Polskie Radio

T.Love, "Sprawa holenderska" i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 19:00
Słuchowisko "Sprawa holenderska" i "Wielka Improwizacja". W Dwójce Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, archiwalny występ T.Love i Bernarda Maselego. Zapraszamy na kulturalną niedzielę z Polskim Radiem.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/gabrijelagal
logo

JEDYNKA

LITERATURA

20.45 - Jarosław Hasek "Przygody dobrego wojaka Szwejka", czyta Zbigniew Zamachowski, nagranie z Archiwum Polskiego Radia z 2008 roku.

23.50 - "Fajerwerki nad otuliną" Łukasza Nicpana (Państwowy Instytut Wydawniczy)

logo

DWÓJKA

16.00-17.00 - Słuchowisko w Dwójce: Jerzy Stefan Stawiński "Sprawa holenderska"

Prod. 2003, reżyseria Jan Warenycia, adaptacja Bogumiła Prządka, realizacja Andrzej Złomski
Obsada: Jarosław Gajewski (Zdzisiek), Marcin Troński (Edek), Agata Kulesza (Koleżanka), Wojciech Wysocki (Redaktor), Kazimierz Kaczor (Edek).

KONCERT

18.00-20.00 - Filharmonia Dwójki - prowadzi Joanna Grotkowska

Zakończenie sezonu 2019-2020 Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie - transmisja ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Krzysztof Penderecki Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową, Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia nr 6 F-dur K. 43, Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia nr 7 D-dur K. 45, Anton Bruckner (transkr. S. Skrowaczewski) Adagio z Kwintetu smyczkowego F-dur na orkiestrę smyczkową, Wojciech Kilar Orawa, wyk: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza                 

KONCERT NOSPR TYLKO ONLINE

Godz. 12.00

Ludwig van Beethoven V Symfonia c-moll op. 67, Piotr Czajkowski V Symfonia e-moll op. 64

wyk: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jerzy Semkow

(Nadzwyczajny koncert symfoniczny w ramach Jubileuszu 75-lecia Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Teatr Wielki Opera Narodowa, Warszawa, 22.11. 2010)

logo

TRÓJKA

LITERATURA

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku" - Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

20.05 - SCENA TEATRALNA TRÓJKI - Wojciech Tomczyk - "Wielka Improwizacja" - reż. Janusz Zaorski. Przygotowała Barbara Marcinik.

Akcja "Wielkiej improwizacji" Wojciecha Tomczyka rozgrywa się na stadionie piłkarskim. W czasie meczu warszawskiej Legii z Cracovią, który odbył się 3 maja 1967 roku, Kazimierz Dejmek (w tej roli Piotr Fronczewski) próbuje namówić czterdziestoczteroletniego wówczas Gustawa Holoubka (Jerzy Radziwiłowicz), by przyjął rolę Gustawa-Konrada w planowanym przez niego na deskach Teatru Narodowego przedstawieniu "Dziadów". "Profesor", jak wówczas był już nazywany Holoubek, opiera się propozycji, wynajdując liczne powody, dla których nie może i nie powinien zagrać tej istotnej przecież w aktorskim życiorysie roli. Dopiero prowokacja dyrektora Dejmka doprowadza Gustawa do niecodziennego zachowania...

Słuchowisko Wojciecha Tomczyka to fantazja na temat polskich mitów romantycznych. Czy kibice na stadionie piłkarskim to rząd dusz, jakiego pragnie Mickiewiczowski Konrad?

Obsada: Piotr Fronczewski (Kazimierz), Jerzy Radziwiłowicz (Gustaw), Andrzej Mastalerz (Spiker/Guślarz), gwary: Barbara Zielińska, Wojciech Chorąży, Cezary Kwieciński, Damian Kulec, Mikołaj Klimek, Janusz Wituch, Tomasz Jarosz, Norbert Kaczorowski

Reżyseria: Janusz Zaorski

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Słuchowisko, prezentowane na antenie radiowej Dwójki, zdobyło Grand Prix 19. Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie (2019 r.). Teraz do wysłuchania w Trójce.

