
JEDYNKA
9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - Polska po długiej przerwie spowodowanej pandemią otwiera granice. Dokąd znów będzie można wyjeżdżać? Czy w grę wchodzą tylko kraje UE, czy również inne? Czy są kraje, które mimo otwierania granic decydują się na to, by obywatelom niektórych państw na razie nie zezwalać na wjazd? Czy po powrocie z zagranicy będzie obowiązywać kwarantanna?
Porozmawiamy też o bezpieczeństwie w górach, które podczas ostatniego długiego weekendu przeżywały prawdziwe oblężenie. Jak są przygotowane szlaki, o czym turyści powinni pamiętać, planując weekendową bądź wakacyjną wyprawę w góry? Jaki sprzęt zabrać ze sobą? Wreszcie czy także w górach, na szlakach i w schroniskach obowiązują zalecenia podyktowane względami bezpieczeństwa podczas pandemii. Naszymi gośćmi będą Adam Marasek przewodnik tatrzański oraz ratownik TOPR i przedstawiciel Grupy Karkonoskiej GOPR.
Porozmawiamy również z Markiem Wałkuskim – korespondentem Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych, który jako jedyny polski dziennikarz w Waszyngtonie otrzymał tzw. "Hard Pass", czyli przepustkę upoważniającą do stałego wstępu do Białego Domu – to najwyższa forma dziennikarskiej akredytacji przy urzędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Zaprasza Sława Bieńczycka.
13.00-15.00 - W "Muzycznej Jedynce" Marcin Kusy przedstawi m.in. jedynkową Płytę Tygodnia. "Chromatica" to długo wyczekiwana, szósta płyta Lady Gagi. "Chromatica" w dniu premiery zadebiutowała na #1 iTunes w 58 krajach. Na albumie znalazły się duety z Arianą Grande, Eltonem Johnem i zespołem Blackpink.
"Chromatica" została wyprodukowana przez BloodPop i Lady Gagę. Singiel "Rain on Me" okazał się najlepszym debiutem 2020 roku, docierając na szczyt Global i US Spotify Charts, jak również na #1 iTunes w 29 krajach i #1 na Apple Global Chart. Piosenka pobiła rekord, jeśli chodzi o dzienną liczbę streamów kobiecego duetu w historii Spotify. Klip do utworu przekroczył 60 mln wyświetleń.
21.00-22.00 - W "Moich Książkach" Magdalena Mikołajczuk przedstawi rozmowę z Anną Arno, autorką książki "Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim". To wielogłosowa biografia jednej z najważniejszych postaci polskiej kultury XX wieku. Konstanty Jeleński był wybitnym intelektualistą władającym wieloma językami, publicystą związanym z paryską "Kulturą", żołnierzem armii Andersa, nieoficjalnym ambasadorem polskiej kultury na Zachodzie, promotorem twórczości Gombrowicza i Miłosza na świecie i człowiekiem o wspaniałej osobowości.
W audycji także rozmowa z Januszem Drzewuckim, krytykiem literackim, o jego nowej książce "Muzyka sfer. Teksty o poetkach i poetach", w której pisze o twórczości między innymi Wisławy Szymborskiej, Julii Hartwig, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza oraz Zbigniewa Herberta.
23.00-24.00 - "Mój Świat Dźwięków" Agaty Steczkowskiej a w nim muzyka tworzona na handpanach (hang). Nie każdy wie o istnieniu takich instrumentów. Nie każdy wie, że nie są np. pradawnym hinduskim lub jeszcze bardziej egzotycznym instrumentem. Ale prawie każdy rozpływa się przy ich delikatnych i miękkich dźwiękach.
Hang to instrument z rodziny idiofonów, który nie został stworzony gdzieś daleko w Azji, ale w Szwajcarii! I to całkiem niedawno, bo w 2000 roku!
Słowo Hang - w języku, jakiego używają mieszkańcy Berna - oznacza po prostu dłoń. Hang składa się z dwóch odpowiednio wyprofilowanych i połączonych ze sobą stalowych półkul, a swoim kształtem przypomina latający spodek. Podczas gry hang spoczywa zazwyczaj na kolanach muzyka. Gra się gołymi dłońmi i palcami. Górna część instrumentu to DING, a dolna to GU. Na górnej części jest 8 pól dźwiękowych oraz górny gong. Dolna część jest gładka, ale posiada otwór, którym możemy dodatkowo modulować brzmienie.

