz przygotowała coś wyjątkowego dla fanów hip-hopu, którzy chcieliby poszerzyć swoje muzyczne horyzonty: najlepszych k-hip hopowe utwory z playlisty współtworzonej przez fanów tego gatunku. Nie zabraknie takich artystów jak ph-1, Giriboy czy DPR Live. 

20.00-22.00 - Covery Samplery – Norbert Borzym zaprezentuje najnowsze covery, m.in. nową wersję punkowego utworu grupy Exploited w wykonaniu byłego wokalisty Faith No More Mike’a Pattona.


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

7.00-10.00 – "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom": Podróże małe i duże, czyli w długi weekend zwiedzamy miejsca w całej Polsce, w których mieszkają nasi słuchacze. Odwiedzimy duże miasta, sprawdzimy co słychać nad morzem, nad jeziorami, w lesie i na wsi.

11.00-12.00 – "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem": Od największego rajdu samochodowego na świecie do amerykańskiego szaleństwa samochodowego na owalnym torze, czyli trochę o pustyni, trochę o jednym z większych miast w Stanach Zjednoczonych (Indianapolis).

15.00-17.00 – "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom": Dokładnie 470 lat temu założono Helsinki. W audycji opowiemy o atrakcjach tego miasta i całej Finlandii.

17.15-17.45 – "Rodzina pod żaglami": Czy zabierać zwierzęta na wakacje? Jakie doświadczenia ze zwierzętami domowymi ma rodzina podróżników? Czy rozstać się, czy zabrać zwierzaki z nami? Posłuchajcie, jakie sugestie ma nasza żeglarska rodzina.

21.00-23.00 – "Strefa rodzica" 

Empatia - droga na manowce? O tym, czym jest empatia i kiedy umiejętność ta pomaga, a kiedy może zaszkodzić. Gość: Joanna Bylinka-Stoch, psycholog z Neufeld Institute.


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU