W magazynie opowiemy także o wybranych przez nas premierach kinowych. W kinach bułgarsko-grecki film "Ojciec", pełna absurdów i sytuacyjnego tragikomizmu opowieść o niełatwej relacji pomiędzy ojcem i synem. Ta słodko-gorzka farsa rodzinna podbiła serca jurorów m.in. na MFF w Karlowych Warach, gdzie film zdobył główną nagrodę.
Ponadto na duże ekrany trafi między innymi holendersko- niemiecki film "Cały świat Romy". To poruszająca historia więzi wielopokoleniowej rodziny oraz wartości ludzkich relacji. Film wygrał Międzynarodowy Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! 2019.
Wspomnimy o rozpoczynającym się przeglądzie Lato z kinem niemieckim. Zaprasza Joanna Sławińska.
O tym, czy Chiny to w dalszym ciągu potęga, czy COVID zmienił stosunki międzyludzkie nie tylko w Chinach, czy zna chiński/mandaryński, z kim chciałby przeprowadzić wywiad dla Polskiego Radia, czy jeszcze coś go w Chinach zaskakuje, co przeciętny Chińczyk wie o Polsce, o pracy na misji wojskowej w Iraku, o Hajnówce, skąd pochodzi, i innych sprawach rozmawia Joanna Fajkowska.
DWÓJKA
07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek
Od 8 lat nagrywają muzykę mistrzów polskiego renesansu i baroku. Wielu melomanów ma na swoich półkach ich płyty z twórczością Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Marcina Mielczewskiego czy Bartłomieja Pękiela. Wrocław Baroque Ensemble - zespół Narodowego Forum Muzyki 17 lipca wyda kolejny album. Tym razem prowadzący orkiestrę Andrzej Kosendiak zdecydował się sięgnąć po kompozycje Mikołaja Zieleńskiego. I to nie byle jaką, bo pomnikowe Offetoria et communiones totius anni. O tej płycie Andrzej Kosendiak opowie w Poranku Dwójki o 9:30. Ponadto w programie:
- wystawa Jarosława Kukowskiego "Malarstwo i instalacje" w Galerii Sztuki w Sopocie
- Cykl Kingi Michalskiej "Książka i kawa"
09.50-09.55 - Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek
W tym tygodniu 85. urodziny obchodzi Jarosław Marek Rymkiewicz. Posłuchamy wierszy poetów, którym poświęcał swoje książki lub tych, których tłumaczył z języka rosyjskiego i angielskiego.
Będą to utwory Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Bolesława Leśmiana, Osipa Mandelsztama, Wystana Hugh Audena.
12.05-12.45 - Płyta na lato: Chopin, Koncerty fortepianowe, Benjamin Grosvenor, Royal Scottish National Orchestra, Elim Chan, Decca 00028948503650 – prowadzi Andrzej Sułek
12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Andrzej Szenajch
13.00-14.00 - Z prywatnej kolekcji: Agata Szymczewska prezentuje ulubione nagrania z własnych zbiorów muzycznych
16.00-17.30 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Bartosz Panek
Naszymi gośćmi są Anna Baumgart - artystka postkonceptualna i kuratorka jej performance "Stół kobiet" w Muzeum Nałkowskich w Wołominie - Anna Łazar. W audycji opowiadamy o rozpoczętych próbach po pandemii w Operze Wrocławskiej i o powracającym do życia Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Przedstawimy także wyniki plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku (ogłoszenie wyników o godz. 12.00). W Literackich witaminach - Michał Kłobukowski.
17.30-18.00 - O wszystkim z kulturą: Amerykański spór o tożsamość - audycja Michała Szułdrzyńskiego. Gość: Piotr Zaremba
21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku: Ulicy Gęsiej już nie ma - aud. Aldony Łaniewskiej-Wołłk
Warszawa, a w niej przedwojenna Dzielnica Północna, zamieszkana w większości przez ludność pochodzenia żydowskiego. Na jej terenie naziści utworzyli getto, w 1943 roku dzielnica przestaje istnieć. Dosłownie. Po wojnie, na hałdach gruzów zbudowano Muranów. Miał być osiedlem - pomnikiem, pamięcią wojny i getta. Jednak o przeszłości tej części miasta i jej mieszkańcach szybko zapomniano. W audycji przyglądamy się przestrzeni Muranowa. Choć ulicy Gęsiej już nie ma - odnajdujemy tu ślady przedwojennego miasta.
Goście: Jolanta Błaszczak-Rutkowska (przewodniczka miejska, mieszkanka Muranowa), Martyna Milewska (kierownik badań archeologicznych prowadzonych na Muranowie), prof. Jacek Leociak (Instytut Badań Literackich PAN, współkurator wystawy "Tu Muranów" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie) oraz Krystyna Budnicka, Józef Hen i Marian Marzyński (przedwojenni mieszkańcy Dzielnicy Północnej).