KONCERTOWY WIECZÓR W TRÓJCE

19.05 - koncert zespołu T.Love - retransmisja z 9.04.2017 r. - 35-lecie zespołu i 55-lecie Trójki 35. rocznica pierwszego koncertu T.Love 

4 lutego to bardzo ważna dla T.Love data, bo właśnie tego dnia w 1982 roku zespół po raz pierwszy zagrał przed publicznością. Z tej okazji w Trójce usłyszeliśmy specjalny występ grupy oraz wywiad z Muńkiem Staszczykiem. Jak Muniek wspomina tamten wyjątkowy dzień?

- To był bardzo nietypowy czas, na ulicach były patrole ZOMO i milicja, była zima i mieliśmy studniówkę. Zespół T.Love Alternative istniał półtora miesiąca. Ponieważ dyrektor naszego liceum był tolerancyjnym gościem, pozwolił nam zagrać na tej imprezie cztery piosenki, bo tak normalnie to grał tam zespół weselny. Studniówka trwała od godziny 15.00 do 21.00, bo od 22.00 była godzina milicyjna - opowiadał Muniek.

Drugim powodem do świętowania były 55. urodziny Trójki, obchodzone 1 kwietnia 2017 roku.

23.05 - koncert BERNARDA MASELEGO z 15.05.2016 r.- 30-lecie pracy artystycznej muzyka

Bernard Maseli współpracował między innymi z takimi muzykami jak: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Mino Cinelu, Nippy Noya, Bill Bruford.

Maseli karierę rozpoczął wraz z zespołem WALK AWAY na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. W Trójce podczas specjalnego koncertu świętował 30 lat na scenie.

Wraz z zespołem Walk Away nagrał dziesięć płyt długogrających i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą. W latach 1985-87 współpracował z zespołem Young Power, z którym nagrał dwie płyty. W 1992 roku wraz z pianistą Zbigniewem Jakubkiem zakłada duet pod nazwą "BACK IN". Od 1995 roku rozpoczyna trwająca do dziś współpracę ze znakomitym basistą Krzysztofem Ścierańskim. Od kilku lat zajmuje się również produkcją muzyczną. Od 20 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon, w ankiecie "Jazz Top" miesięcznika "Jazz Forum" oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer. Również od 20 lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Katowickiej Akademii Muzycznej.

W 1999 roku wraz z saksofonistą Jerzym Główczewskim i wokalistą Kubą Badachem utworzył pierwszy swój projekt autorski pod nazwą The Globetrotters. Od 2006 r. wraz z Krzysztofem Ścierańskim, Markiem Raduli oraz Paulem Vertico jest członkiem formacji COLORS. W 2004 roku nawiązuje współpracę z kompozytorem Zbigniewem Preisnerem, który w 2007 roku zaprasza go do nagrania płyty "Silence, Night And Dreams". Płyta została nagrana w gwiazdorskiej obsadzie m.in. Teresa Salgueiro-voc, Lars Danielsson-bass, John Parricelli-guit.

W 2009 roku rozpoczyna również swój nowatorski solowy projekt pod nazwą "DIARY" w którym w maksymalnym stopniu eksploruje możliwości współczesnej elektroniki. W 2011 roku jako jeden z nielicznych polskich muzyków jazzowych otrzymuje zaproszenie do współpracy z amerykańskim kwartetem pod wodzą gitarzysty Deana Browna (Dean Brown, Marvin "Smitty" Smith, Hadrien Feraud, Bernard Maseli) i odbywa entuzjastycznie przyjęte tournée oraz nagrywa płytę Browna "Unfinshed Business".

logo

CZWÓRKA

LITERATURA

15.40 - Radiopowieść Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii Wojciecha Markiewicza z udziałem m.in. Jerzego Treli, Jolanty Fraszyńskiej, Mariusza Bonaszewskiego, Piotra Adamczyka, Krzysztofa Wakulińskiego. Radiopowieść zrealizowana została w Teatrze Polskiego Radia w 2002 roku.

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

LITERATURA

19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Legendy Śląska Cieszyńskiego i Mazur.


Zapraszamy do słuchania.
Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu