JEDYNKA
NIEDZIELA 14 CZERWCA
10.35 - "Przygody Don Kichota" Cervantesa, Archiwum Polskiego Radia (od 1 do 19 czerwca).
Powieść opowiada o losach szlachcica, który wpada w obłęd pod wpływem romansów rycerskich i wyrusza w świat jako błędny rycerz, niesiony nieodłączną szczytną chęcią pomagania ludziom i bronienia najsłabszych.
20.45 - Maria Dąbrowska "Noce i dnie", czyta Gustaw Holoubek (od 11 maja do 14 czerwca) – nagranie z archiwum Polskiego Radia z roku 1970.
21.00 – 22.00 - Słuchowisko w radiowej Jedynce - Marta Rebzda "Kwarantanna"
Reż. W. Modestowicz, real. akust. A. Brzoska, muzyka J. Gawlik
Każdego koronawirus zastał w innej sytuacji. Jednych w podróży, chorobie, depresji, w długach, kredytach, jeszcze innych w żałobie. Skazał na wspólne więzienie lub porozdzielał rodziny, kochanków i przyjaciół. Miliony indywidualnych historii.
Ola jest w trzydziestym szóstym tygodniu ciąży. Po wizycie w przychodni, w której w tym samym czasie przebywała zakażona osoba, Ola przebywa w domowej kwarantannie. W tym samym czasie jej mama, pielęgniarka, otrzymuje decyzję o skierowaniu do pracy w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. „Kwarantanna” to opowieść o lęku, samotności, marzeniach i miłości.
23.50 - "Fajerwerki nad otuliną" Łukasza Nicpana (Państwowy Instytut Wydawniczy), od 8 do 21 czerwca.

DWÓJKA
NIEDZIELA 14 CZERWCA
16.00–17.00 – Słuchowisko w Dwójce: Andrzej Mularczyk "Cyrk odjechał, lwy zostały", prod. 1995
Reżyseria Janusz Kukuła, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska.
Obsada: Krzysztof Kowalewski (Gabriel), Jerzy Bończak (Dezerter Misza-Grisza), Krystyna Królówna (Intercity), Ewa Domańska (Jasna), Wiesław Drzewicz (Zając), Marian Opania (Polepa).

TRÓJKA
NIEDZIELA 14 CZERWCA
09.35 – W ramach "Zagadkowej niedzieli" - słuchowisko dla dzieci Rafała Witka pt. 'Latająca latarnia'
Latarnia morska to miejsce fascynujące. A ta jest wyjątkowa - jest latająca, ma 50 m wysokości i została wybudowana w 1878 roku. Niestety, wstęp do niej jest zabroniony. Ale to tylko potęguje ciekawość i ochotę na zwiedzanie. Dlatego Maja i Emil, nie zważając na zakazy, postanawiają sprawdzić, jakie tajemnice kryje to opuszczone miejsce.
Reżyseria - Waldemar Modestowicz
Marian Szałkowski: ilustracja muzyczna
Paweł Szaliński: realizator
Obsada:
Mateusz Narloch-Emil
Milena Modestowicz-Maja
Irena Jun-Pani Stasia/Aktorka
13.15 Słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku" – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.
20.05 - SCENA TEATRALNA TRÓJKI ESTER VILAR – „KRÓLOWA i SZEKSPIR” – reżyseria (i rozmówca przed emisją) – JANUSZ KUKUŁA; pod hasłem: STT GOŚCI INNE SCENY (premiera odbyła się na antenie PR1). Przygotowała Barbara Marcinik.
Grand Prix na Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2014.
Królowa i Szekspir Esther Vilar opowiada o samotności władcy, o starości i śmierci. Monarchini Anglii, Elżbieta I zaprasza do zamku w Richmond następcę tronu Jakuba VI, króla Szkocji, arcybiskupa Canterbury Johna Whitgifta oraz sławnego dramatopisarza Williama Szekspira. Towarzyszy im opiekująca się królową lady Southwell.
Schorowana Elżbieta pragnie urządzić coś w rodzaju spektaklu ze sobą w roli głównej. Temat przedstawienia – godna śmierć. Wydarzenie to ma opisać Szekspir, którego Elżbieta jest wielką admiratorką. Onieśmielony Szekspir, gromiony pogardliwymi spojrzeniami Jakuba i Whitgifta, w ogóle się nie odzywa. Zgodnie z życzeniem królowej zaczyna pisać dramat o swej monarchini.
Elżbieta po raz ostatni próbuje zmierzyć się z wielkimi filozoficznymi pytaniami: czy istnieje nieśmiertelność? Co to znaczy umrzeć godnie? Chce – dzięki geniuszowi Szekspira – pozostać w historii jako wielka postać. Czy to się jej uda? W ostatnich godzinach życia władczyni nieoczekiwanie to właśnie nisko urodzony pisarz, jego twórczość, stają się głównym przedmiotem zajmującym gasnącą świadomość Elżbiety. Zwycięża sztuka.
Wybitne kreacje w dramacie Esteher Vilar stworzyły dotąd Iwona Bielska, Maja Komorowska, Nina Andrycz. Teraz dołącza do nich Maria Pakulnis.
Autor:
Esther Vilar
Autor Przekładu:
Grażyna Dyląg i Bożena Intrator
Adaptator:
Krzysztof Sielicki
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Maria Pakulnis (Elżbieta I, królowa Anglii), Anna Cieślak (Lady Southwell, dama dworu), Marcin Przybylski (Jakub VI, król Szkocji), Wiktor Zborowski (Arcybiskup Whitgift), Stanisław Elsner-Załuski (William Szekspir).

CZWÓRKA
NIEDZIELA 14 CZERWCA
15.40 – Radiopowieść Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii Wojciecha Markiewicza z udziałem m.in. Jerzego Treli, Jolanty Fraszyńskiej, Mariusza Bonaszewskiego, Piotra Adamczyka, Krzysztofa Wakulińskiego. Radiopowieść zrealizowana została w Teatrze Polskiego Radia w 2002 roku.

POLSKIE RADIO DZIECIOM
NIEDZIELA 14 CZERWCA
19.00-21.00 - W "Wieczornych Pogaduchach" czekają na Was opowieści i legendy wprost z Wrocławia: O oblężeniu Wrocławia, O Kluskowej bramie, O Smoku Strachocie i O pannach zamienionych w kamień.
#Zostań w domu z Polskim Radiem