TRÓJKA
00.00-02.00 - Ciemna strona mocy - Aleksandra Kaczkowska
02.00-04.00 - Strefa rock’n’rolla wolna od angola - Michał Owczarek
04.00-06.00 - Trójkowy Budzik - Piotr Łodej
06.00-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski
6.20 materiał reporterski
6.40 przegląd prasy
6.50 Urywki z kalendarza
7.15 Pytania z kosmosu
7.35 cykl Piotra Metza
7.40 materiał reporterski
7.50 przegląd prasy
8.13 Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz. Gość: Piotr Müller, rzecznik rządu
8.45 Muzyczny rozkład jazdy
09.00-13.00 - Byle do 13.00 - Michał Olszański i Michał Margański
Tematem przewodnim audycji będą: imiona. O nowych trendach, o tych najbardziej popularnych imionach, i o tych przedziwnych.
09.30 Informator Ekonomiczny - Patrycjusz Wyżga. Gość: Grzegorz Nawacki
10.20 Fajny Film: niedługo w naszych kinach pojawi się zwycięzca ubiegłorocznego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. To pełen absurdalnego humoru bułgarski komediodramat "Ojciec".
12.15 Psychodnia - imiona dla zwierząt
13.00-14.00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed
14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda
15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Piotr Metz
16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga
16.45 Trzy Strony Świata - Ernest Zozuń
17.20 Biegam bo lubię
17.30 Ekonomia w Trójce
18.12 Reportaż w Trójce - "Historia jednej walizeczki" - reportaż Elżbiety Osowicz (Radio Wrocław)
Autorka na wystawie "Znalezione Ocalone - sztuka z kontenera" we wrocławskiej Zajezdni Dąbie trafiła na powojenne fotografie. Wywołanych jest tylko kilkadziesiąt, ale w rulonach jest około 6 tysięcy zdjęć.
Podobno było ich więcej, tylko ślad po nich zaginął, może gdzieś są i czekają na odkrycie? Kim był autor? Początkowo wiadomo tylko, że nazywał się Józef Radomski, fotografował powojenny Wrocław od 1945 roku, aż do lat 80. To widać na zdjęciach - czego nie widać, próbujemy się dowiedzieć.
Wrocławski IPN na tyle zainteresował się zdjęciami Józefa Radomskiego, że chce wydać album poświęcony autorowi.
18.30 Bardzo Ważny Projekt
19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - Marta Malinowska
21.00-22.00 - Klub Trójki - Elżbieta Korczyńska. Zwierzęta Ludziom.
Animal Assisted Intervention to inaczej terapia i edukacja z udziałem zwierząt - to angielskie określenie do codziennego słownika w Polsce wprowadza Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom (Organizacja Pożytku Publicznego). Jako pierwsze w Polsce zmienia pojęcie "dogoterapia" lub "kynoterapia" właśnie na interwencje z udziałem zwierząt lub zajęcia wspomagane udziałem zwierząt. W Stowarzyszeniu -"Lekarzami na czterech łapach" są psy i koty.
Towarzystwo zwierząt: obniża stres, łagodzi ból, wytwarza poczucie bezpieczeństwa. Pies lub kot z jednej strony ułatwia nawiązanie kontaktu z podopiecznym, a z drugiej minimalizuje wszelkie napięcia i pozwala zapomnieć np. o chorobie.
Specjalnie przygotowane zwierzęta wspomagają rehabilitację dzieci wybudzanych ze śpiączki w klinice Budzik i rekonwalescencję najmłodszych pacjentów na oddziale onkologicznym Centrum Zdrowia Dziecka. Ale też mogą pomóc osobie będącej w zaawansowanym stadium choroby Alzheimera.
Stowarzyszenie realizuje wiele nowatorskich projektów takich jak np. "Psie Czytanki" - naukę czytania opartą na amerykańskim projekcie R.E.A.D., gdzie psy wspierają dzieciaki z trudnościami w tym zakresie. Pies nie ocenia, więc nie trzeba się przed nim wstydzić tak, jak przed kolegami z klasy.
Od 2016 roku Stowarzyszenie jest członkiem IAHAIO - międzynarodowej organizacji zrzeszającej instytucje działające w obszarze terapii i edukacji z udziałem zwierząt. Misją IAHAIO jest nie tylko promowanie wysokiego standardu pracy, ale też dbałość o dobrostan - zarówno zwierząt pracujących, jak i osób uczestniczących w zajęciach.
Goście:
- Magdalena Nawarecka-Piątek - Prezes Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom
- Sabina Złotorowicz - zoopsycholog i terapeutka zajęciowa ze Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom
- Jakub Farkowski - pracuje z psami terapeutycznymi w Stowarzyszeniu Zwierzęta Ludziom
22.00-23.00 - Gitarą i piórem - Janusz Deblessem
23.00-00.00 - Audycja publicystyczno-muzyczna - Agnieszka Furtak

CZWÓRKA
14.00-15.00 - Dajesz radę - Zawód: kapitan. Jakie zadania stoją przed najważniejszą osoba na statku? Jakie szkoły należy ukończyć, aby móc ten zawód wykonywać? Czy rozwijające się wciąż technologie są ułatwieniem i sprawiają, że praca na morzu jest coraz bezpieczniejsza?
15.00-17.00 - Czat Czwórki - Rekonstrukcje historyczne - polska specjalność? Za nami Grunwald, przed nami Bitwa Warszawska. Polacy od ponad dekady chętnie uczestniczą w historycznych rekonstrukcjach – jako ich twórcy i widzowie. O tym, co daje taka "zabawa" w historię Piotr Firan porozmawia z Krzysztofem Góreckim z Teatru Historycznego, współtwórcą corocznych wydarzeń pod Grunwaldem.
17.00-19.00 - TOP - w cyklu "Po Drodze" rozmowa o najczęstszych błędach kierowców na polskich drogach. Jakich zasad przestrzegać, aby bezpiecznie dotrzeć do celu?
21.30-22.00 - Strefa Sportu - Żużlowy sezon w czasach pandemii. Audycja poświęcona będzie polskiej, a zarazem jednej z najsilniejszych żużlowych lig na świecie. Jak radzi sobie w obliczu pandemii oraz jakie szanse na tytuł mistrzowski mają poszczególne drużyny?

POLSKIE RADIO DZIECIOM
8.00-10.00 - "Poranek" w PRD - Dźwięki wakacji - Kraków. Wyruszamy do Krakowa w poszukiwaniu najbardziej charakterystycznych dźwięków (smok, gołębie, dorożki, hejnał ...). Przywołamy też krakowskie legendy.
11.00-12.00 - "Leszek i Miś" - Michaś Szachy, gra królów. Szachy - to najstarsza na świecie gra strategiczna. Szachy to też ulubiona gra królów, grywali w nią np. król Anglii Henryk VIII, caryca Katarzyna i nasza królowa Bona. Czy Misiowi Michasiowi szachy przypadną do gustu? Posłuchajcie.
17.15-17.45 - "Zbieraj z klasą". Pszczoły. Czy życie bez pszczół jest możliwe? Dlaczego powinniśmy o nie dbać, jaką rolę pełnią w środowisku? Dowiemy się również, co to takiego ekologiczne miody.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem": Historia zabaw i zabawek. Historia zabawek jest tak samo długa, jak historia ludzkości. Dzięki odkryciom archeologicznym wiemy, że zabawkami bawiono się już w starożytnej Babilonii i Egipcie. O tym, czym i w co dzieci bawiły się dawno temu, opowiemy w dzisiejszym Podwieczorku. Gościem audycji będzie Przemysław Krystian z Muzeum zabawy i zabawek w Kielcach.
21.00- 23.00 - "Strefa Rodzica"
Wakacje w Polsce. Tegoroczne wakacje w odróżnieniu od tych poprzednich więcej osób spędzi w Polsce. Które miejsca warto odwiedzić, jak szukać miejsc jeszcze nieodkrytych, jak zmieniły się zasady podróżowania w trudnym czasie epidemii, podpowiedzą Kasia i Maciej Marczewscy, podróżnicy, autorzy bloga Ruszaj w drogę.
W drugiej części audycji porozmawiamy o tym, jak w czasie wakacji wygospodarować czas na naukę języków obcych. Skupimy się na sposobie nauki zyskującym coraz większą popularność szczególnie w czasie epidemii, czyli nauce języków online oraz o wspólnym, rodzinnym zgłębianiu tajników języków obcych.

POLSKIE RADIO CHOPIN
12.00 - W programie "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" w samo południe Marcin Majchrowski konfrontuje brzmienie fortepianów z czasów życia wielkiego kompozytora ze współczesnymi. Zdecydowanie warto się tym dwóm światom wykonawczym przyglądać; w najbliższym odcinku wysłuchamy m.in. Wielkiego Poloneza i Andante spianato Fryderyka Chopina w wykonaniu Wojciecha Świtały i Nelsona Goernera.
13.00 - Dorota Kozińska prezentuje w premierowym "Śpiewniku Chopinowskim" pieśń Gdzie lubi do słów Stefana Witwickiego. Wysłuchamy interpretacji m.in. Olgi Pasiecznik i Andrzeja Bachledy.
Zapraszamy do słuchania.