DWÓJKA
07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek
"Kwestia ceny" to zuchwały, niepozostawiający nikogo obojętnym thriller o naszych największych marzeniach i o cenie, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za spełnienie tych pragnień. O nauce, o religii, głodzie wiedzy, genie ryzyka, roli wspomnień i o wielkiej przygodzie ludzkości. Która być może właśnie dobiega końca. W dniu premiery o najnowszej powieści Zygmunta Miłoszewskiego porozmawiamy z autorem w Poranku Dwójki o godz. 9.30.
Godzinę wcześniej artystka Jana Shostak opowie o nowej wystawie w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej zatytułowanej "Żarty żartami".
W Płycie Tygodnia, jak codziennie, do wygrania album z Koncertem potrójnym C-dur i VII Symfonią A-dur Beethovena w nagraniu Anne Sophie Mutter, Yo-Yo Ma i West-Eastern Divan Orchestra pod batutą Daniela Barenboima.
12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Jerzy Stefan Stawiński
16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Bartosz Panek
Naszym gościem jest prof. Andrzej Szczerski - dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, który opowiada o sytuacji w placówce w związku z odkryciem u pracowników koronawirusa. Rozmawiamy także z Wojciechem Bonowiczem o nowym wydaniu biografii ks. Józefa Tischnera, odwiedzamy nową siedzibę Komuny Warszawa i przyglądamy się tegorocznemu programowi Festiwalu Conrada.
17.30-18.00 - O wszystkim z kulturą: Spotkanie z Piotrem Wierzbickim - audycja Wacława Holewińskiego

TRÓJKA
00.00-01.00 - Apteka nocna - Jędrzej Kodymowski
01.00-02.00 - GH+ - Grzegorz Hoffmann
02.00-04.00 - Teraz Polskie - Mariusz Owczarek
04.00-06.00 - Trójkowy budzik - Piotr Łodej
06.35-10.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski
8.13 Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz
9.30 Informator Ekonomiczny - Sylwia Zadrożna
10.00-13.00 - Dzień z Trójką - Wioletta Myszkowska i Marcin Cichoński
13.00-14.00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed
14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda
15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Marta Malinowska
16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga
18.12 - Reportaż w Trójce - "Żyć chwilą"- Joanna Bogusławska
Robert Zarzecki od zawsze miał problemy ze wzrokiem. W szkole dla słabowidzących próbował swoich sił w teatrze "Krzesiwo". Tam też poznał swoją żonę Basię. Mają 10-letniego syna Gabrysia. Są kochającą się rodziną. Dużo rodzinnie podróżują, chodzą po górach, żeglują.
Gabryś jest dla Roberta przewodnikiem. Łączy ich niezwykła więź. Dotychczas wyjeżdżali na Nową Zelandię, tam chodzili po górach. Teraz Gabryś pojedzie w Bieszczady i na żagle z tatą. Kwarantanna była dla nich czasem umacniania rodzinnych więzi.
19.00-21.00 - Wieczór z Trójka - Prowadzenie: Justyna Grabarz
21.00-22.00 - Klub Trójki - Monika Małkowska
22.00-00.00 - Trzy wymiary gitary - Piotr Baron

CZWÓRKA
07.00-09.00 - Pierwsze słyszę - Czy jedzenie może wpływać na sprawność umysłu? Fast food nie pozwala się skupić, już jeden posiłek wystarczy, żeby obniżyć koncentrację! Poza tym w audycji rozmowa o Nowym Jorku, który podobno wraca do życia, ale mierzy się z ogromnym kryzysem. Jak wygląda życie społeczne i gospodarcze w tym mieście?
13.00-14.00 - Muzyczny Lunch - Płyta tygodnia – w tym tygodniu codziennie można zdobyć płytę Bovskiej "Sorerento". Jest to czwarty album artystki, bardzo dopracowany zarówno w warstwie muzycznej, jak i wizualnej: ze względu na walory artystyczne ma wartość kolekcjonerską.
14.00-15.00 - Dajesz radę - SirtFood, czyli kolejna, nowa, rewolucyjna dieta opanowała świat. Po tym, jak słynna piosenkarka Adele zrzuciła nadmiar kilogramów, wszyscy zastanawiali się, jak to się udało. Na czym polega dieta oparta na zielonych koktajlach? Marta Hoppe zaprasza na rozmowę z dietetyczką Magdą Jarzynką-Jędrzejowską.
22.00-00.00 - Noc rezydentów – Zamilska zaprezentuje swoją selekcję nagrań nawiązujących do szeroko pojmowanej elektroniki, pojawią się nowe polskie nagrania.

POLSKIE RADIO DZIECIOM
7.00-10.00 - "Poranek" - Nietypowe środki transportu. Skrzyżowanie skutera i rikszy, rozkładany pociąg, szalone sanki, uroczy osiołek i plujący wielbłąd. Nieważne czym jechać, byle dojechać.
Poznajcie nietypowe środki transportu na świecie. Przykłady: Tuk-tuk, lokalny środek transportu w Tajlandii to skrzyżowanie skutera i rikszy. Jeppney - niekwestionowany król szos na Filipinach. To połączenie jeepa z taksówką. Chickenbusy - to stare amerykańskie i kanadyjskie autobusy szkolne ozdobione wedle fantazji właścicieli.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Michał Niedbała, pianista, Mikołaj Sikora, basista, Piotr Przewoźniak, perkusista oraz Ola Przewoźniak, wokalistka, postanowili wykorzystać swój wolny czas oraz nieograniczone zasoby kreatywności i pomóc wszystkim dorosłym powrócić myślami do beztroskich czasów dzieciństwa.
Jak? Pomaga im w tym muzyka ze znanych wszystkim polskich produkcji animowanych. "Jazzbaja" to cykl łącznie 5 utworów-teledysków polskich piosenek dla dzieci w wersjach jazzowych, zrealizowanych przy pomocy Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. O projekcie "Jazzbaja" opowie Michał Niedbała, pomysłodawca projektu.
15.00-17.00 - "Popołudnik" - Jedziemy na camping - przyczepą albo pod namiot.
Co musimy ze sobą zabrać, na jakie okoliczności warto się przygotować? Co jest absolutnie niezbędne? Czy nasi Słuchacze byli na campingu, jakie mają wrażenia i czy im się podobało?
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
1. Temat: Rozmowa z Katarzyną Kalinowską, psychoterapeutką rodzinną o przekonaniach, które utrudniają rodzicielstwo.
2. Temat: Sezon na kleszcze u dzieci. Jak się zabezpieczać przed wyjściem na łąkę czy polanę, w jaki sposób oglądać ciało po powrocie i na które jego części zwrócić szczególną uwagę, niepokojące objawy i jak sobie z nimi poradzić. Gość: mama lekarz rodzinny Magdalena Krajewska.
23.00-1.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Rozmowa z gitarzystką Krzysią Górniak. Ponadto polskie folkowe nowości.

POLSKIE RADIO CHOPIN
9.00 - Bohaterem "Dużej czarnej" będzie wybitny polski chopinista Stanisław Szpinalski. W jego wykonaniu zabrzmią utwory kompozytorów polskich - głównie Chopina i Szymanowskiego. Na program zaprasza Przemysław Psikuta.