Polskie Radio

Filozofia i jazz - Polskie Radio w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 15:00
W dniu egzaminu maturalnego z filozofii spytamy, kto chce ją studiować i dlaczego? Przypomnimy gigantów polskiego jazzu i porozmawiamy o Stanisławie Barei. Wyjaśnimy, czy można zrobić pranie w deszczówce. Słuchaj nas!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: LightField Studios/shutterstock.com
logo 

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Czterech Porach Roku" temat filozofii. Pytamy w kolejnym dniu matur, w którym abiturienci mierzą się z filozofią właśnie. Studia zawsze były elitarne, a studiowanie filozofii zarezerwowane było dla garstki chętnych, którzy wybierali ten kierunek z zamiarem rozwoju osobistego i – być może – przyczynienia się do tego, by świat był lepszy, lub bardziej zrozumiały.

Wszystko o bonie turystycznym: dla kogo, czy gotówka, czy można realizować w parkach rozrywki, czy jak już zapłaciłem za obóz dziecka, to mogę ubiegać się o zwrot pieniędzy itp.

Coraz chętniej wybieramy miejsca na świeżym powietrzu. W związku z tym większym niż zwykle zainteresowaniem cieszy się Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu. To skansen regionalny prezentujący kulturę ludową historycznej Sądecczyzny. Teren ekspozycyjny zajmuje około 21 hektarów. Oglądać można blisko 90 oryginalnych obiektów i kilka zrekonstruowanych.

Od 15 czerwca ruszają w Wojsku Polskim szkolenia rezerwistów. Chcemy się dowiedzieć czy rezerwiści nieco już odwykli w domowych pieleszach od wojskowego drylu sprostają ćwiczeniom. Co ich czeka, jaki jest cel ćwiczeń.

Ponadto o niezwykłej książce i niezwykłym antykwariuszu. To może być niezwykle ciekawa i intrygująca książka. Pisze ją ceniony w Polsce leszczyński antykwariusz Janusz Skrzypczak. Na kartach swojej książki opowie o 100 zegarach z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy powrotu Leszna do Polski. Antykwariusz w swoich zbiorach ma około 1500 zegarów. Zaprasza Daniel Wydrych.

logo

DWÓJKA

07.00-10.00 - Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Koncertował we wszystkich największych polskich salach. Oklaskiwano go w Niemczech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Albanii, USA, Japonii, Wenezueli, Chinach i na Ukrainie. W najbliższą sobotę wystąpi u siebie w domu, ale oglądać ten koncert będzie kilkanaście tysięcy osób. Pianista Marek Bracha będzie kolejnym bohaterem "Dwójki online".

W Poranku Dwójki o 9.30 opowie o "księżycowym" programie, który przygotował specjalnie dla widzów i słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia. Zdradzi też swoje najbliższe plany zawodowe. Ponadto w programie:

- Class with us - lekcje tańca online - relacja z pierwszego spotkania w Polskim Teatrze Tańca

- Wywiad z nową dyr. artystyczną Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie - Matyldą Baczyńską.

16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Karol Marianowski – wiolonczelista, który nagrał w swojej piwnicy suity wiolonczelowe Jana Sebastiana Bacha. Spotykamy się także z Martinem Pollackiem, który właśnie opublikował swoją nową książkę. Poza tym przyglądamy się instalacji dźwiękowej "Jeremiasz", przygotowanej z okazji 30. rocznicy śmierci Ryszarda Cieślaka, odwiedzamy szekspirowską scenę Teatru Baj w Toruniu i opowiadamy o trzeciej już odsłonie akcji "Portret osobisty".

21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku: Rzeczypospolite: Stanisław Bareja - audycja Antoniego Dudka

Czy Stanisław Bareja swoimi filmami tylko komentował rzeczywistość PRL? Skąd dokładnie czerpał inspiracje? Jakie skutki wywoływały jego filmy? Gościem najbliższej audycji prof. Antoniego Dudka jest Maciej Łuczak, autor monografii "Miś, czyli świat według Barei".

 

logo

TRÓJKA

11.45 - Proza w Trójce - Pisarz Jerzy Pilch zmarł 29 maja tego roku. W związku z tym od 1 czerwca przypominamy "Drugi Dziennik" - felietony z Tygodnika Powszechnego. Pierwszy raz na naszej antenie pod koniec 2013 roku, czytali Adam Ferency i krótkimi fragmentami – sam Jerzy Pilch. Emisja od poniedziałku do piątku, 10 odcinków. Muzyka - Olo Walicki oraz Patryk Zakrocki. Przygotowała Barbara Marcinik.

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku" – czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

14.30 - "Powieść dla młodzieży" – Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna". Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.

20.50 - Proza w Trójce - Kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski – "PRO MEMORIA" fragm. 30 z Tomu III 1953-1956. Czyta Wiesław Komasa. Muzyka - Łukasz Borowiecki. Przygotowała Barbara Marcinik.

logo

CZWÓRKA

12.00-13.00 - Stacja Nauka - Pranie w deszczówce się opłaca! Badania naukowców z Politechniki Białostockiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) dowiodły, że woda z deszczu świetnie nadaje się do prania. Co sprawia, że taka woda np. chroni pralkę przed kamieniem? Jakie ma inne cenne właściwości. 

19.00-20.00 - Wieczór Rezydentów - Jacek Plewicki zaprezentuje nowości płytowe szeroko pojmowanej muzyki elektronicznej.

21.30-22.00 - Krótka piłka - piłka nożna była jedną z pierwszych dyscyplin, która wznowiła rozgrywki. Mateusz Fusiarz wraz z redaktorami portalu Angielskie Espresso zapowie wracającą Premier League. Jak wyglądać będzie końcówka sezonu? Czy wróci także gra Fantasy Premier League? Kiedy Liverpool będzie mistrzem? 

22.00-00.00 - Strefa Dread – Mirosław Dzięciołowski "Maken" zaprasza na wywiad z Rico - członkiem francuskiego kolektywu O.B.F (Original Bass Foundation) o nowym albumie grupy zatytułowanym "Signz".


logo

7.00-10.00 - "Poranek": To, co niewidzialne. Czy można zobaczyć wiatr albo oddech? W Poranku rozmawiać będziemy o tym, co jest niewidzialne albo wydaje nam się, że tego nie widzimy.

11.00-12 - "Leszek i Miś Michaś": Miś Michaś architektem. Czym zajmuje się architekt, co trzeba umieć, aby nim zostać i czy to jest proste zajęcie? O tym Michaś porozmawia z Leszkiem i dziadkiem Ignacym.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem": W przypadającym dziś Ogólnopolskim Dniu Dogoterapii porozmawiamy o najwierniejszych przyjaciołach ludzi i o ich pracy z potrzebującymi terapii dziećmi.

21.00 - "Strefa Rodzica"

1.Temat: Jak angażować i integrować ze sobą uczestników zajęć grupowych?

Porozmawiamy o przygotowywanej bezpłatnej konferencji online poświęconej temu, jak angażować uczestników zajęć grupowych. Gościem będzie Dorota Lubas, organizatorka konferencji.

2.Temat: Idea powstania charytatywnego e-booka "Nie ma nudy". Porozmawiamy z jego twórcami.


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

9.00 - W "Dużej czarnej" Przemysław Psikuta oraz jego gość - Tomasz Szachowski prezentują: Jerzego Miliana, Krzysztofa Komedę Trzcińskiego i innych gigantów polskiego jazzu na odświeżonych płytach z kolekcji Polish Jazz prezentuje.

11.00 - Audycja "Polacy w Konkursach Chopinowskich" Stanisława Dybowskiego poświęcona będzie pianiście Jerzemu Żurawlewowi – inicjatorowi Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz jego wielokrotnemu jurorowi.


#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU