Polskie Radio

"Studio S-13" i "Sztuka jedzenia"– niedziela z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 21:00
Studio S-13 w Programie 1 wypełnią relacje ze spotkań 31. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. W "Sztuce jedzenia" Monika Brodka opowie o azjatyckich śniadaniach. Słuchaj nas!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/tookapic
logo 

JEDYNKA

NIEDZIELA 21 CZERWCA

9.00-10.00 - Transmisja Mszy Świętej z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie

10.00-12.00 - Na "Czas Pogody" Zaprasza Zbigniew Krajewski

Podobno "Każdy coś z Odysa ma", ale czy każdy umie przenieść Grecję do Polski? Od małej dolnośląskiej Bielawy przez pierwszy album "Po słonecznej stronie życia" po trudne doświadczenia i jednocześnie pogodę ducha - taką drogę przeszła Eleni, która będzie naszym Gościem. Nie zabraknie kolejnego pięknego duetu z operetki "Wesoła wdówka" oraz kabaretowych przygotowań do urlopu, którym przyjrzy się Teresa Drozda.

15.10 - Nowy cykl rozmów Małgorzatry Raczyńskiej-Weinsberg pod tytułem "W otwarte karty". Gościem pierwszej audycji będzie Daniel Obajtek - Prezes PKN Orlen.

17.30-20.00 - "Studio  S-13". Poza transmisją meczu Legia Warszawa - Śląsk Wrocław, pojawią  się relacje z pozostałych spotkań 31. kolejki.​ Zaprasza Cezary Gurjew.

logo

DWÓJKA

NIEDZIELA 21 CZERWCA

10.00-11.00 - Cafe Muza: Marcin Świątkiewicz - prowadzi Klaudia Baranowska

Na początku była improwizacja, która doprowadziła go do muzyki dawnej - dziedziny w której granie między nutami jest tak istotne. Klawesyn, klawikord, pianoforte, organy, w międzyczasie studia kompozytorskie i odkrycie, że od organów czy klawesynów można z powodzeniem prowadzić zespół. Z całym tym bagażem wędruje po rozwidlających się ścieżkach muzyki dawnej ale i tej najnowszej.

Marcin Świątkiewicz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich klawesynistów. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historycznych instrumentów klawiszowych, improwizacji w dawnej i współczesnej stylistyce, a także kompozycji. Gra na różnych typach klawesynów i klawikordów oraz na historycznych fortepianach i organach. Jest laureatem Paszportu Polityki oraz finalistą I Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. Wolkońskiego w Moskwie (2010) i Międzynarodowego Konkursu im. Telemanna w Magdeburgu (2007).

W 2015 r. jako solista zarejestrował wspólnie z Arte dei Suonatori nagrodzony nagrodą Diapason d'Or podwójny album z koncertami klawesynowymi J.G. Müthela. W 2016 r. za nagranie Sonat Misteryjnych H.I.F. Bibera z Rachel Podger otrzymał Gramophone Award. W 2017 roku album z koncertami klawesynowymi Jana Sebastiana Bacha.

12.45-13.00 - Jest taki obraz - audycja Michała Montowskiego z udziałem dr Grażyny Bastek (powt.)

Grant Wood, American Gothic - rozmowa o jednym z najbardziej znanych obrazów amerykańskich, nazywanym "kultowym" i przyswojonym przez pop-kulturę, choć powstał z  innym zamysłem. Autor wysłał go na konkurs organizowany przez Art Institute of Chicago, gdzie zajął trzecie miejsce. Gdy reprodukcje obrazu ukazały się w gazetach, opinie na jego temat były podzielone, ale niewątpliwie stał się sensacją. 

17.00-18.00 - Płytomania - prowadzi Jacek Hawryluk

Rameau czy Debussy? Co łączy Rameau z Debussy’m? Na to pytanie odpowiada nowa płyta islandzkiego pianisty Vikingura Ólafssona.

W audycji także: "Post-Pandemic Music", czyli nowy album Patryka Zakrockiego, Stanisław Moniuszko z archiwów Muzy i Polskich Nagrań (Anaklasis) oraz "Utwory pierwsze" wcale nie debiutanta Rafała Gorzyckiego.                                                                       

22.20-00.00 - Wieczór płytowy - prowadzi Przemysław Psikuta

Ojciec i syn. Tim Buckley żył 28 lat. Jeff Buckley 30. Spotkali się tylko raz, gdy Jeff miał 8 lat. Dwa miesiące później Tim zmarł. Za dużo narkotyków i alkoholu… 29 maja 1997 Jeff Buckley utonął w wodach Missisipi. W Wieczorze Płytowym 21 czerwca spotkają się ich dwie piękne płyty:

Tim Buckley – Happy Sad – 1969 Elektra oraz Jeff Buckley – Grace – 1994 Columbia


logo

TRÓJKA

NIEDZIELA 21 CZERWCA

00.00-04.00 - Potrójne Pasmo Przenoszenia - Michał Margański

04.00-06.00 - Ranny wzmacniacz - Grzegorz Hoffmann

06.35-08.00 - Muzyczne rozmowy - Redakcja Katolicka - „CZERWIEC POMIĘDZY KOLBERGIEM A TISCHNEREM” 

3 czerwca minęła 130 rocznica śmierci kompozytora, etnografa Oskara Kolberga, który zasłużył się w zachowaniu dla przyszłych pokoleń ludowych melodii i pieśni religijnych z terenu dawnej Polski. Przed nami 20. rocznica śmierci Ks. Józefa Tischnera - filozofa, profesora Papieskiej Akademii Teologicznej, kapelana Związku Podhalan, którego główną ideą było "skrystalizowanie idei góralszczyzny".

Obaj stali się inspiracją do działań muzycznych Rodziny Trebuniów-Tutków. Razem z Krzysztofem Trebunią, nazywanym góralskim następcą Kolberga, przypomnimy muzykę inspirowaną tekstami Ks. Tischnera, opowiemy o przyjaźni rodziny Trebuniów z ks. Tischnerem i o "kolbergowskich" dokonaniach Krzysztofa Trebuni –Tutki.

08.00-09.00 - Bed and Breakfast - Agnieszka Furtak i Raf Uzar

Dziś obfitość świąt - noc świętojańska (po angielsku summer solstice), w Kanadzie Narodowy Dzień Pierwszych Narodów, w Polsce Dzień Przedsiębiorcy… Porozmawiamy o każdym z tych tematów w ujęciu zarówno polskim, jak i brytyjskim. Będzie więc o wiankach, o powitaniu lata pod Stonehenge, druidach, poprawności językowej w Kanadzie... Będą też odpowiedzi na Państwa pytania językowe i znakomita brytyjska muzyka.

11.00-13.00 - BLONDYNKA W TRÓJCE - prowadzi Beata Pawlikowska, audycja podróżnicza. Po raz pierwszy na antenie 21 czerwca. 

Jak zapowiada autorka: "Od szczytów Himalajów, przez afrykańskie pustynie, aż do dżungli amazońskiej - zabiorę Państwa w najbardziej niezwykłe miejsca, które widziałam i opowiem o najbardziej fascynujących rzeczach, które odkryłam na końcach świata".

Dzisiaj jest pierwszy dzień lata. Jednocześnie to jest też pierwszy dzień zimy. I najbardziej fascynujące jest to, że oba te stwierdzenia są prawdą, ponieważ zarówno w porach roku, jak i w życiu wszystko zależy od perspektywy, z jakiej się patrzy. Lato zaczyna się dzisiaj na półkuli północnej. Na półkuli południowej, czyli poniżej równika dzisiaj zaczyna się zima. 

W dawnym Imperium Inków to był czas festiwalu Inti Raymi organizowanego na cześć Boga Słońca, przesilenia zimowego i rozpoczęcia Nowego Roku. W najbliższą środę, 24 czerwca, festiwal Inti Raymi po raz kolejny rozpocznie się na ulicach Cuzco, stolicy Imperium Inków. Całe miasto wypełni się inkaskimi wojownikami, kurierami i rolnikami, władca będzie siedział na złotym tronie niesionym w lektyce, będą lśniły złote ozdoby, pióra i niezwykłe kolory peruwiańskiego świata.

13.00 - 14.00 - Audycja muzyczna - Aleksandra Budka

14.00-15.00 - Magazyn Bardzo Kulturalny - Barbara Marcinik

Trzecia debata, tym razem pod hasłem "Teatr mój widzę…" - krytycy o przyszłości teatru: prof. Jacek Kopciński, red. Jacek Cieślak oraz Tomasz Domagała. Także rozszerzona rozmowa o wieczornym słuchowisku: GRAND PRIX - DWÓCH TEATRÓW 2019 - z Programu 2 Polskiego Radia: Wojciech Tomczyk – „Wielka Improwizacja”; rozmowa z reżyserem - Januszem Zaorskim.

15.00-17.00 - DO TRZECH RAZY NUTA - prowadzi Roman Dziewoński - audycja muzyczna

Autor w swojej dziennikarskiej karierze w Trójce po raz... trzeci. Jak zapowiedział podczas pierwszego spotkania przy mikrofonie po przerwie, będziemy zaglądać do "różnych skrytek muzycznych, na takie wyspy, o których już zapomniano". Można spodziewać się różnych gatunków - swing, soul, musical i wiele innych.

17.00-19.00 - Trzecia Strona Medalu - Adam Malecki i Michał Olszański

21.00-23.00 - Audycja muzyczna - Piotr Metz

logo

CZWÓRKA

NIEDZIELA 21 CZERWCA

8.45 - Filharmonia w pigułce - tym razem Piotr Wierzbicki zaprezentuje Zaproszenie do tańca (Aufforderung zum Tanz. Rondo brillant) - kompozycję Karola Marii Webera na fortepian solo, opus 65 (1819).

9.00-11.00 - Tędy po trendy - Obiady w czasach zarazy, czyli  inicjatywa krakowskich studentów. Przez social media stworzyli oni akcję pomocy żywieniowej dla osób, które straciły pracę podczas pandemii. Jak jeszcze za pośrednictwem mediów społecznościowych można pomagać potrzebującym w trudnych czasach? 

13.00-14.00 - Sztuka jedzenia - Muzyka i kulinaria. O azjatyckich śniadaniach i najlepszym gniocchi w mieście opowie Monia Monci, znana też jako Monika Brodka. Piosenkarka od kilku lat prowadzi instagram kulinarny, poprzez który inspiruje innych do gotowania. Jakie wątki kulinarne pojawiające się w twórczości Brodki? Dlaczego np. śpiewała o kaczce w pięciu smakach? Zaprasza Beata Kwiatkowska.

15.00-16.00 - Artystyczny wybieg - "Typy", "MOPs" i "The Vintage Dolls" - to bohaterowie niedzielnej audycji Kasi Cygler. "TYPY" to duet, który tworzą Andrzej Jaworski oraz Tomasz Pacak, prezentujący szeroko pojętą muzykę elektroniczną oraz soul. "The Vintage Dolls" to trzy krakowskie przyjaciółki, fotomodelki zakochane w retro, organizują sesje zdjęciowe w stylu  retro, działają artystycznie przy tworzeniu warsztatów modowych, stworzyły też grupę na Facebooku Fashion Dolls Police. "MOPs" to czterech chłopaków z Warszawy, którzy grają alternatywny rap, z gitarami i perkusją. Wszystkich łączą artystyczne dusze.

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

NIEDZIELA 21 CZERWCA

10.00-11.00 - "Dźwięk Dobry" - Nela na Wyspie Kangura, czyli dźwiękowe opowieści o Australii. Rozmowa z Nelą Małą Reporterką.

11.00-12.00 - "Źródełko" - Gawędziarka, Maria Bienias zaprosi nas do wspólnego rozrabiania i robienia sobie nawzajem szalonych psikusów, Kasia Dudziak i Karo Przewłoka z Górnego Śląska zdecydują czy najlepsze są wakacje na wsi czy w mieście, a Paula Kinaszewska muzyk, wokalistka, edukatorka muzyki ludowej, zagra nam najlepsze melodie rozkręcające każdą tradycyjną potańcówkę. Audycja współtworzona z Radiowym Centrum Kultury Ludowej.

12.00-13.00 - "Zwierzyniec" - 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. W związku z tym w dzisiejszym programie opowiemy o wyjątkowych ojcach w świecie zwierząt np. pingwinach, lisach rudych, gorylach czy konikach morskich.

14.00-15.00 - "Dziecięcy koncert życzeń" - Audycja, podczas której dzieci mogą dzwonić z życzeniami dla bliskich i zamawiać utwory muzyczne.

16.00-17.00 - "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Marcin Perfuński supertata.tv, prowadzący Strefę Rodzica, tym razem w roli naszego gościa. Porozmawiamy o tym, co to znaczy być "dobrym tatą" i "dobrym dzieckiem"?

Dla dorosłych:

21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - O projekcie "Oddział Bajka - Wędrująca Szpitalna Biblioteka".

W ramach projektu tworzone są  Bajkowozy - Wędrujące Biblioteki wyposażone w książki oraz akcesoria przydatne do prowadzenia animacji i warsztatów dla dzieci przebywających na oddziałach szpitalnych. Każdy szpital, na którym znajduje się oddział dziecięcy, może ubiegać się o otrzymanie całkowicie bezpłatnie Bajkowozu.

Wędrująca Szpitalna Biblioteka została wyposażona w starannie dobrane tytuły książek, pozwalające dzieciom przenieść się w zupełnie inny świat, w którym będą mogły przeżywać przygody, pokonywać swoje słabości i znajdować odpowiedzi na ważne pytania. Książki znajdujące się w biblioteczce mają charakter edukacyjny, relaksacyjny, terapeutyczny, wspierający. Goście: Pomysłodawczyni projektu Anna Bany i ambasadorka Roksana Jędrzejewska - Wróbel.

Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU