Polskie Radio

Uczy, bawi, relaksuje - Polskie Radio w piątek

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 18:05
Wyjaśnimy, co wyróżnia polskie harcerstwo od skautingu, opowiemy wszystko o herbacie i przeniesiemy się na chwilę do Nowego Jorku. Wieczorem reportaż "Sztuka rozwiązywania supłów" o ludziach opuszczających zakłady karne. Słuchaj nas!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com
logo
JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Czterech Porach Roku" między innymi o tym, jak obecnie będą wyglądały obozy harcerskie.

Harcerstwo na polskich ziemiach, ruch oparty na służbie, samodoskonaleniu i braterstwie. Zasady postępowania harcerza wyznacza Przyrzeczenie harcerskie i Prawo harcerskie. Zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica zucha i Prawo zucha. Za datę powstania harcerstwa przyjmuje się rok 1910, a właściwie okres między 16.9.1910 (powstanie pierwszego zastępu), a 22.5.1911 (powstanie pierwszych drużyn), za symbolicznych zaś założycieli harcerstwa uważa się Andrzeja Małkowskiego i jego żonę Olgę Drahonowską-Małkowską.

Istotę różnicy pomiędzy ówczesnym "klasycznym" skautingiem założonym przez gen. Roberta Baden-Powella a powstającym wówczas harcerstwem, Andrzej Małkowski, aby podkreślić różnicę w ówczesnych priorytetach polskiego harcerstwa i światowego skautingu, ujął w słowach: harcerstwo to skauting plus niepodległość.

Ponadto zaproszenie na herbatę: gatunki, herbata czarna, zielona, biała, jak parzyć, w kubku, filiżance czy szklance, słodzona, z mlekiem. Gościem audycji będzie Mariusz Zygmunt - Krakus od urodzenia, właściciel sklepu z herbatą i herbaciarni. Znawca herbat nie tylko wysokogórskich, choć kilka lat temu ziściły się jego marzenia, odwiedził bowiem Tajwan i Chiny (w tym słynne góry Wuyi). Zaprasza Sława Bieńczycka.

13.00-15.00 - W "Muzycznej Jedynce" nowy singiel „Ochronię nas” KombII, o którym osobiście (choć przez telefon) opowie sam Grzegorz Skawiński. Wcześniej przypomnimy sobie największe przeboje zespołu i, jeszcze bardziej zdecydowanie niż ostatnio, przygotujemy się do lata (i do Lata z Radiem).

Płyta tygodnia - album "Chromatica" - LADY GAGA​.

Zaprasza Zbigniew Zegler.

17.10 - "Bezpieczna Jedynka" a w niej temat dotyczący planowania trasy. Skoro za chwilę ruszymy na zasłużony odpoczynek, a sytuacja międzynarodowa niejako skłania nas do wakacji w Polsce, to oznacza zdecydowanie większy ruch na drodze. Jak zatem taką trasę liczącą 200, 500, a nawet 700 km zaplanować? Co w sytuacji, gdy jedziemy sami lub z rodziną. Czy warto zdać się na nawigację, planować postoje podejść do tego spontanicznie? Zaprasza Patryk Kuniszewicz.

23.10-23.30 - "Sztuka rozwiązywania supłów" - reportaż Ewy Michałowskiej

"Nieważne, jak żyłeś dotychczas, ważne - jak chcesz spędzić resztę życia"- to motto Marka Łagodzińskiego, Honorowego Prezesa Fundacji "Sławek". Od ponad 20 lat pomaga ona ludziom opuszczającym zakłady karne. W okresie pandemii fundacja zajmuje się również osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym z innych powodów. Uruchomiona niedawno telefoniczna "Społeczna Linia Wsparcia" jest wciąż oblegana…


logo

DWÓJKA

07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek

Od dawna nie czekali na żaden koncert z taką niecierpliwością! Muzycy Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie powracają na estradę. Już w niedzielę o 18.00 ich pierwszy koncert po przymusowej, pandemicznej przerwie. Będzie to jednocześnie występ wieńczący sezon koncertowy 2019/2020. O programie tego wieczoru, transmitowanego na antenie Dwójki, o 9.30 w Jazzowym Poranku opowie dyrektor artystyczny orkiestry - Michał Klauza.

Ponadto w programie:

- W "Jazzowej Rozmowie" wywiad z jedną z najbardziej docenianych jazzowych pianistek młodego pokolenia - Kasią Pietrzko.

- Największa wystawa prac Zdzisława Beksińskiego w Gdańsku - "Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition".

- W Pop rekomendacjach na weekend m.in. najnowszy obraz Spike'a Lee.

09.50-09.55 - Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek

W tym tygodniu razem z poetami podróżujemy do tych polskich miast, odwiedzanych przez rzesze turystów nie tylko w okresie wakacji. Przyciąga ich bogata historia, wspaniałe zabytki, także ciekawe tropy literackie. Odwiedzimy Kraków, Sandomierz, Sopot, Kazimierz nad Wisłą i Zakopane, posłuchamy wierszy Tadeusza Różewicza, Ludmiły Marjańskiej, Józefa Kurylaka, Stanisława Swena Czachorowskiego i Piotra Matywieckiego.

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Jerzy Stefan Stawiński - 12 czerwca minęła 10 rocznica śmierci pisarza, scenarzysty i reżysera filmowego, autora słuchowisk radiowych, współtwórcy największych sukcesów polskiej szkoły filmowej.

13.00-15.00 - Pora koncertowa: Dźwięki na 95 obrotów - prowadzi Andrzej Sułek

Jan Krenz - dyrygent i kompozytor

Trio Wojciecha Karolka i Jazz Jamboree ‘62

Kącik Chopinowski: Andrzej Czajkowski

Vlado Perlemuter w Filharmonii Narodowej gra Koncert D-dur Ravela

16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Natalia Korczakowska, która zapowiada program Open Studios w Teatrze Studio. Przypominamy także rozmowę z węgierskim reżyserem teatralnym - Gáborem Máté, przyglądamy się nowościom kinowym, oglądamy wystawę "Dom Pereca" w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" i opowiadamy o programie obchodów Światowego Dnia Uchodźcy w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

W cyklu "Literackie witaminy" - Wojciech Nowicki.


logo

TRÓJKA

00.00-02.00 - Trójka pod księżycem - Barbara Marcinik

02.00-02.15 - Kwadrans Leszka Długosza 

02.15-04.00 - Trójkowe Archiwum Koncertowe - Zofia Sylwin

02.15 Kumka Olik - koncert z 13.09.2014

03.00 Pustki - koncert z 29.06.2014

04.00-06.00 - Trójkowy Budzik - Piotr Łodej

06.35-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

08.12 - Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz

09.00-10.00 - Winien i ma - Wojciech Surmacz. Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia

10.00-12.00 - Dzień z Trójką - Agnieszka Furtak, Aleksandra Budka 

To będzie audycja pod znakiem Wielkiego Jabłka. Zaprosimy Państwa do Nowego Jorku. Muzyka, smaki, miejsca, atmosfera....

O Nowym Jorku opowie Magda Muszyńska-Chafitz, licencjonowana przewodniczka po NYC i autorka bloga Littletownshoes. Razem z Magdą przeniesiemy się m.in. do Harlemu, Carnegie Hall czy na Brooklyn. Połączymy się też z Piotrem Baronem, który podzieli się wspomnieniami dotyczącymi tego, jak pewnego razu Piotr Kaczkowski oprowadzał go po Nowym Jorku. Czekamy też na opowieści słuchaczy.

12.00-13.00 - Godzina prawdy - Michał Olszański

13.00-14.00 - Akademia rozrywki - Łukasz Szwed

14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda

15.00-16.00 - W tonacji Trójki - Michał Margański

16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Kuba Strzyczkowski 

19.00-22.00 - Audycja muzyczna - Piotr Baron

22.00-00.00 - Offensywa - Piotr Stelmach


logo

CZWÓRKA

7.00-9.00 - Najlepszy Dzień Tygodnia - Młode liście i korzenie buraka ćwikłowego, czyli botwinka. Jakie ma wartości odżywcze i jak przygotować z niej ciekawe, nieoczywiste  dania? W audycji również ciekawostki o kunie.

9.00-10.00 - Rozbiegani - Trening biegowy kobiet vs trening mężczyzn. Czym się różni? Na co zwrócić uwagę jeśli np. chce się trenować we dwoje? Karina Terzoni zaprasza na rozmowę z Kamilem Goleniem -  trenerem personalny.

14.00-15.00 - Dajesz radę - Internet w czasie pandemii, czyli  jak nie dać się nabrać, jak nie zrobić zakupów w nieistniejącym sklepie, a także jak się uczyć przez Internet i prowadzić wideokonferencje? Marta Hoppe zapyta o to Joannę Wziątek - specjalistkę od cyberbezpieczeństwa.

16.00-17.00 - 4 bieg – gościem Piotra Galusa będzie Asia Prorok, która jest po przeszczepie serca, a jako ambasadorka Biegu po Nowe Życie opowie o tej społecznej inicjatywie wsparcia dla polskiej transplantologii. Za pomocą platformy konferencyjnej „pobiegną” razem osoby po przeszczepie oraz ludzie świata filmu, teatru, sportu i mediów.                    

22.00-24.00 - Rock Blok - Bartek Koziczyński zaprasza na rozmowę z Yaszczukem – urodzonym w Warszawie wokalistą, gitarzystą, producentem i aktorem, na co dzień mieszkającym w Londynie. Niedawno premierę miała jego debiutancka ep-ka pod tytułem „Y”


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

7.00-10.00 - "Poranek" - Dzień Kota Garfielda. Już od 40 lat Garfield pałaszuje lazanię, gnębi swego właściciela Jona i rozśmiesza miliony czytelników do łez. Poznajcie bliżej kota, który zawojował gazety na całym świecie i stał się prawdziwym popkulturowym fenomenem.

W Poranku odpowiemy na pytania: jak Garfield zmieniał się na przestrzeni lat, w której kategorii Rekordów Guinnessa jest niepokonany, jak to się stało, że  zmienił zasady układania listy bestsellerów "New York Timesa", jakie nazwy nosi w innych krajach, skąd wzięło się imię Garfield? Zaprasza Martyna Chuderska.

15.00-17.00 - "Popołudnik" - Nie wyrzucaj, to się przyda! Dziś porozmawiamy o tym, jak można "przetworzyć" śmieci. Jak pozornie nieprzydatne rzeczy mogą okazać się nam bardzo potrzebne.

O cienkowarstwowych suszarniach odpadów i odzyskiwaniu energii z procesów produkcyjnych opowie Piotr Bartoszewski z Politechniki Warszawskiej.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Z okazji Dnia Kota Garfielda i Dnia Leniwych Spacerów, zajmiemy się królami leni w świecie zwierząt. Leniwce większość swojego życia spędzają, zwieszając się z gałęzi. To pozycja tak naturalna dla leniwców, że ich organy wewnętrzne są ułożone inaczej niż u innych ssaków. Wszystko po to, żeby organizm leniwców działał, jak należy. Bardzo spowolniony metabolizm leniwców sprawia, że w jego niewielkim żołądku trawienie zjedzonego liścia może przeciągnąć się do 30 dni. Poruszają się bardzo wolno, średnio jakieś 3 metry na minutę. O leniwcach i innych rekordzistach w lenistwie, opowie Magdalena Smolińska, była opiekunka leniwców w warszawskim zoo.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

Wakacje pod namiotem w czasach pandemii. Jak będzie wyglądać rzeczywistość obozów i kolonii w czasie zbliżających się wakacji. Na jakich warunkach można wysłać dziecko na obóz, czy można będzie je odwiedzić i inne zagadnienia związane z nową sytuacją. Gość: Zofia Józefowicz-Paszewska, adwokat.


Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU